Inga tips men två varningar:
Se inget regisserat av Ulli Lommel, rättmätigen bespottad för sina rekordusla alster – däribland flera seriemördarfilmer.
Jag har sett en av hans produktioner om Zodiacmördaren (
http://www.imdb.com/title/tt0469999/) och det är i särklass det sämsta jag sett, som den värsta sortens amatörfilm – tänk bildprojekt på högstadiet – på alla plan.
Kemper (baserad på Edmund Kemper – seriemördare i Kalifornien under tidigt 70-tal) är inte heller någon höjdare – tråkig som fan och med noll verklighetsförankring.
De har förlagt händelserna i nutid, gjort 2,06 meter långa och 136 kilo tunga 24-årige Ed till en medelåldersgubbe som ser ut som Woody Allen, hittat på ett helt annat (sämre) händelseförlopp med fiktiv snutkompis och som grädde på moset även lyckats med konststycket att döpa om huvudpersonen till Edward

.