Citat:
Ursprungligen postat av
A.Stjaernblom
Vad är anledningen till att du lägger upp FUPen nu, Finns det något nytt att rapportera om?
Norran har ju varit dåliga om att skriva om detta av någon anledning
Vad gör Axel nuförtiden, någon som vet?
Kom på att andra kanske vill ha bakgrund till den tragiska olyckan som kostade en man livet...
Jag fortsätter skriva av lite FÖRHÖR sida 120
Hörd person
Westermark, Erik Axel
Den hörde är Misstänkt
Brottsmisstanke
Dråp alt grov vårdslöshet i trafik och grovt rattfylleri
Försvarare
Offentlig försvarare Kenneth Fahlgren
Förhörsledare Anna Grönroos
Förhörsdatum 2011-01-13 påbörjat 10:30 till 12:10
Förhörsplats
Rättspsykiatriska avd NUS Umeå
Axel tillfrågas hur han mår nu.
Axel berättar att han rent fysiskt är ganska återställd, han har lite ont i ryggen och även ont i vänster knä men det är inte något större bekymmer. Han tar inga värktabletter eller så. däremot så har han ju tänkt mycket på det som har och att en person har dött och det mår han självklart dåligt av. Han har svårt att sova på nätterna men har försöker klara sig utan sömnmedel. Han tycker dock att han mår bättr enu än alldeles första dagarna efter olyckan.
Axel tillfrågas om han har fått någon person att prata med och hur han trivs på rättspsyk. Axel säger att det är många bra personer som han kan prata med på ställte så det går bra, han har ett eget rum.
Axel ombeds berätta bakgrund om sig själv.
Axel berättar att han har två äldre systar, en som är tre år äldre som heter Ingrid och en som är fyra år äldre som heter Anna och så har han en mamma och pappa. Mamma jobbar som spansklärare. Ingrid har flyttat hemifrån, hon bor i Göteborg, hon går någon konstlinje. Hon var intresserad av konst länge och gick också någon förberedande folkskola innan hon nu går konstlinjen. Den äldsta storasystern, hon bor nu i USA. Hon gick på Chalmers i Göteborg. Hon var mycket bra i skolan och hade bra betyg i allting.
Axel beskriver sig själv som att han har haft det lätt för sig i skolan. Han är utåtriktad och har lätt för att argumentera. Han tyckte väl inte så mycket om att gå i skolan och var ganska brålig och pratade på lektionerna men klara sig med relativt lite jobb eftersom han har lätt för att lära sig. Det var speciellt matte och naturvetenskapliga ämnen som han var bra i och tyckte om.
Efter grundskolan så sökte han sig till Thoréns Business School. Det är ett privat gymnasium med merkantil inriktning. Axel vet inte riktigt varför det blev just det här gymnasiet, han hade väl inte tänkt så mycket på det utan han tyckte det var verkade vara ett ganska bra förhållande på skolan och många av hans kompisar gick dit. Han fick väl jobba lite grann för att få godkända betyg i ämnena men han ansträngde sig inte jättejättemycket, han fick mest G och V. Han var inte något vidare i spanska, där han kanske fick underkänt.
Axel tillfrågas varför han inte valde Balder och någon naturvetenskaplig linje eftersom han hade lätt för matte.
Axel säger att han vet inte riktigt. Kanske han borde ha tagit en större utmaning och gått den här linjen men nu blev det att han valde Thoréns.
När han sedan gick ut Thoréns Business School försommaren 2010 så hade han väl sisådär betyg. De var inte jättehöga. Han hade väl inte planerat jättemycket vad han skulle börja med efterskolan men han hade väl tänkt jobba lite grann och sedan kanske börja plugga. Han har jobbat flera somrar på Färg & Tapet och tjänat ihop runt 20 000 per sommar på det. Han har också fått disponera sitt barnbidrag som sedan blev studiebidrag från gymnasiet eller nian. det är 1050 kronor/mån. Han har alltså haft sitt barnbidrag/studiebidrag samt de pengar han har fått in på sitt sommarjobb. Det är sagt att han ska betala kläder, nöjen, snus, pizza, alkohol och sånt för sina pengar. han har tyckt att pengarna har räckt ganska bra.
Under hösten 2010 så fick han sedan inte något jobb. Han sökte ganska mycket jobb på olika ställen men ingen som nappade på att han skulle få börja. Det här tyckte Axel var ganska jobbigt och han hade självklart velat ha ett jobb och kunna tjäna pengar men eftersom det är många som är i samma situation som han så såg han det inte som något stort misslyckande. Familjen ville att han skulle börja betala för sig hemma nu när han inte studerade mer så pappa räknade ut från någon Nordea-tabell att han skulle betala 3400 kronor per månad hemma. det här var för kost och logi. Det gick bra i början och betala det här för han hade ju sparade pengar och han jobbade lite som fastighetsskötare på Utterströms Fastigheter alldeles i början på hösten. Men sedan så började pengarna ta slut under hösten och nu har han inga pengar kvar alls och skulle ha fått svårt att betala de där 3400 kronorna. Det här var inte trevligt att inte ha något jobb. han hade också tänkt på att börja kanske plugga någonstans och komma sig hemifrån.
........
Förhöret är långt många sidor allt får inte plats i ett inlägg.. ska fortsätta imorrn eller något.
........