Citat:
Ursprungligen postat av Smurfette
Tjenare
Jag är röker rätt ofta men vill leva sundare (äta sundare). Är det någon som har något tips på bra/nyttiga men ändå tillfredsställande saker att äta när man är munchiesangripen? Jag blir tokig om jag inte får tugga i mig saker emellanåt efter en spliff, men det blir oftast snabbmat (då slipper jag laga) och godis, glass och snacks. +o( Vore bra med tips på nyttiga munchies!
Koka fullkornspasta + nån sås är mättande, relativt nyttigt, och tar inte allt för lång tid att fixa. Släng på nån köttbit också, typ färdiglagade köttbullar också har du en hel måltid.
Annat tips är att dricka måltidsdricka medan/efter du röker, innehåller socker och smakar gott, men inte alls lika onyttigt som vanlig läsk.