Citat:
Ursprungligen postat av bill clayton
Lite trist att fokus har flyttat ifrån vad som hände Mrs Logan till att spy galla över arabers behandling av kvinnor. Tråden handlar om Lara Logan inte arabers kvinnosyn och deras sedvänjor att begå våldtäkter, starta en separat tråd för det ämnet.
Att Lara Logan var jäkligt naiv och blåögd som inte fattade hur farligt det var för henne som kvinna att vistas på Karos gator och i synnerhet på sen kvällstid, det har alla redan fattat. Men vad som inte har framkommit är att när protesterna mot Mubarak började så släpptes alla fångar på fri fot, förmodligen på Mubaraks order. Anhöriga till mig som bor i Kairo berättade att så skedde. Det kan kanske förklara varför tex. Svt:s reporter Bert Sundström blev misshandlad. Kairos gator och andra städer var fulla av inte bara så kallat vanligt folk som demonstrerade, utan även allehanda brottslingar och kriminella som jag misstänker stod för mycket av det våld som förekom.
Självklart att man ska få prata om arabers generella kvinnosyn, framförallt för att det så starkt hänger ihop med det sexuella övergreppet på Lara Logan.
Det skulle vara helt otänkbart att ett liknande övergrepp skulle kunna ske i ett land med bra kvinnosyn.
Sedan så kan man inte ursäkta allt våld och sexuella övergrepp på att brottslingar skulle ha släppts fria i landet. Folk har känt att det inte funnits någon risk att åka dit om de begått något brott under denna kaotiska tid, det har varit lite anarki helt enkelt.