2011-03-03, 18:17
  #1
Medlem
robban200s avatar
Hej, har fått ett väldigt irriterande problem. Min dator vägrar gå ner i vila. Jag installerade Lion för 3 dagar sedan och njöt av det, då fungerade det att gå ner i vila men igår märkte jag att den vägrade.
När jag stänger locket så fortsätter datorn som vanligt men när jag trycker på vila så släcks skärm och tangentbord. Googlade lite men hitta inget liknande. Har ni några tips? Har jag råkat stänga av vila?

Väldigt jobbigt att stänga av datorn varje gång man ska sova eller ta med datorn till skolan...

Har en Macbook 5,1 Alu.
Citera
2011-03-03, 18:44
  #2
Medlem
Myx0x3s avatar
Kollat så att ditt filsystem ej är korrupt?

Kollat så inget körs i bakgrunden som kan avbryta nersövningen?
Citera
2011-03-03, 19:27
  #3
Medlem
WhiskeyXrays avatar
Har haft liknande problem på en PC och då behövdes en BIOS-uppdatering. Vild chansning och har dålig koll på Mac, men kan kanske vara värt att kolla om det finns någon uppdatering?!
Citera
2011-03-03, 19:50
  #4
Medlem
robban200s avatar
Efter lite till forskning visar de troligen sig att direkt när datorn går i vila så vaknar den igen. Ingen aning hur man löser problemet dock. Detta står i consolen.

http://data.fuskbugg.se/skalman02/Sc...2019.46.07.png
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in