2011-02-08, 22:27
  #1
Medlem
jag har inkilningen med laget och vi nya ska ha en show på 1½ timme och behöver så många tips som möjligt på saker vi kan göra.
Citera
2011-02-10, 23:30
  #2
Medlem
Är inte jätterutinerad på ämnet men kan bidra med det lilla man sitter inne med. Frågan är vilken nivå ni vill ligga på. Brukar bli mycket roligare om det är någon sorts tävling inblandad.

En som ligger på lagom nivå tycker jag är att ni radar upp alla som blir inkilade på rad. Det hela går ut på att en person i taget ska gå upp och prata oavbrutet i 1-2 minuter om någonting, slutar han prata så får han dricka lite.

Ex. "Person 1 ska prata om varför person 2 får ta alla frisparkar och alla hörnor trots att han är skadad hela tiden" (fotbollsexempel självklart), sen person 2's tur, osv. Sen typ omröstning vem var bäst.

En annan klassiker är att man ska härma ett visst djur i en viss situation. Ex "crabbronk, kaninknull" ja ni kan nog komma på något bra. Samma här omröstning vem är bäst.

De jag kom på, på rak arm.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in