Citat:
Ursprungligen postat av yose
Dags att spy lite galla över våra vetenskapliga institutioner.
Är det någon mer än jag som anser att våra vetenskapliga fakulteter har spelat ut sin roll? Kostsam verksamhet som gynnar en liten klick av alla som kan bidra till utveckling och djupare kunskap. Det kan liknas vid en sandlåda där argument ställs mot argument, vetenskapliga undersökningar avlöser varandra och resulterar i…ingenting mer än skyhöga kostnader.
Man tycks ha glömt att arbeta mot ett gemensamt mål, och är man inte utrustad med de rätta ”titlarna” så förpassas man till den vetenskapliga skrotgården där man begravs för gott.
Kanske är det dags för alla oss nördar, hackers, självlärda teknikintresserade samt alla med egna idéer – och som saknar akademiska titlar - att själva ta tag i saken och skapa nätverk för samarbete mot gemensamma mål. Ett arbete där titlar är ointressant och sker på lika villkor.
Gemensamt arbete med operativsystem har som bekant fungerat bra, men vi borde väl inte nöja oss där.
De har absolut inte spelat ut sin roll. I övrigt håller jag med. Skapa nätverk, visa vad du kan, utmana. Andra har gjort det, så kan även du.
Det finns liksom ingen motsägelse, det är inte antingen eller. Kör hårt.