Jag kan inte tipsa om vilket du ska köpa, men jag kan dela med mig av ett dumt macho misstag som jag gjorde och kan varna för.
Jag skulle köpa min första susp för ett par månader sedan efter att ha fullständigt tröttnat på de sedvanliga pungkrossarna i BJJ.
När jag kommer in i butiken står det som vanligt en biffig boyband kille i kassan och jag bestämmer mig för att leta fram suspen själv för att slippa byta ord med aset.
Efter cirka fem minuters letande ger jag upp och frågar om han kränger pungskydd. Han ser på mig med en, helt säkert inövad, frågande blick och jag replikerar "Pungskydd, SUSP, har ni det?".
"Suspeeeensooooar" Dryper det fram ur munnen på fanskapet, "Jaa, självfklart"(märk väl f:et, det hördes)
Efter att ha snirklat sig igenom butiken till någon avlägset hörn ställer han sig med ryggen mot en hylla full med olika skydd, ser forskande på mig och säger: "Du är en storlek SMALL, eller hur?"
Nu jävlar åker han på spö!, tänker jag.
Jag tar dock mitt förnuft till fånga, bröstar ut mig och säger "Nej, nej, LARGE ska det vara. Annars blir det jävligt tajt."
Hur som helst. Storleken syftar då alltså inte på hur välutrustad du är, utan hur bred du är i midjan. Självklart passar inte skyddet nu, men inte fan kan jag gå tillbaka och byta till SMALL...