Citat:
Ursprungligen postat av NotAGirlCalledBrian
(Sökte men hittade ingen tråd om detta, om det ändå finns så ber jag om ursäkt.)
Ja som topic lyder, varför låser man trådar som spårar ur? Nu talar jag om trådar där trådstarten är helt okej men som sedan översköljs av en massa OT, utvecklas till en chatt eller kommer att handla om något annat än den ursprungliga frågeställningen och därefter låses.
Jag har full förståelse för att moderatorer låser en sådan tråd tillfälligt för rensning, och det tycker jag bara att det är bra att ni gör, och jag har också förståelse för att ni till slut tröttnar på att rensa i en tråd med mycket OT och till slut ger upp hoppet om den. Dock så är jag tveksam till om jag tycker att man borde låsa dessa trådar permanent. Dels så borde inte ts straffas för vad de som svarar i tråden skriver och dels så tycker jag att det är bättre med en tråd med en massa OT än att man inte kan diskutera ämnet överhuvudtaget.
Å andra sidan så kanske man låser dessa trådar för att sätta ett exempel och visa att det inte är okej med en massa OT och för att det kanske finns risk för att OT-inläggen sprider sig till andra trådar.
Jag är kluven och vet inte riktigt vad jag ska tycka om detta. Vad tycker ni? Ska man låsa en tråd som spårar ur eller är det bättre med en utspårad tråd än ingen tråd alls?
Det är aldrig OK med trådar som spårar ur, det är aldrig OK med medveten OT. Och ja, det är min bestämda uppfattning att OT föder mer OT. Så fort man börjar släppa OT, så anses det plötsligt vara OK att tramsa omkring i olika trådar, och hänvisa till att det ju minsann funkar "i den där andra tråden".
Får man då tillsägelser för OT så klagas det vilt över hur godtyckligt det är och hur moderatorerna gör skillnad mellan olika användare, och mellan olika avdelningar.
Om det som är OT i en tråd håller hög kvalitet och är en intressant sidodiskussion så kan man klippa ut dem och göra en egen tråd av dem, men det kräver en del extrajobb som kan undvikas om inblandade användare istället för att gå OT startar en ny diskussionstråd direkt där sidospåret behandlas. Visst, vi moderatorer är städkärringar på många sätt, men det åligger även användarna av forumet att ta lite ansvar ibland.
Ibland kan det också vara så att diskussionsunderlaget i en trådstart är något otydligt, men att man ändå friar hellre än fäller vid en första bedömning. Om det sen visar sig att i princip hela tråden utvecklas till ett OT-bonanza så har man antagligen gjort fel bedömning i första läget eftersom ingen klarar av att hålla sig till ämnet i trådstarten - och då kan det vara läge att låsa eller till och med papperskorga tråden.
Ibland kan det också vara så att en trådstart diskuterats på ett vettigt sätt i 30 sidor, men när ämnet börjar vara uttömt så blir det helt enkelt
bara en massa skitinlägg istället (ryggdunkningar, oneliners, bumpar, off topic), som inte på något sätt för tråden framåt och bara genererar extrajobb för moderatorerna. I såna fall tycker jag också att en låsning är motiverad.
Jag kan även hålla med om att det är synd om TS straffas för att andra går OT, men oftast beror det i såna fall på att TS själv varit otydlig med vad som ska diskuteras i tråden. Om man är tydlig med sina frågeställningar och sitt diskussionsunderlag, så blir det betydligt mycket lättare för moderatorerna att hålla tråden på spåret och därmed också kunna hålla den öppen.