Idag på Annandagen visades ett intressant program "Agenternas världskrig" på SVT där bland annat Jane Horneys öde tas upp.
Det som Lampers med flera konstaterar i sin research till programmet är något som en del i denna tråden har redan konstaterat att den danska motståndsrörelsen sannolikt grovt misstagit sig gällande Horneys samröre med tyskarna och där med mördat en om än naiv men ändock oskyldig svensk medborgare. Något man från danskt håll inte ville vidkomma ens långt efter kriget då det verkar att man ej ville "tappa ansiktet".
I programmet uppvisas ett sjökort med platsen där kroppen sänktes inrullad i presenning och kedjor i havet utanför Kullen. Sjökortet ägdes tidigare av skepparen på båten där mordet begicks och han ska enligt egen utsaga själv gjort markeringen på detta.
Kanske något för historieintresserad dykare att "gå på djupet med".
Länk till programmet på SVT:
https://www.svtplay.se/video/2494513...t-1?start=auto