Hej,
Åkte fast påverkad av narkotika i augusti och nu har jag lite frågor. Prov har tagits och erkännande finns så det är uteslutet att jag inte döms.
Min årsinkomst för 2017 var hyfsad, runt 400 000. Men tidigare i år sa jag upp mig och skaffade ett annat jobb med avsevärt lägre lön. Den lönen uppgav jag i förhöret i augusti, dock har jag börjat plugga i september och har således ingen inkomst alls (inte ens CSN just nu).
Nu till min fråga: När bestäms dagsbotens belopp? Baseras det helt på uppgiften om inkomst som jag berättade i förhöret när jag blev tagen? Eller kan man tala med någon för att informera om de nuvarande förutsättningarna? Har namn på den kvinnliga utredaren hos polisen som höll i förhöret, kanske kan ringa henne? Det är en jäkla skillnad att åka dit på runt 20-25 000 om det vill sig illa (hade ingen jävla aning om att beloppen var så höga

) och runt 6-7000 som det blir om man är student.
För er som varit med om detta, får man hem något brev med mer information? Hur lång tid kan det ta?
Tacksam för svar.