Citat:
Ursprungligen postat av scorpio72
Ok. Har kollat fakta.
Vidhåller att lastaren kan få böter.
Sid. 213 i tungboken, 4e utgåvan, tryckt 2009.
Överlastavgifter.
Att lasta ett fordon för tungt kan bli dyrt.
Både fordonsägaren, transportbeställaren, föraren och den som lastar fordonet riskerar böter (penningböter).
Dessutom kan fordonsägaren få betala dryga överlastavgifter.
Man kan tvingas att betala överlastavgifter om man bryter mot någon av följande bestämmelser.
Garanterat axel-, boggi-, eller trippelaxeltryck för fordonet.
Högsta tillåtna bruttovikt för fordonet enligt bruttoviktstabellen.
Högsta tillåtna axel-, boggi eller trippelaxeltryck för den väg man kör på.
Direkt taget från tungboken, räcker det som källa?
Absolut. Att det finns regler är EN sak, men tillämpningen ?
I praktiken kan inte en lastmaskinsförare bli bötfälld för att ha lagt på 2 ton för mycket på en grusbil av den enkla anledningen att då måste polisen stå på plats och bevisa att han medvetet gjort det.
Så snart lastbilschaffisen har vägt ut och åkt är det hans ansvar enkom. Sure thing kan han säga till konstaplarna "men det var ju hjullastarföraren som lade på för mycket...!!" men det spelar i det sammanhanget ingen roll.
Som exempel från styckegodstrafik kan man då nämna att en truckförare på en terminal iofs ska ta hänsyn till och följa gällande regler, men i samma sekund lastbilen har stängt sina dörrar och rullat ut ur terminalen står chauffören ansvarig.
Mig veterligen finns det inga kända rättsfall på att en lastare / maskinförare blivit bötfälld för att ha överlastat någon annans fordon.
Överlastavgifter är ett helt annat kapitel, och här kan åkeriägaren iofs åka på företagsbot om brottet är grovt och/eller upprepat. Då anses denne ha satt detta i system (problem för skogsindustrin bl a).
Massa OT ja, men jag ville påvisa skillnaden mellan vad som står i teoriboken jmf hur verkligheten ser ut. Reglerna är smått uddlösa och någonstans måste man väl ändå förhålla sig till vad som är verklighet och inte bara lagtext?
TS ! Hur går det för dig ?