Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Hur i helvete kan militären tillåta det? Vilka jävla svin.
Det måste väl iofs råda delade åsikte bland militären som igår tippade fördel M.
Och jag som trodde och hoppades att det skulle bli relativt lugnt idag...
Kanske de sk M-supportrarna till stor del är samma poliser (civilklädda för att skapa splittring) vi såg tidigare i veckan? De ser förvånansvärt välorganiserade ut.
Militären är inte utbildad att hantera situationer som den här, skulle de agera blir det garanterat värre.
Det är ett jäkla snack om sionister i tråden och att det här är folkets uppror. Det här är dock inte ett slag mellan gott och ont, det handlar om betydligt mycket mer, blir det här en fullskalig revolution där Mr. M och övriga makthavare kastas ut kommer landet falla in i kaos.
1. Alla investerare drar sig ut, Egypten har redan fått junkbond status. Stor risk för bank-run och att det finansiella systemet havererar.
2. Laglöshet kommer komma i spåret av att polismakten faller.
3. Turistindustrin lär försvinna om nr 2 blir verklighet.
4. Det här är inte välutbildade öststatare eller asiater som gör revolution. Det här är ett folk som är mycket ungt (gått från 17 till 82 milj invånare), det finns inga jobb, en kultur som hämtad från medeltiden och en kvinnosyn som t.o.m är värre (
http://www.dn.se/nyheter/varlden/egyptiska-kvinnor-kraver-forandring). Snitt IQ i landet är 81 (enl The Economist
http://media.economist.com/images/20100703/201027STC756.gif) och analfabetismen sannolikt utbredd.
5. Kombinationen av punkterna ovan är att när Wahhabisterna från Saudi börjar pumpa in pengar och hjälpa folk mot att de får styra moskéerna så lär radikalismen öka, inom 10 år lär ett islamistiskt parti styra.
Eftersom islamism inte är mycket bättre än nazism förstår jag inte alla liberalers jubel. Bara för att folket väljer ledare behöver man inte vara glad över det, inte skulle jag vara glad om tyskarna valde en ny h*tler.