2011-02-18, 13:45
  #193
Medlem
Scherings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killa_Mike
Om en man slår en timid liten kvinna i revbenen så finns det en misstanke på inre skador. Det var garanterat denna misstanke som fick hon att uppsöka sjukhus. Inte att hon blivit våldtagen, för det skedde inte. Sen är det inte säkert att hon blev misshandlad i 30 minuter, det var den tid hon var separerad från hennes kollegor.

Om hon går ut och säger vad som egentligen hände så ska du nog inte vara förvånad om hon säger att de bara klämde lite på henne men att hon fick ta emot ett stort antal slag, knuffar och sparkar. Vilket ledde till de misstankarna om inre skador som gjorde att hon uppsökte sjukhus. Det är vad rapporteringen har indikerat iallafall och delvis bevisat.

Varför allt detta hemlighetsmakeri då? Hon blev hemflugen med ett chartrat plan, stannade på sjukhus flera dagar och bolaget lyckade hålla detta hemligt i 4 dagar. Sen gick de ut med ett vagt formulerat pressmeddelande och att de inte kommer säga något mer än de redan har sagt.
Jag blir inte heller förvånad om hon säger att inget hände, men det betyder ju inte att inget hände. De kanske väntar ett tag till för att se om det dyker upp videos innan de ger oss den slutliga versionen?

Artikeln som tidigare länkats till:
http://www.dailymail.co.uk/news/article-1357394/Lara-Logan-attack-CBS-reporter-leaves-hospital-Cairo-mob-sex-assault.html

Citera
2011-02-18, 15:04
  #194
Medlem
vattholma-2s avatar
Min gissning är våldtäkt med snoppen i de hål som varit tillgänliga för stunden. Troligen även fingrande och taffsande så ni som tror att hon bara blev klämd på tuttarna blir nöjda. CBS håller tyst i 5 dagar och hon flygs hem (i chartat plan?) på dagen för en sönderriven jacka och 20-30 minuters "sexuella övergrepp som inte är våldtäkt"? Kom igen, inte ens Bagdad Bob skulle försöka med något så dumt! Hon kommer inte att vara tillbaks i rutan på ett bra tag, glöm det här snacket om ett par veckors vila med familjen! Det kommer att röra sig om månader om det är som jag tror. Om hon ens kommer tillbaks i rutan får vi se, kan mycket väl bli att hon försvinner ett par år om hon har stora skador i ansiktet och måste genomgå lite plastikkirurgi för att bli sånär lik. Ett slag i ansiktet på en nätt kvinna lär förstöra en stor del av ansiktet, tänder, ben, näsa, ögonglober och annat ryker direkt. Jag ser ett mer prestigefyllt journalistpris för Lara Logan 2011, som belöning för den otroliga dumheten hon gett bevis på. Anledningen att det inte talas mer om detta är att hon är "en i gänget", media och journalister håller ihop och skyddar varandra i vått och tort. Journalister som begått sexövergrepp på barn har skyddats av kåren genom att inget rapporterats om fallet.

Jag har sett en arabisk demonstration på nära håll och det är väldigt annorlunda än det ni ser 1:a maj i Svea. En stor del av demonstrationen var folk som verkade glada och fira något större bröllop eller guldmedalj i OS, den andra halvan bestod av folk som hade stora plakat som de stod och viftade med medan de skrek ut vad jag uppfattade som arabiska slagord mot israel. En väldigt liten del av demonstrationen bestod av folk jag inte skulle vilja vara ensamma med. De såg väldigt ruggiga ut och verkade vänta på ett tillfälle att göra något. Då jag var en av två västerlänningar i närheten av demonstrationen är jag glad att det fanns poliser med AK's på gatan.

Det troliga är att en del av demonstranterna anfallit reporten medan den större delen av demonstrationen inte vetat vad som hänt. Sedan har hon spöats och våldtagits, troligen har ett antal varit på henne i omgångar. Under en demonstration/upplopp är det väldigt svårt att veta vad som sker 3 meter från dig. Du har ett stort folkhav som driver runt okontrollerat och du tvingas att följa med mobben åt det håll du förs. Du har inget val att gå till höger utan flyttas till vänster när mobben rör sig.

Jag vill även tillägga att jag tror den site som publicerar en eventuell film från övergreppen kommer att bli blacklistad på någon minut i större delen av världen. Det här är en "nyhet" som troligen är död på måndag.
__________________
Senast redigerad av vattholma-2 2011-02-18 kl. 15:12.
Citera
2011-02-18, 17:53
  #195
Medlem
Ashtray_s avatar
Brandmannen på YouTube har tydligen vaknat.

http://www.youtube.com/watch?v=77nRuF__O7I

Han har nu länkat till de "arabiska sidorna", M90.org som är en porrsite på engelska som även visar avrättningar och annat gulligt, dock inga filmer med Lara Logan.
Förklaringen är att "polisen tagit ned dem". Han har även favoriserat ett klipp "Lara Logan gang raped by mob in Cairo, Egypt. filmed on mobile phone.", vilket visar en folkmassa med en man i centrum som gastar i en megafon.
Han skriver i sin profil och på kommentarer "لارا لوغان الاغتصاب " vilket översatt betyder "Lara Logan våldtäkt".

Vilken jävla nolla.
Citera
2011-02-18, 19:41
  #196
Medlem
Erk Swedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killa_Mike
Jag snackar ingen skit, jag återberättar det som rapporteras. Det handlar inte om flera timmar. Det handlar upp emot 30 min, inget annat.
, fick sin jacka sönderriven, . Men ingen våldtäkt. Anledningen till att hon spendera tid på sjukhus handlar snarare om misshandeln än om det sexuella överfallet, Detta då man misstänkte interna skador;

http://www.dailymail.co.uk/news/article-1357394/Lara-Logan-attack-CBS-reporter-leaves-hospital-Cairo-mob-sex-assault.html

Hon uppsökte alltså inte sjukhuset för att hon blivit våldtagen, för det blev hon inte, hon gjorde det för att övervaka hennes interna skador. Rapporteringarna runt sexuella fallet verkar vara det viktiga men ingen bryr sig om misshandeln, vilket verkar vara det allvarligare av de två överfallen.

Det står även att hon var okontaktbar när hon åkte hem,totalt i chock!!
Fast en halvtimme räcker nog gott och väl..
Citera
2011-02-18, 19:44
  #197
Medlem
Erk Swedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ashtray_
Michael Graham, politisk kommentator och kolumnist för The Boston Herald, skriver om att CBS försökte mörklägga och anpassa rapporteringen om Lara Logan för sina egna syften.

http://www.bostonherald.com/news/opinion/op_ed/view.bg?articleid=1317384

Självklart!!
Och det fattar nog vem som helst egentligen..
Vad som talar för att hon verkligen blev våldtagen av en mobb är ju att inga videos alls finns av övergreppet.
vore det bara misshandel som vissa vill hävda skulle ju givetvis de filmerna finnas ute på nätet.
men eftersom övergreppet är så grovt mörkar både västerländsk och arabisk media totalt..
Citera
2011-02-18, 19:53
  #198
Medlem
Erk Swedes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Schering
Allvarliga inre skador efter en halvtimmes misshandel av araber utan att någon kommit på tanken att stoppa in något? Låter fullständigt osannolikt och är antagligen det också.
Hoppas att hon går ut och säger vad som egentligen hände snart.

Knappast!!, då får ju ännu fler i väst upp ögonen vad för slags folk som finns i arabvärlden..
Citera
2011-02-18, 19:56
  #199
Medlem
Tony Cliftons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Killa_Mike
Lögnare.

Du översätter några fragment från en arabisk nyhetssida som kan liknas med Aftonbladet. Hade alla de andra tidningarna i världen utgått från Aftonbladet och Expressens rapportering hade de handlat om våldtäkt.

Men nu gör man inte det, man rapporterar från amerikanska stora nyhetsförmedlare som har källor som står nära Lara Logan själv. Och de säger att det inte rör sig om våldtäkt.

Slår man ihop rapporteringen från Wall Street Journal, New York Post och TMZ så blir det solkart att det inte handlar om någon våldtäkt, att det må varit en allvarlig misshandel och överfall, men inget som hindrar henne från att vara tillbaka på jobbet om nån vecka.

På TMZ står inget om att det inte skulle vara våldtäkt, däremot står följande:

Citat:
Sources familiar with the situation tell us the details of Logan's assault are horrible -
- but Lara is back with her kids and is vowing to go back to work within weeks.

New York Post uppger i princip samma till LL närststående källa som
Wall Street Journal vilket troligtvis innebär någon inom CBS-teamet
på plats, vilket leder oss till följande artikek från Boston Herald:

Citat:

CBS complicit in news coverup

“[60 Minutes] correspondent Lara Logan was repeatedly sexually assaulted by thugs yelling, ‘Jew! Jew!’ as she covered the chaotic fall of Egyptian President Hosni Mubarak in Cairo’s main square Friday.”

Powerful reporting on an important story. Two problems: It didn’t run until yesterday, and CBS didn’t run it. The quote is from the New York Post. And it was The Wall Street Journal that reported “the separation and assault lasted roughly 20 to 30 minutes.”

But CBS? They sat on their own story. For five days, as reporters reveled amid giddy celebrations in Tahrir Square, and as President Obama praised President Obama’s handling of the Egyptian crisis, CBS reported nothing.

Only when other media had the story did CBS break the news that its own chief foreign correspondent was the victim of “a brutal and sustained sexual assault
.”

http://www.bostonherald.com/news/opinion/op_ed/view.bg?&articleid=1317384&format=&page=1&listingT ype=opi#articleFull

Är det inte lite otroligt att CBS höll på nyheten att
en av deras mest framträdande journalistiska profiler
blivit överfallen i fem dagar om det "bara" hade handlat
om några knytnävsslag och lite taffsande? Speciellt då andra
amerikanska nyhetsbolag inte har haft några problem med att
rapportera att deras reportrar på plats råkat ut för misshandel
och till och med visat upp skadorna de ådragit sig på bild?


EDIT: PUCKTVÅA
Citera
2011-02-18, 20:08
  #200
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Tony Clifton

Är det inte lite otroligt att CBS höll på nyheten att
en av deras mest framträdande journalistiska profiler
blivit överfallen i fem dagar om det "bara" hade handlat
om några knytnävsslag och lite taffsande? Speciellt då andra
amerikanska nyhetsbolag inte har haft några problem med att
rapportera att deras reportrar på plats råkat ut för misshandel
och till och med visat upp skadorna de ådragit sig på bild?

I fem dagar rapporterades det glatt från torget och CBS höll knäpptyst i FEM dagar om händelsen. - Det är mycket märkligt.
Citera
2011-02-18, 20:23
  #201
Medlem
Scherings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kafir
I fem dagar rapporterades det glatt från torget och CBS höll knäpptyst i FEM dagar om händelsen. - Det är mycket märkligt.

Troligen hon själv som ligger bakom detta. Att sen usa vill vara på god fot med det nya Egypten kanske spelar in också, men troligen inte alls det som är grundorsaken. Det är väl ganska naturligt att hon inte vill att detaljer sprids om det nu skett en våldtäkt, blir ju omöjligt att fortsätta som innan i så fall.
Och uppenbarligen försökte man från början lägga locket på fullständigt. Att de inte sökte vård i Egypten tyder på att de ville dölja vad det var för skador och vad som har hänt, normala sjukhus läcker som såll när det gäller kändisar.
Citera
2011-02-18, 21:00
  #202
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Schering
Att de inte sökte vård i Egypten tyder på att de ville dölja vad det var för skador och vad som har hänt, normala sjukhus läcker som såll när det gäller kändisar.

Vilken infidel-blondin vill ligga på sjukhus i Egypten? - 95% av alla kvinnor i Egypten är könstympade (sannolikt på sjukhusen) och det beror definitift inte på Mubaraks politik.
Citera
2011-02-18, 21:47
  #203
Medlem
Scherings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kafir
Vilken infidel-blondin vill ligga på sjukhus i Egypten? - 95% av alla kvinnor i Egypten är könstympade (sannolikt på sjukhusen) och det beror definitift inte på Mubaraks politik.

Kanske spelade in, men jag tror ändå att det i första hand var sekretessproblemet som hindrade henne att söka vård i Egypten. Andelen arabiska läkare i Egypten kan knappast vara särskilt mycket högre än i Sverige, och här vågar blondiner söka vård ändå eller hur?
Citera
2011-02-18, 23:46
  #204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ashtray_
Du har alltså hittat en oberoende källa och kunnat verifiera påståendet?

Nej, WSJ var den källa jag redovisade. Men det är långt mycket bättre än vad majoriteten har gjort i denna tråd.

Citat:
Ursprungligen postat av Schering
Varför allt detta hemlighetsmakeri då?

Ingen aning. Inget som har rapporterats om det, alltså kan jag inte diskutera utifrån något.

Citat:
Ursprungligen postat av Ashtray_
Brandmannen på YouTube har tydligen vaknat.Vilken jävla nolla.

En riktig jävla förlorare.

Citat:
Ursprungligen postat av Tony Clifton
På TMZ står inget om att det inte skulle vara våldtäkt.
Är det inte lite otroligt att CBS höll på nyheten att en av deras mest framträdande journalistiska profiler blivit överfallen i fem dagar om det "bara" hade handlat om några knytnävsslag och lite taffsande?


Nej men det står på TMZ att hon snart ska återvända till sitt arbete samt att hon blivit utskriven från sjukhuset och är nu med sin familj. Om hon hade varit med om ett allvarligt sexuellt överfall så hade inte detta vara möjligt.

Sen menar jag inte att misshandeln bara var några knytnävslag, jag tror att den mycket väl kan ha varit allvarlig. Allvarligare än det sexuella överfallet. Och att det var på grund av misshandeln, inte det sexuella överfallet, som hon uppsökte sjukhus och nu inte vill visa sig offentligt.

Men visst det är "konstigt" att de undanhöll det och att hon håller sig undan men jag tror nog att detta kommer nystas upp snart.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in