Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Jaha, jag trodde det var en kändisadvokat. Bra att han förstärker sin skurk-status. Har Martinsson försvarat några våldtäktsmän?
Thomas Martinson försvarar per automatik HA-medlemmar, tungt yrkeskriminella som har precis allt på sitt samvete.
Döljer inte att han umgås i mycket tveksamma grupper när det är fest, bröllop etc.
Jobbat länge på sin Badboy-Image.
Men.
Dom tunga inom undre världen är ju inte speciellt smarta nånstans. Och det räcker med att se hur ofta Martinson klarar sina klienter.
I princip aldrig. Målen är ofta omfattande med omfattande utredning från polis o åklagare vilket oftast leder till långa fängelsestraff för Thomas Martinsons killar.
Men han spelar det hårda spelet, hjälper till bortom ljuset och är De onda männens riddare med att t ex fixa vita vägar, förmedla kontakter inom ljusskygga affärer vilket jämnar ut vågskålen för förlorade brottmål.
Att välja Thomas Martinson är som att resa sig upp inför alla och säga;
Hej, jag heter NN och jag är kriminell.