2018-05-03, 00:18
  #1753
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Det viktigaste vi alla svenskar kan lära oss är att det finns ingenstans att fly.
Ingenstans.
Det är lika illa i hela den vita Västvärlden.

Det finns inget Minnesota, Australien eller Sydamerika som nybbygarsvensksr kan slå sig ner i.

Vi har bara ett hem och det är Sverige.
2018-05-03, 00:18
  #1754
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fiskoega
Folk har sån pessimistisk syn.

1. Sverige kommer inte kunna ta emot som tidigare. Det är dagens sanning. Inte ens majoriteten av invandrarna vill ha mer invandring.
2. Invandrare blir sekulariserade och anpassade även om vi har krafter från vänsterhåll som till stor del förstör detta. Men många blir bra medborgare som arbetar, betalar skatt och bidrar på andra sätt.
3. I och med att Syrien, Somalia och andra länder eventuellt blir bättre att bo i, och Sverige inte klarar av att upprätthålla välfärden alls (den är redan skit idag) så kommer många börja vända tillbaka igen.
Hoppas dom som bidrar till samhället stannar och resten sticker.

Du är naiv och om du kollar i denna tråd hittar du många argument som talar mot din profetia på ett trovärdigt sätt.
2018-05-03, 00:23
  #1755
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Writer.X
Många svenskar försöker ju att sola för att få sin hud att bli mörkare. Varför skulle det vara negativt om de ursprungliga etniska svenskarna hade mörk hud?

Om de kom söderifrån är det väl ganska logiskt att de hade mörkare hud då, eftersom mängden pigment (melanin) är ett naturligt skydd mot solens strålar? Nutida människor i Norden har mindre behov av melanin i hud/hår och är väl därmed ljusare än sina anförvanter som flyttade hit tidigare?

Eller tror du på nazisternas mytologi om att mindre pigment i hud/hår skulle vara något positivt? Trots att deras ledare Adolf hade svart hår. Hahaha.


???
Vad menar du?

Vi svenskar har mindre pigment i hud och hår för att lättare ta upp d-vitamin under de få solrika månaderna.
Det är av samma anledning som att små barn ofta är ljushåriga, för att de är i större behov att få d-vitamin då det växer.
Rödhåriga kan till och med bilda eget d-vitamin utan uvb och uvastrålningen.
2018-05-03, 00:27
  #1756
Medlem
Zilvios avatar
Citat:
Ursprungligen postat av pf10
Det är ingen hudfärgsfråga. Det hade inte varit några problem, eller i alla fall varit betydligt mindre problem, om det legat en konsekvensanalys värd namnet till grund för den invandringspolitik som bedrivs och att integrationen fungerat dugligt. Fortsätter det som idag kan det omöjligen sluta i annat än kaos. Det borde betydligt fler bry sig om.
EXAKT! Det är (primärt) en ekonomiskt fråga och en kulturell fråga. Hur många och vilka invandrare kan och behöver vi ha för att landet ska kunna utvecklas i positiv riktning med bibehållen eller ännu hellre förbättrad välfärd och livskvalitet för människorna som bor i landet. Det är extremt hög tid att ge upp den utopiska tanken på ett mångkulturellt paradis. Sverige behöver och kommer att behöva en viss invandring av personer med utbildning och erfarenhet som efterfrågas på arbetsmarknaden och det är självklart bäst om dessa människor kommer från kulturellt närstående länder/regioner. Sverige har inget behov av outbildade personer som aldrig kommer att integrera sig i det svenska samhället och sverige har inget behov av att religösa grupper ska etablera baser i landet. Förslaget från S om ett förbud för religösa friskolor är ett litet ljus i mörkret men det måste kompletteras med totalt stop för bidrag till alla kyrkor/samfund med undantag för svenska kyrkan som av historiska skäl behöver fortsatt stöd för förvaltning av det kulturarv som kyrkor, kyrkogårdar mm utgör.
2018-05-03, 00:28
  #1757
Medlem
Hur är han naiv? Pga att han ser saker lite mindre negativt med ändå realistiskt?

[QUOTE=Varglig|63947318]Du är naiv och om du kollar i denna tråd hittar du många argument som talar mot din profetia på ett trovärdigt sätt.[/quote]
2018-05-03, 00:34
  #1758
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av GlennvonGoteborg
Det viktigaste vi alla svenskar kan lära oss är att det finns ingenstans att fly.
Ingenstans.
Det är lika illa i hela den vita Västvärlden.

Det finns inget Minnesota, Australien eller Sydamerika som nybbygarsvensksr kan slå sig ner i.

Vi har bara ett hem och det är Sverige.

Hela östeuropa som är med i EU är bra. Typ Estland, Polen, Tjeckien, Ungern osv.
2018-05-03, 00:35
  #1759
Bannlyst
vad skriver man..är bara besviken och arg, jag visste inte att svenskarna va så här degenererade. jag känner mer samhörighet med danskarna, blir glad varje gång jag ser en dansk här i malmötrakterna. också amerikanerna som är vakna till vad som pågår, dom ser mycket tydligt att det är israel som har sista ordet.

ledsen att förstöra festen men det här kommer bara sluta på ett sätt, vill ni överleva så förlita er inte på svensken. svensken = majoriteten av svenska befolkningen, det betyder inte alla svenskar så klart, det finns vakna svenskar med, som är vakna på riktigt. dom som så fint kallas för "extremister", haha, dom här vilsna människorna i svensk journalistik vet inte vad extremt är, dom skulle behöva få sig ett rejält uppvaknade.
2018-05-03, 00:35
  #1760
Medlem
Vågskålens avatar
Jag delar inte TS grundsyn att utvecklingen är ofrånkomlig. Invandrarna är till stor del i Sverige på svenskarnas nåder. Om vi får för oss att dra ut sladden stannar karusellen med ett ryck.

Ett stopp för bidragen skulle innebära att väldigt många inte längre kan försörja sig. Stoppet kan realiseras som obligatorisk arbetsplikt annars inga pengar, t.ex. sätta plant i norrlands inland eller andra obekväma jobb i främmande omgivningar. Rätt till välfärd baserad på intjäning och betald skatt innebär att många förlorar tryggheten. De som har ett val kommer att söka sin lycka någon annanstans.

Inget stöd till och acceptans av främmande kulturer och språk kan också få många att vantrivas och dra vidare även om de kan försörja sig.

Kvar bli förstås bottenskrapet. En stor del av dessa kan lockas med rejäla flytta-hem-bidrag (t.ex. en halv miljon, det kan vi räkna hem på ett par år). Obligatorisk utvisning gäller för alla brott.

Lite tokigt kan det bli om tillräckligt många stannar kvar och vänder sig mot oss. Då får vi en situation lik inbördeskrig i vissa områden. Behöver inte uppfattas som så illa, delvis är vi där redan nu utan att många bryr sig.

Allt förutsätter förstås igenspikad gräns. Inga asylsökanden, inga anhöriga. Endast arbetsinvandring till bristyrken. Den eventuellt upplevda bristen på humanism kan vi enkelt motivera genom det faktum att det är 100 till 1000 gånger effektivare att hjälpa på plats.

Allt är fullt möjligt, de flesta nödvändiga lagar och regler är redan på plats och behöver bara vässas och framför allt faktiskt användas fullt ut. Det som behövs är bara lite politisk vilja.

Så varför sådan dysterkvist?
__________________
Senast redigerad av Vågskålen 2018-05-03 kl. 00:39.
2018-05-03, 00:36
  #1761
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Mein.Neger
Hela östeuropa som är med i EU är bra. Typ Estland, Polen, Tjeckien, Ungern osv.
bra länder ja
bra att dom är med i eu nej.
2018-05-03, 00:36
  #1762
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mein.Neger
Hela östeuropa som är med i EU är bra. Typ Estland, Polen, Tjeckien, Ungern osv.

Nej
2018-05-03, 00:39
  #1763
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av GlennvonGoteborg
Nej
bra länder men dom är lika maktlösa som svensken.

svensken som gav bort sin suveränitet till eu. jag förstår inte. hur lyckas man vara så hjärndöd?
2018-05-03, 00:41
  #1764
Medlem
Vågskålens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mein.Neger
Hela östeuropa som är med i EU är bra. Typ Estland, Polen, Tjeckien, Ungern osv.
Dessa är tillsammans med Grekland de fem länder som tar emot mest bidrag i EU. Alla tiders.

https://www.dn.se/nyheter/varlden/sveriges-eu-avgift-kan-hojas-med-15-miljarder/

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in