2016-05-19, 04:07
  #9601
Medlem
Paradocss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Politice-Rectam
Hur fungerar det om en adelsfamilj är fattig?

Som jag sa, klass eller WT har inte med mängden pengar att göra! Typexempel man se i GB i överflöd.
Citera
2016-05-19, 04:34
  #9602
Medlem
Europes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Politice-Rectam
Men som en tumregel har man ett väldigt starkt socialt kapital om man kryssar högst 3 till 5 gånger, uppfattas troligtvis inte som en WT vid högst 15 till 20 kryss och är en total WT samt Flashbacks och Hyacinths mardröm om man kryssar minst 25 till 30 gånger, förmodligen kommer dock få sådana personer göra detta test.

Känner mig lite besviken över att få endast 10-12 kryss. Trots allt kommer jag från en splittrad familj, med invandrarföräldrar från finska landsbygden och är uppväxt i vad då var ett av de värsta "problemförorterna". När jag var t.ex. 20+ hade jag åtminstone fått fler poäng tack vare berusningsmedlen och att jag då hade obefintliga matlagningskunskaper...

Jag noterar att bildning och kunskap i övrigt inte förefaller ha någon större inverkan enligt listan. Med tanke på att minst 80% av svenskarna förefaller vara helt okunniga/mentalt efterblivna och befinna sig i ett ständigt psykotiskt tillstånd på ett sätt som inte kunde ses som normalt i de flesta mer avancerade i-länder, så skulle WT-begreppet bli meningslöst i Sverige om det i sig utgjorde en avgörande faktor för att vara det. Ja, med Sverige som det enda europeiska land bland de ursprungliga i ENQA, vars högskolesektor inte längre får vara med p.g.a. oförmåga att nå upp till minimikraven för kvalitet, samt en grund- och gymnasieskola som nu passerar bottenplaceringen bland i-länderna för att snart sjunka under u-ländernas nivå (förutom de, t.ex. Vietnam, som man redan befinner sig långt under), så hade ju hela Sverige varit WT om Sverige hade varit en person och inte ett land.

Edit: Eller för att uttrycka det annorlunda: enligt de vanliga uppfattningarna här är svenskarna tydligen inte Västvärldens WT för att de snart varken kan läsa, skriva eller räkna, för att nu inte tala om känna till något om vetenskaplig och matematisk problemlösning, men däremot kanske Stockholmarna är det för att de är det mest tatuerade folket i världen. Ja, förutom vissa naturfolk (som för övrigt inte heller brukar ha något utbildningssystem liknande den i i-länderna, så tydligen är likheterna mellan dem och svenskarna flera):

http://www.metro.se/stockholm/stockh...!ScAXwXlBtSAk/
__________________
Senast redigerad av Europe 2016-05-19 kl. 05:15. Anledning: Edit
Citera
2016-05-19, 06:22
  #9603
Medlem
RagingHippies avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Politice-Rectam
Idén med benämningen WT var ursprungligen just det att negrer var trash by default.



Ja kan nog stämma i de flesta fall.
Citera
2016-05-19, 06:55
  #9604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Politice-Rectam
( ) Du bor i en hyresrätt

( ) Ditt bostadsområde är ett miljonprogramsområde eller har eljest på något sätt ett dåligt rykte

( ) Du bor varken i en villa, radhus eller i Stockholms innerstad

( ) Du äger en bil som är från förra millenniet, men efter 1969.



( ) Du är överviktig

( ) Du / din familj äter färdigmat flera gånger i veckan

( ) Du använder Aromat eller motsvarande aromsalt i matlagning



( ) Du har en tatuering

( ) Du har en piercing

( ) Ditt hår är sk. väteperoxidblonderat, kolsvart eller har en onaturlig färg

( ) Du eller någon du känner till klipper ditt hår

( ) Du har ögonfransförlängningar

( ) Du handlar kläder i stormarknader

( ) Du använder offentligt ärmlösa tröjor, tröjor med humoristiska eller nationella texter eller märken, cargo shorts, mjukisbyxor, joggingbyxor, flip-flop-sandaler eller Crocks-skor, eller går utan tröja

( ) Du äger fejkmärkeskläder (även väskor räknas)



( ) Dina kreditbetyg har rökt

( ) Du pratar oförskämt

( ) Du är arbetslös

( ) ... och det är din släktlinje i flera generationer

( ) Du saknar utbildning efter grundskolan

( ) Du har avbrutit gymnasiestudier mer än en gång



( ) Du röker

( ) Du rökte medan du var gravid

( ) Du har provat andra droger än cannabis

( ) Du har köpt alkohol i ett område eller fartyg med lägre skatter

( ) Du har en stamkrog

( ) Du är full minst en gång i veckan

( ) Öl och cider smakar bättre än vin



( ) Du röstar inte

( ) Du röstar på nationalsocialister eller kommunister

( ) Du klagar om invandringen på annat sätt än anonymt

( ) Det har gått ett år eller mer sedan du sist läste en bok. Böcker skrivna av 'kändisar' eller idrottsmän räknas ej.

( ) Du vet inte vem den nuvarande kulturministern är

( ) Du utövar inte idrott

( ) Du läser på skvallertidningar eller kvällstidningar, eller tittar på realityserier

( ) Du tycker inte om klassisk musik

( ) Över två är sedan sistone på teater, opera eller balett

( ) Du går inte alls och ser på teater, opera eller balett



( ) Du vill resa till Kanarieöarna

( ) Du lyssnar på rap

( ) Att sjunga karaoke är roligt



( ) 3+ barn

( ) Du har gjort en abort

( ) Minst ett barns namn är ett så kallat y-namn såsom Johnny

( ) Barn till flera än ett maka/make

( ) Barn som under 21 år gammal

( ) Du äger en kamphund

( ) Fler än ett äktenskap

( ) Över 30 olika sexpartners

( ) Ensamstående vårdnadshavare



Helt krysslöst behöver det dock inte vara, till exempel det är möjligt att man bor i ett miljonprogramsområde utan att bli en misstänkt WT och jag kryssar även själv så många gånger som 7:

(X) Du bor i en hyresrätt
(X) Ditt bostadsområde är ett miljonprogramsområde eller har eljest på något sätt ett dåligt rykte
(X) Du bor varken i en villa, radhus eller i Stockholms innerstad
(X) Du / din familj äter färdigmat flera gånger i veckan
(X) Du klagar om invandringen på annat sätt än anonymt
(X) Du utövar inte idrott
(X) Över 30 olika sexpartners

Men som en tumregel har man ett väldigt starkt socialt kapital om man kryssar högst 3 till 5 gånger, uppfattas troligtvis inte som en WT vid högst 15 till 20 kryss och är en total WT samt Flashbacks och Hyacinths mardröm om man kryssar minst 25 till 30 gånger, förmodligen kommer dock få sådana personer göra detta test.

Till slut erkänner jag att jag har inte gjort listan av saker som bör undvikas själv och jag är så trött att jag orkar inte kolla efter eventuella skrivfel. Punkterna med bilar och böcker har ändrats till att motsvara det som AndersM79 skrev.

Några invändningar:

Y-namn förekommer sällan numera och andra namn har tagit över WT-flaggningen: Kevin, Liam och diverse skådespelar-kändis-namn. Att ge sina barn namn efter någon kändis är väl i sig en kraftfull WT-handling?

Utövare av kampsport saknas i listan.

Inte varit på teater, opera etc kanske kan stämma, men ett saftigare kryss för något man varit på vill jag nog ge: Travbesökare är väl i stor utsträckning WT-folk.

Spelar varje vecka på oddset, V75, lotto och tippar kunde väl också få några kryss?

Vad gäller yttre kännetecken vill jag nog också lägga till: att ha solglasögon på sig när det är molnigt i syfte att se cool ut.
__________________
Senast redigerad av LBeria 2016-05-19 kl. 06:58.
Citera
2016-05-19, 07:05
  #9605
Medlem
Pnizs avatar
Jag skulle säga att attityd och inställning har mycket med WT att göra.

Jag skulle vilja skilja på så kallade "bönder" och "white trash". WT är bönder med en dålig attityd. En bonde kan se ut som en WT, men likväl vara trevlig. Jag har stött på bägge sorterna och även om bönder kan style:a sina gamla volvo 740 så är det som att de har en viss insikt i det och kan skämta om det, medan WT istället gör det för att de på allvar tycker att det är häftigt eller exklusivt.

På samma sätt kan bönder vara tjocka, klä sig i hoodies, mjukisbyxor och "fuck you i drive a volvo"-keps men ändå vara väluppfostrade och trevliga (Norrlands inland är fulla av dessa - ser ut som skit men är artiga och väluppfostrade). Således är min teori att det mesta sitter i attityden och huruvida de tillskriver sig själva offerrollen eller har ett förakt mot alla som är medelklass till överklass.

När det kommer till utmärkande grejer som tenderar att följa en WT-livsstil så har många i tråden lyckats pricka helt rätt, men jag menar ändå på att själva attityden skiljer folk mellan att vara bönder och slödder/WT.
Citera
2016-05-19, 07:09
  #9606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndersM79
Drick inte billig öl/ sprit.
Drick inte för att bli full.
Bär inte träningskläder offentligt*
Skaffa en utbildning. **
Läs böcker. ***
Pierca/tatuera dig inte i ansiktet.
Färga inte håret i onaturlig färg.
Håll dig ifrån småbyar.
Mecka inte med bilar. ****

* Om du inte just exakt då joggar. Till/från gym bär man riktiga kläder.
** Barn/fritid, bygg, o liknande räknas INTE.
*** Som EJ är skrivna av 'kändisar' eller idrottsmän.
**** Sporbilar som är från före 1950, typ porsche, mercedes och MG godkännes.


träningd byxor är ju snart vanligare än jeans?
Inte wt personer, utan brudar med snygga rumpor som vill visa upp dom.
Citera
2016-05-19, 09:49
  #9607
Medlem
AndersM79s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kaffemedaffe
Jag tycker JW-stekarn är mer WT än nån deppig tjockis med mjukisbyxor. Den senare kanske inte har så goda förutsättningar att göra kloka val, JW-stekarn är ju privilegierad men lyckas ändå göra sig själv till åtlöje. Jag tror du själv hör till just den kategorin.

vad är JW? Googling ger svaret 'Jehovas vittnen'
Citera
2016-05-19, 10:40
  #9608
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AndersM79
vad är JW? Googling ger svaret 'Jehovas vittnen'

Jag gissar att han syftar på karaktären JW från Snabba Cash.
Citera
2016-05-19, 11:07
  #9609
Medlem
Spännande och viktig tråd. Eller not.

De som är livrädda för att andra uppfattar dom som "WT" utmärker sig ofta för att ha dåligt självförtroende.
Istället för att koppla av med öl framför TV:n till så är de ute i trädgården och sliter med rabatterna för att inte behöva skämmas för grannarna.
De tar lån trots begränsad ekonomi för att byta bil till en nyare modell så att inte grannarna tror att de är fattiga.
De vågar aldrig säga vad de egentligen tycker och tänker för att inte uppfattas som udda.
De lägger en förskräcklig massa tid på att "passa in".
Medvetet begränsar de därför sina liv och många blir ofta "utbrända" och psykfall.

Samtidigt som "Conny" dansar bugg lite halvberusad efter att druckit ett par Björnes öl han köpte av kompisen som hade varit på smuggelresa till danmark och mår hur bra som helst i sin nya kråsskjorta han köpte igår när löningen äntligen ramlade in på kontot.

Mitt råd - skit i vad andra tycker och tänker om dig. Försök att finna det liv som passar dig bäst och lägg inte på att "passa in". Den tiden kan du använda till något mkt bättre.

Skippa dock mjukisbyxorna når du går ut på stan. De hör inte hemma där alls.
Citera
2016-05-19, 11:22
  #9610
Medlem
whaks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Politice-Rectam
(X) Du bor i en hyresrätt

( ) Ditt bostadsområde är ett miljonprogramsområde eller har eljest på något sätt ett dåligt rykte

( ) Du bor varken i en villa, radhus eller i Stockholms innerstad

( ) Du äger en bil som är från förra millenniet, men efter 1969.



( ) Du är överviktig

( ) Du / din familj äter färdigmat flera gånger i veckan

( ) Du använder Aromat eller motsvarande aromsalt i matlagning



( ) Du har en tatuering

( ) Du har en piercing

( ) Ditt hår är sk. väteperoxidblonderat, kolsvart eller har en onaturlig färg

(X) Du eller någon du känner till klipper ditt hår

( ) Du har ögonfransförlängningar

( ) Du handlar kläder i stormarknader

( ) Du använder offentligt ärmlösa tröjor, tröjor med humoristiska eller nationella texter eller märken, cargo shorts, mjukisbyxor, joggingbyxor, flip-flop-sandaler eller Crocks-skor, eller går utan tröja

( ) Du äger fejkmärkeskläder (även väskor räknas)



( ) Dina kreditbetyg har rökt

( ) Du pratar oförskämt

(X) Du är arbetslös

( ) ... och det är din släktlinje i flera generationer

( ) Du saknar utbildning efter grundskolan

( ) Du har avbrutit gymnasiestudier mer än en gång



( ) Du röker

( ) Du rökte medan du var gravid

( ) Du har provat andra droger än cannabis

(X) Du har köpt alkohol i ett område eller fartyg med lägre skatter

( ) Du har en stamkrog

( ) Du är full minst en gång i veckan

(X) Öl och cider smakar bättre än vin



( ) Du röstar inte

( ) Du röstar på nationalsocialister eller kommunister

(X) Du klagar om invandringen på annat sätt än anonymt

( ) Det har gått ett år eller mer sedan du sist läste en bok. Böcker skrivna av 'kändisar' eller idrottsmän räknas ej.

( ) Du vet inte vem den nuvarande kulturministern är

(X) Du utövar inte idrott

( ) Du läser på skvallertidningar eller kvällstidningar, eller tittar på realityserier

( ) Du tycker inte om klassisk musik

(X) Över två är sedan sistone på teater, opera eller balett

(X) Du går inte alls och ser på teater, opera eller balett



( ) Du vill resa till Kanarieöarna

( ) Du lyssnar på rap

( ) Att sjunga karaoke är roligt



( ) 3+ barn

( ) Du har gjort en abort

( ) Minst ett barns namn är ett så kallat y-namn såsom Johnny

( ) Barn till flera än ett maka/make

( ) Barn som under 21 år gammal

( ) Du äger en kamphund

( ) Fler än ett äktenskap

( ) Över 30 olika sexpartners

( ) Ensamstående vårdnadshavare



Helt krysslöst behöver det dock inte vara, till exempel det är möjligt att man bor i ett miljonprogramsområde utan att bli en misstänkt WT och jag kryssar även själv så många gånger som 7:

(X) Du bor i en hyresrätt
(X) Ditt bostadsområde är ett miljonprogramsområde eller har eljest på något sätt ett dåligt rykte
(X) Du bor varken i en villa, radhus eller i Stockholms innerstad
(X) Du / din familj äter färdigmat flera gånger i veckan
(X) Du klagar om invandringen på annat sätt än anonymt
(X) Du utövar inte idrott
(X) Över 30 olika sexpartners

Men som en tumregel har man ett väldigt starkt socialt kapital om man kryssar högst 3 till 5 gånger, uppfattas troligtvis inte som en WT vid högst 15 till 20 kryss och är en total WT samt Flashbacks och Hyacinths mardröm om man kryssar minst 25 till 30 gånger, förmodligen kommer dock få sådana personer göra detta test.

Till slut erkänner jag att jag har inte gjort listan av saker som bör undvikas själv och jag är så trött att jag orkar inte kolla efter eventuella skrivfel. Punkterna med bilar och böcker har ändrats till att motsvara det som AndersM79 skrev.

En del frågor var rätta udda för att se om man är WT
Tex det om teater/balett/Opera, om vi tar 20-30år undra hur många som inte är WT som går på något av dessa? Bara där fick jag två X

Sedan det där med alkohol på färja eller "område med lägre skatter", oavsett "status" så har man väl någon gång köpt öl på en Finlandsfärja eller i Tyskland?
Väldigt sällan jag gör det dock.

Men visst många frågor går att koppla ihop med WT.
Tur att jag inte prickade dom iaf, även om jag dock är arbetslös och bor i hyresrätt. :/
Citera
2016-05-19, 11:22
  #9611
Medlem
Om du är över 30 års ålder och inte dyslektiker bör du helst ha koll på interpunktion, skillnaden mellan ackusativ- och dativformer, inte dubbelkomparera, inte särskriva, kunna konjugera, samt kunna hantera vilka ord som ska ha stor och/eller liten bokstav (versaler/gemener).

Om dessa relativt basala grepp inte fastnat ännu är risken tämligen överhängande att trilla dit. Ren lättja är också en hyfsat vanlig ursäkt. Orealistiska skräckexempel är väl alltid kul. Det värsta är att de inte är orealistiska längre:

Dem offrade 28a Kronor på den mest roligaste TV-n
Citera
2016-05-19, 11:24
  #9612
Medlem
Låt bli att knarka. Då är du inte WT enligt mig, de största WT måste vara de som pundar sönder trots en gedigen och bra uppväxt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in