Vore väldigt sugen att odla lite basilika och andra örter i min lägenhet men funderar lite på förutsättningarna och hur man bäst går tillväga. Jag har ett fönster med en hel del sol men ingen balkong eller liknande. Bor för övrigt 5 våningar upp i centrala gbg om det spelar stor roll.
1) Borde jag satsa på att ha något som hänger utomhus vid fönstret eller borde jag ha något precis i fönsterramen (vad heter det?) istället för enklare hantering (funkar det lika bra?)?
2) Om jag ska hänga något vid fönster, någon som har en tips på anordning isf? Kan ju bli jobbigt när jag bor så högt upp tänker jag om jag ska typ, borra in skruvar och skit i väggen på utsidan.
3) Hur gröna fingrar måste man ha? Har lite blommor nu som överlevt ett tag men det räcker ju med att vattna en gång i veckan och har ju aldrig gödslat eller nåt sånt.
Hittade en länk som verkar halvbra men lite osäker på om den besvarar mina frågor ovan;
http://www.nyfikenvital.org/?q=node/2261