Jag själv anser att radiohumorn i dag håller för låg klass och är alldeles för ojämn med undantag för P3:s Tankesmedjan. Nu är det så att jag har stort intresse i just ämnet humor och i sketch- och dialogskapande och har skrivit flera sketcher och dialoger på datorn.
Jag skulle såklart vilja få de producerade, men vet inte hur. Jag själv är inte den som gör roliga radioröster och jag känner ingen som har den riktiga talangen eller intresset för det heller. Så någon som har något tips? Exempelvis vart man kan skicka material?
Spela in det med dina vänner, sen tar du kontakt med Stockholms Närradio och startar ditt eget radioprogram där! Är det grymt så har du inom kort kontrakt och massor av pengar från den kommersiella radion.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!