Citat:
Ursprungligen postat av Daliana
Hej.
Nu är det så här, jag är skitdålig på ekonomi, och jag har just sålt min bostadsrätt med liten vinst. Men jag fick nyligen en räkning av min snart föredetta bostadsförening om att de ville ha 2,5% av mitt prisbasbelopp, och jag tycker det känns skumt. För det första så är den summan de vill ha cirka 10% av den totala summan pengar jag får, och för det andra, så fattar jag verkligen inte om jag ska betala den eller inte, då det känns väldigt mycket. Är det någon här som kan förklara vad prisbasbelopp på en lägenhet innebär?
Jag trodde det bara var att man skulle deklarera vinsten? Eller är jag fel ute?
"ditt" prisbasbelopp?
från
http://www.scb.se/Pages/PressRelease____276565.aspx
"Prisbasbeloppet för år 2010. Prisbasbeloppet enligt lagen (1962:381) om allmän försäkring har för år 2010 beräknats till 42 400 kronor."
Låter som föreningen har som regel (som då återfinns i stadgarna?) att ta ut 2.5 % i överlåtelseavgift (typ administrativ avgift, pengar till fikakassan eller nåt) vid överlåtelse som faller på säljaren... Så om det är prisbasbelopp i den meningen så borde du ha fått en räkning på 0.025 x 42400 = 1060 kr för att du utträder ur föreningen / säljer lägenheten. Är beloppet nåt i den stilen?