Citat:
Ursprungligen postat av Död o återfödd
Inför de bevis?
Ge oss det bästa s.k. beviset du har, så ska vi bevisa att det inte är något bevis!
Vad tyckte du förresten om klippet från Schulman Show?
Jösses, du förnekar dig inte? Du leker martyr och kommer aldrig bli övertygad om något annat än din övertygelse?
Vad gör att du blivit så förblindad över Uris "förmåga"? Vad är det DU ser som inga andra verkar se?
Vi som lever i den riktiga världen, där många av oss är belästa, lärda och bildade, är såpass funtade att vi inte låter oss luras av dina försök till att rättfärdiga Uris "lurendrejeri".
Lögnare? ja! Underhållare? ja! Sen är väl frågan om det snarare är underhållning för Hillbillys i Förenta Staterna än för bildade svenskar. Vilken kategori anser du dig själv tillhöra?
Jag själv köper inte resonemanget om att det är "på riktigt". Väldigt få gör det. Sen kan man tycka att det är kul att titta på. Har själv sett några shower med Labero. Och visst sitter man som ett stort frågetecken. Dock bör tilläggas att han har iaf självinsikten att hävda att det INTE är magi, eller på riktigt, utan ren skicklighet i att "lura" folks hjärnor. Han menar att det inte finns nån hokus pokus, utan det handlar om yrkesskicklighet och illusioner.
Så snälla, ge upp din kamp här inne. Du kommer aldrig kunna övertyga någon annan än dig själv, eller de som är under 12 år.