Citat:
Ursprungligen postat av Bustrollet
Godkväll
Nu är det såhär att imorgon skall jag ha ett Prov inom matlaging, det hela går ut på att jag skall laga en maträtt som innehåller Kyckling och Buljong. Nu är det såhär att jag har suttit ner och letat efter recept nu i ca 3 timmar och jag håller på att bli tokig, så jag tänkte helt enkelt att jag kunde fråga här om någon skulle vilja dela med sig av något recept som just då innehåller någon form av kyckling och buljong.
Det enklaste är nog att välja någon kinesisk maträtt. Dessa innehåller förhållandevis ofta både kycklingkött samt buljong.
Som av en händelse så blev det kinesmat hemma hos mig idag igen. Den innehöll både kycklingbröst och buljong:
http://i5.photobucket.com/albums/y16...grytabild5.jpg
Hade man velat vara extra noga så borde alla ingredienser varit skurna i lika stora romber. Jag orkade dock inte att jobba mig

.
~Paul~