Citat:
Ursprungligen postat av Ogmonster
Har två bekanta som bevittnade tisdagens slutspelssemifinal mellan Skellefteå och Luleå. På läktaren hamnade de bredvid ett sällskap från Luleås organisation där bl.a deras sportchef Lars "Osten" Bergström ingick. Tydligen var han skogstokig under stora delar av matchen uttryckte vid ett antal tillfällen, högt och VÄLDIGT tydligen, rasistiska tillmälen(vill inte ens skriva dem här med tanke på hur grovt det var) mot Skellefteås mörkhyade center Yared Hagos. När omgivningen sedan bad honom att sluta svarade han med ett argt "håll käften!!" tillbaka.
Vad är historien kring denne man? Har han ännu fler skellett i garderoben, förutom att han då tydligen är rasist? Man har ju hört att han ska ha en kort stubin, men det här är ju definitivt att gå över gränsen. Extra dåligt med tanke på att han företräder en elitserieklubb. Får hoppas att det här kommer ut och att klubben får stå till svars, och att man verkligen tar tag i det!
Kom igen, skriv vad han sa! Det är inte familjeliv.se.
Ja, under stridens hetta kan det hoppa väldigt väldigt svarta grodor ur munnen sin. Sedan får du gärna förklara vad rasist är för dig?