Citat:
Ursprungligen postat av
snillet_1
Han sade vidare också att han trodde att polisen alltjämt betraktade det som polisiärt uppklarat när Kvartoft frågade om fallets cold case-status. Jag har också alltid trott att han var skyldig. Lustigt nog övertygad av Gabriel Stenströms bok om fallet där han, som jag minns det, först redovisar för fallet på ett rimligt objektivt sätt för att sen avsluta med att han personligen trodde Rahman var oskyldig. Den slutsatsen höll jag inte med om efter läsningen. Boken skrevs efter att Joy frisläppts så kanske var Stenström färgad av det.
Sista dryga minuten i det här klippet ser man hans kommentarer om fallet:
https://www.youtube.com/watch?v=YahlvMYA84I&ab_channel=GeWe
En tidigare användare frågade vad lille Joy dog av; svaret är att hans kropp inte orkade mer 'i sviterna efter en hjärtoperation'.
Det framställdes som att stackars Joy dog pga av fängelset i Sverige när han var spelmissbrukare och haschrökare.
Verkar som att mannen med de snälla ögonen inte var lätt att ha att göra med. Dick Sundevall kom inte överens med han när de skulle skriva en bok tillsammans efter frikännandet.
Jag tror Joy hade ett jävla temperament som förvärrades kraftigt av all stress och irritation över spelandet där vinster och förluster gick upp och ner.
Sedan är hasch en "lätt" drog räknas det som men den trubbar av känslor hos människan
G.Stenström var på den tiden en yngre person som antagligen inte tycker om SD och ville tro att han var oskyldig (vilket för såna är lätta att intala sig att Joy var eftersom ingen teknisk bevisning mm)