Flashback bygger pepparkakshus!
  • 1
  • 2
2011-02-21, 21:24
  #13
Medlem
Jonblunds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av chajusong
Idag konstaterade hovrätten att en förståndshandikappad 14-årig tjej som sålts till torskar inte varit utsatt för en tillräckligt stor integritetskränkning för att förtjäna ett skadestånd.

"Det utnyttjande som hon utsatts för genom 18-åringens koppleri bedöms inte ha varit en tillräckligt allvarlig integritetskränkning."

Jag kan bara spekulera i vilka bevekelsegrunder som fanns hos hovrätten men hur tror ni dom tänkte här? "Hon förstod inte att hon var utnyttjad och därför blev hon inte våldtagen och därmed är det inte ett övergrepp". Här kommer man ju in på frågor som är relevanta i dagens liberala debatt, får man förhandla bort vilka rättigheter som helst? (Tex Nozick skulle ju säga ja, E. Anderson nej).

Närmre ett tankeexperiment i frågan kommer man ju knappast irl.

Hur tror ni man resonerade/hur kan man se det ur olika etiska perspektiv?
Bör man kunna förhandla bort sina mänskliga rättigheter? (och vad blir följderna)
Hur ser ni själva på detta fall?
Övriga frågor relaterade till frågeställningarna.

http://www.svd.se/nyheter/inrikes/hovratten-friar-i-kopplerimal_5951517.svd
Det vore nog på sin plats med lite källkritik och seriösa hänvisningar, tex. till domskälen, innan du kan vänta dig en meningsfull diskussion i frågan.
Citera
2011-02-23, 18:38
  #14
Medlem
Polacksallts avatar
Har inte all fakta angående det här fallet så tror att det är mycket mer till den historien. Skadeståndslagen uttrycker i 2 kap. 3 § att "Den som allvarligt kränker någon annan genom brott som innefattar ett angrepp mot dennes person, frihet, frid eller ära skall ersätta den skada som kränkningen innebär." Det handlar alltså om rent subjektiva upplevelser från offrets sida vilket framgår i samtal med denne. Den här diskussionen är därmed totalt meningslös eftersom ingen av oss har möjlighet att granska fallet mer ingående.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in