2011-01-29, 23:21
  #265
Medlem
feed-mes avatar
Ni kan nog alla hlla med om ett enormt missnje ver hur Eurosport agerade under denna turnering! Lnken hr lste jag igenom och jag kan inte annat n att hlla med.

Det r faktiskt en riktig ass rape av Eurosport att kpa rttigheter till en Turnering, fr att sedan kasta den rakt t sidan, och istllet kra sammandrag, frn t.ex. Copa Amricas U-20 turnering i Peru! Satsar man p en turnering, och via reklam lovar oss direktsnda matcher fr att sedan vlja att lta alla matcher bli frsenade, ja det r inget annat r lurendrejeri, i min mening! Jag citerar Sverker Olofsson: r det shr konsumenterna skall ha det?!

Turneringen d...
Jag kan bara skriva utver mina egna reflektioner, blandat med hur jag tolkat hela turneringens prgel rent spelmssigt. Jag skulle nog vilja jmfra denna turnering lite med U-21 VM i Ishockey. Det r en turnering med mnga anonyma spelare, mnga anonyma lag, vilket ocks ger effekten av att spelarna vill visa upp sig, och verkligen har ngot att bevisa, blandat med ngra f spelare som redan spelar i Europas toppligor (Honda, Park, Cahill fr att nmna ngra). Det brukar oftast ge effekten av att spelarna knner att dem verkligen mste bevisa ngot, och drav mycket mer anfallsrik och mer vgad Fotboll. Och det tycker iaf jag att turnering bjd p, tminstone merparten av turneringen.

Dremot var Gruppspelet inte den dr lysande Fotbollen. Mnga av de tidiga matcherna visade ett ganska relativt passivt spel, dr man var rdd fr att gra misstag. Det var faktiskt bara Australiens premir som jag tycker bjd p mestadels anfallsrik fotboll, och mindre skrck fr att gra misstag. Uppenbarligen berodde det p att Australien fick enklast mjliga motstnd, Indien.

Dremot s gick ju turneringen vidare, och tillsammans med tiden s utvecklades denna turnering till en mycket sevrd turnering som tminstone jag tyckte att det var vrt att spendera en eftermiddag fr att kunna se. och visst var det dramatik i denna turnering!

Turneringens stora skrll var, helt utan tvekan, Jordanien! Ett s pass anonymt lag skulle aldrig kunna ha en chans i en grupp som Grupp B. Japan, ja dom blev ju s smningom mstare s mer behver vi vll inte nmna? Saudiarabien, ett lag som bara genom ren otur missade sin chans att ta sig till sitt femte VM frra ret, efter att ha frlorat mot Nordkorea, trots ett massivt tryck frn bde spelare och publik p King Fadh Stadion i Rijad. Sen s var det ocks, icke att frglmma, Syrien, som faktiskt med ren blivigt bttre och bttre och nu etablerat sig ganska stadigt som en ganska vlsktt Fotbollsnation, och med en Liga dr Al-Ittihad lyckades ta hem Asiens nst strsta Kontinentala Fotbollsturnering, AFC Cup. S Syrien var defenitivt inget dligt landslag.

Jordanien sjlva hade fre denna turnering dock skrllt innan. I Kina 2004 lyckades man ta sig till Kvartsfinal dr man frlorade p Straffar mot Japan. Detta fr att turneringen 3 r senare inte ens lyckas kvala in. Men mot mnga odds, i synnerhet med tanke p hur gruppen sg ut, s lyckades nd Jordanien vldigt bra. Man spelade oavgjort mot Japan, och vann bde mtet mot Saudierna och grannlandet Syrien,och lyckades drmed ta sig till en vlfrtjnt plats bland de 8 bsta i Turneringen.

I samma grupp, Grupp B, fann man den stora negativa verraskningen. Som sagt s frlorade Saudiarabien mot Jordanien, och dessutom mot Japan (Ocks i den sisstnmnda matchen med otroligt hga siffror, 0-5!), men lyckades dessutom torska mot Syrien. Detta ledde till att Saudiarabien blev Gruppens slagpse. En enorm skrll, och vldigt surt fr Saudierna, som en gng i tiden lyckades f fram en spelare som gjorde ett av VM historiens snyggaste ml.

Vilken grupp var d den svraste av alla? Ja, det kan man ju frga sig d tv gruppen hade vldigt namnkunniga lag. Grupp C, med Australien, Sydkorea (De tv namnkunniga), Indien (Challenge Cup vinnarna) och Bahrain (Som X2 lyckats p snudden missa VM efter frlust mot Trinidad och Tobago till 2006 och frlust mot Nya Zeeland till 2010). Den gruppen skulle jag sga var den svraste gruppen p frhand. Visst, Indien var vll det laget som drog ner den statusen ngot eftersom att Indien fortfarande r en nation som hellre satsar sina resurser p Cricket n Fotboll. Den gruppen var dremot ganska frutsgbar p frhand. Allts trodde nog de allra flesta inte p ngra stora skrllar frn varesig Indien eller Bahrain, och s blev det mycket riktigt. Australien vann gruppen p mlskillnad fre Sydkorea.

Den andra gruppen som av mnga ansgs som den svraste gruppen, bland annat av TS till denna trd, var Grupp D. Den gruppen innehll tv storlag, ven internationellt stt (Med viss srbehandling d dem r frn Asien), Irak (Regerande mstarna) och Iran. De tv andra lagen var Nordkorea, som gjort sensation genom att lyckats kvalificera sig fr VM i Sydafrika i somras. Hur det gick fr dem? Ja, lt oss bara sga att det knappast kan axla VM 66 fr Nordkoreanernas del. Det sissta av lagen var Frenade Arabemiraten, som fr 7:e gngen lyckats kvala in till Turneringen, och fr tredje gngen i fljd kom till detta hrliga msterskap. Denna grupp slutade dock inte med en skrll, utan det var Iran och Irak som mycket riktigt tog sig vidare till Kvartsfinalen.

Den enklaste, iaf p frhand, av alla dessa grupper var Grupp A, med vrnnationen Qatar (Som bara mnaden innan fick lysa upp av gldje d dem skulle f arrangera Vrldens strsta Idrottsevenemang 2022). Det var nog fr mnga ganska uppenbart att Qatar, under all sin gldje, skulle lyckas i denna turneringens frsta omgng att ta sig vidare frn Gruppspelet. Vidare hade man i den gruppen Kina, Uzbekistan och Kuwait. Alla lag frutom Qatar hade haft historiska, och nutida framgngar i turneringen. Kuwait vann Turneringen 1980, och kvalade in till Fotbolls VM 1982, vilket r deras strsta bedrift i historien. Kina har spelat VM dom ocks, men lyckades den gngen inte gra ett enda ml, men spelade hyfsat mot Brasilien vill jag minnas, trots 0-4 frlusten. Dessutom har Kina spelat Final i detta msterskap tv gngen, men aldrig vunnit. 84 i Singapore frlorade laget mot Saudiarabien, och p hemmaplan lyckades dem ta sig till final fr att frlora mot rkerivalerna (Politiskt), Japan. Uzbekistan har dremot aldrig varit i ett VM slutspel. Man har aldrig lyckats ta det dr stora steget frn att vara en bra nation i Asien, till att vara en hyfsad nation i Internationellt. Men deras klubblag och deras liga har dremot haft sina ljusa tider, och fick vrldens gon riktade mot sig d dem vrvade Robinho till Bonyodkor. Och det var Uzbekistan och Qatar som tog sig vidare till kvartsfinalerna. Mina egna tankar var att det var varken skrllar, eller sensationer, att just de tv lagen skulle lyckas ta sig dit.

Slutspelet kan jag inte ge ut egna reflektioner om. Det berodde p att jag inte var hemma, och drmed kunde jag inte kolla p matcherna d min bror som jag beskte inte har Eurosport. Men dremot kan jag ju se en hel del intressanta mten som spelades. tminstone s var just matchen mellan Irak och Australien intressant eftersom att de lagen ocks mttes i Sydostasien 4 r tidigare. Den gngen vann Irak. Men s blev det dock inte denna gng. Trots att det inte var en speciellt vertygande seger, s vann nd Australien med 1-0. Och genom en seger i semifinalen, med hela 6-0 mot Uzbekistan, ja d hade Australien lyckats med ngot historiskt: ta sig till en final i en ganska stor turnering (Iaf i frhllande till de tidigare turneringarna de spelat, OFC Cup Of Nations).

En annan intressant match var den mellan Sydkorea och Japan, de som rent sportsligt, och tillviss del ocks politiskt, alltid varit ganska stora rivaler. Frmst med tanke p att Sydkorea r Asiens lag i VM, och Japan r Asiens lag i just Asian Cup (Vid det tillfllen var det en titel dem delade med Iran och Saudiarabien som ocks dom vunnit 3 msterskap). Den matchen blev, tycker jag, den mest sevrda under hela turneringen. Jag hll inte med Eurosports kommentatorer i speciellt mycket, men vid ett tillflla hade dem faktiskt rtt: Att det laget som vann den matchen var moraliska segrare i Turneringen. Det blev ju straffar och Japan vann, som vi alla vet. Dem var drmed klara fr sin fjrde final. Pressen mste varit stor, med tanke p att Japan vunnit sina 3 vriga finaler, frsta p hemmaplan 1992.

Mer kan jag tyvrr inte skriva, ska kila in och kolla p resten av matchen nu, trots att det r en repris
Citera
2011-01-29, 23:35
  #266
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av feed-me
Ni kan nog alla hlla med om ett enormt missnje ver hur Eurosport agerade under denna turnering! Lnken hr lste jag igenom och jag kan inte annat n att hlla med.

Det r faktiskt en riktig ass rape av Eurosport att kpa rttigheter till en Turnering, fr att sedan kasta den rakt t sidan, och istllet kra sammandrag, frn t.ex. Copa Amricas U-20 turnering i Peru! Satsar man p en turnering, och via reklam lovar oss direktsnda matcher fr att sedan vlja att lta alla matcher bli frsenade, ja det r inget annat r lurendrejeri, i min mening! Jag citerar Sverker Olofsson: r det shr konsumenterna skall ha det?!

Turneringen d...
Jag kan bara skriva utver mina egna reflektioner, blandat med hur jag tolkat hela turneringens prgel rent spelmssigt. Jag skulle nog vilja jmfra denna turnering lite med U-21 VM i Ishockey. Det r en turnering med mnga anonyma spelare, mnga anonyma lag, vilket ocks ger effekten av att spelarna vill visa upp sig, och verkligen har ngot att bevisa, blandat med ngra f spelare som redan spelar i Europas toppligor (Honda, Park, Cahill fr att nmna ngra). Det brukar oftast ge effekten av att spelarna knner att dem verkligen mste bevisa ngot, och drav mycket mer anfallsrik och mer vgad Fotboll. Och det tycker iaf jag att turnering bjd p, tminstone merparten av turneringen.

Dremot var Gruppspelet inte den dr lysande Fotbollen. Mnga av de tidiga matcherna visade ett ganska relativt passivt spel, dr man var rdd fr att gra misstag. Det var faktiskt bara Australiens premir som jag tycker bjd p mestadels anfallsrik fotboll, och mindre skrck fr att gra misstag. Uppenbarligen berodde det p att Australien fick enklast mjliga motstnd, Indien.

Dremot s gick ju turneringen vidare, och tillsammans med tiden s utvecklades denna turnering till en mycket sevrd turnering som tminstone jag tyckte att det var vrt att spendera en eftermiddag fr att kunna se. och visst var det dramatik i denna turnering!

Turneringens stora skrll var, helt utan tvekan, Jordanien! Ett s pass anonymt lag skulle aldrig kunna ha en chans i en grupp som Grupp B. Japan, ja dom blev ju s smningom mstare s mer behver vi vll inte nmna? Saudiarabien, ett lag som bara genom ren otur missade sin chans att ta sig till sitt femte VM frra ret, efter att ha frlorat mot Nordkorea, trots ett massivt tryck frn bde spelare och publik p King Fadh Stadion i Rijad. Sen s var det ocks, icke att frglmma, Syrien, som faktiskt med ren blivigt bttre och bttre och nu etablerat sig ganska stadigt som en ganska vlsktt Fotbollsnation, och med en Liga dr Al-Ittihad lyckades ta hem Asiens nst strsta Kontinentala Fotbollsturnering, AFC Cup. S Syrien var defenitivt inget dligt landslag.

Jordanien sjlva hade fre denna turnering dock skrllt innan. I Kina 2004 lyckades man ta sig till Kvartsfinal dr man frlorade p Straffar mot Japan. Detta fr att turneringen 3 r senare inte ens lyckas kvala in. Men mot mnga odds, i synnerhet med tanke p hur gruppen sg ut, s lyckades nd Jordanien vldigt bra. Man spelade oavgjort mot Japan, och vann bde mtet mot Saudierna och grannlandet Syrien,och lyckades drmed ta sig till en vlfrtjnt plats bland de 8 bsta i Turneringen.

I samma grupp, Grupp B, fann man den stora negativa verraskningen. Som sagt s frlorade Saudiarabien mot Jordanien, och dessutom mot Japan (Ocks i den sisstnmnda matchen med otroligt hga siffror, 0-5!), men lyckades dessutom torska mot Syrien. Detta ledde till att Saudiarabien blev Gruppens slagpse. En enorm skrll, och vldigt surt fr Saudierna, som en gng i tiden lyckades f fram en spelare som gjorde ett av VM historiens snyggaste ml.

Vilken grupp var d den svraste av alla? Ja, det kan man ju frga sig d tv gruppen hade vldigt namnkunniga lag. Grupp C, med Australien, Sydkorea (De tv namnkunniga), Indien (Challenge Cup vinnarna) och Bahrain (Som X2 lyckats p snudden missa VM efter frlust mot Trinidad och Tobago till 2006 och frlust mot Nya Zeeland till 2010). Den gruppen skulle jag sga var den svraste gruppen p frhand. Visst, Indien var vll det laget som drog ner den statusen ngot eftersom att Indien fortfarande r en nation som hellre satsar sina resurser p Cricket n Fotboll. Den gruppen var dremot ganska frutsgbar p frhand. Allts trodde nog de allra flesta inte p ngra stora skrllar frn varesig Indien eller Bahrain, och s blev det mycket riktigt. Australien vann gruppen p mlskillnad fre Sydkorea.

Den andra gruppen som av mnga ansgs som den svraste gruppen, bland annat av TS till denna trd, var Grupp D. Den gruppen innehll tv storlag, ven internationellt stt (Med viss srbehandling d dem r frn Asien), Irak (Regerande mstarna) och Iran. De tv andra lagen var Nordkorea, som gjort sensation genom att lyckats kvalificera sig fr VM i Sydafrika i somras. Hur det gick fr dem? Ja, lt oss bara sga att det knappast kan axla VM 66 fr Nordkoreanernas del. Det sissta av lagen var Frenade Arabemiraten, som fr 7:e gngen lyckats kvala in till Turneringen, och fr tredje gngen i fljd kom till detta hrliga msterskap. Denna grupp slutade dock inte med en skrll, utan det var Iran och Irak som mycket riktigt tog sig vidare till Kvartsfinalen.

Den enklaste, iaf p frhand, av alla dessa grupper var Grupp A, med vrnnationen Qatar (Som bara mnaden innan fick lysa upp av gldje d dem skulle f arrangera Vrldens strsta Idrottsevenemang 2022). Det var nog fr mnga ganska uppenbart att Qatar, under all sin gldje, skulle lyckas i denna turneringens frsta omgng att ta sig vidare frn Gruppspelet. Vidare hade man i den gruppen Kina, Uzbekistan och Kuwait. Alla lag frutom Qatar hade haft historiska, och nutida framgngar i turneringen. Kuwait vann Turneringen 1980, och kvalade in till Fotbolls VM 1982, vilket r deras strsta bedrift i historien. Kina har spelat VM dom ocks, men lyckades den gngen inte gra ett enda ml, men spelade hyfsat mot Brasilien vill jag minnas, trots 0-4 frlusten. Dessutom har Kina spelat Final i detta msterskap tv gngen, men aldrig vunnit. 84 i Singapore frlorade laget mot Saudiarabien, och p hemmaplan lyckades dem ta sig till final fr att frlora mot rkerivalerna (Politiskt), Japan. Uzbekistan har dremot aldrig varit i ett VM slutspel. Man har aldrig lyckats ta det dr stora steget frn att vara en bra nation i Asien, till att vara en hyfsad nation i Internationellt. Men deras klubblag och deras liga har dremot haft sina ljusa tider, och fick vrldens gon riktade mot sig d dem vrvade Robinho till Bonyodkor. Och det var Uzbekistan och Qatar som tog sig vidare till kvartsfinalerna. Mina egna tankar var att det var varken skrllar, eller sensationer, att just de tv lagen skulle lyckas ta sig dit.

Slutspelet kan jag inte ge ut egna reflektioner om. Det berodde p att jag inte var hemma, och drmed kunde jag inte kolla p matcherna d min bror som jag beskte inte har Eurosport. Men dremot kan jag ju se en hel del intressanta mten som spelades. tminstone s var just matchen mellan Irak och Australien intressant eftersom att de lagen ocks mttes i Sydostasien 4 r tidigare. Den gngen vann Irak. Men s blev det dock inte denna gng. Trots att det inte var en speciellt vertygande seger, s vann nd Australien med 1-0. Och genom en seger i semifinalen, med hela 6-0 mot Uzbekistan, ja d hade Australien lyckats med ngot historiskt: ta sig till en final i en ganska stor turnering (Iaf i frhllande till de tidigare turneringarna de spelat, OFC Cup Of Nations).

En annan intressant match var den mellan Sydkorea och Japan, de som rent sportsligt, och tillviss del ocks politiskt, alltid varit ganska stora rivaler. Frmst med tanke p att Sydkorea r Asiens lag i VM, och Japan r Asiens lag i just Asian Cup (Vid det tillfllen var det en titel dem delade med Iran och Saudiarabien som ocks dom vunnit 3 msterskap). Den matchen blev, tycker jag, den mest sevrda under hela turneringen. Jag hll inte med Eurosports kommentatorer i speciellt mycket, men vid ett tillflla hade dem faktiskt rtt: Att det laget som vann den matchen var moraliska segrare i Turneringen. Det blev ju straffar och Japan vann, som vi alla vet. Dem var drmed klara fr sin fjrde final. Pressen mste varit stor, med tanke p att Japan vunnit sina 3 vriga finaler, frsta p hemmaplan 1992.

Mer kan jag tyvrr inte skriva, ska kila in och kolla p resten av matchen nu, trots att det r en repris

Tycker du summerar det hela bra.
Citera
2011-01-29, 23:43
  #267
Bannlyst
Japans ml i finalen var en exakt kopia av Zidans ml mot leverkusen i CL finalen fyfannnnn
Citera
2011-01-29, 23:46
  #268
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av seolseol
Han r knd fr sina straffar. Korokoro kallas det.

http://www.youtube.com/watch?v=9Tj8AHuvnUA
Mot Man U.

http://www.youtube.com/watch?v=sRC7j...eature=related

Grattis till Japan. Ska bli kul att se dom i Conf Cup sen.

Vad r det fr speciellt med den straffen d? sg ut precis som vilken straff som helst
Citera
2011-01-30, 00:12
  #269
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mexes5
Vad r det fr speciellt med den straffen d? sg ut precis som vilken straff som helst

Men kolla p videon s ser du att det r en speciell stil han kr med. Inte den mot Man U , den andra.
Citera
2011-01-30, 00:31
  #270
Medlem
feed-mes avatar
mexes5
Kndes mestadels som en ganska iskall och sker straff. Men som jag ser det r fasta situationer Japans specialitet.

Nu nr jag sett finalen p Eurosport (Ngra timmar frsenad iof ) s kan jag direkt konstatera att jag skulle vilja se att bde Japan och Australien tar sig vidare till ttondelen infr nsta VM, fr kapaciteten har dem verkligen!

Visst, det var ingen toppmatch, ssom den matchen mellan Japan och Sydkorea var. Men matchen var helt klar sevrd, likt mnga andra av denna otroligt skojiga turnerings matcher. Jag skulle helst vilja sga att min subjektiva sikt r att Finaler sllan brukar bli de dr extrema hjdarmatcherna man drmmer om, utan det brukar mestadels bara vara mycket antiklimax. Men en sak skiljer ut sig, och det r att ju lngre matchen gr, ju fler mlchanser och framfrallt ml blir det. Men vem r det som sger att en mlfattig match mste vara trkig? Efter att ha sett denna match kan jag knappast sga att jag r missnjd ver den spnning som tycktes rda ver hela Qatar under de dr 120 (!) minuterna.

Japan var verkligen vrda mstare, ven fast mina kulor frn brjan lg p Australien. Jag kan knappast sga att jag tycker att Australien bjd p en dlig turnering, och det mrks absolut att Australien r pvg att bli en fotbollsnation att rkna med. Men som sagt, kul att nu ocks Asien ftt en "Mesta Mstare" i form av Japan.

Just fotbollen i Japan r faktiskt vldigt intressant. Deras historia r knappast dligt prestigtfyllt, med mnga anrika matcher och mnga skrllsegrar dem gjort genom ren (Bland annat var deras frsta Olympiska match ngonsin, i Berlin 1936, en skrllseger mot Sverige). Deras bsta resultat mste nd vara en fjrdeplats i OS i Mexico City 1964, eller r det s att Japans strsta seger r just dessa 4 Asiatiska Guld? Jag skulle nog sjlvvlja de sisstnmnda, eftersom att det trots allt r mycket hrdare motstnd i en proffesionell turnering n i en amatr turnering som OS i Fotboll faktiskt var 1968.

Japanska fotbollen har under den sentida historien sett en enormt prestigefylld utveckling. Frn att ha varit en relativt dlig nation, med en amatrliga p lg niv, s valde Japanska Fotbollsfrbundet tillsammans med mnga av Japanska storfretagen att bilda en professionell liga, som genom den enorma ekonomin alla sponsoravtal skulle bidra till ocks skulle kunna vrva storspelare frn hela vrlden. Och visst blev det s! Tv Svenskar har t.ex. spelat i Japanska J-League. Noterbart r ocks att vid bildandet av J-league 1992 s hll Japan i Asian Cup fr frsta gngen, och vann hela turneringen! Och segern blev ett startskott fr en, starkt uttryckt, Japansk storhetstid i Fotbollen. Enbart ett ml p vertid fr Irak, i just Doha, ledde till att Japan missade VM 1994 i USA. Men till Frankrike lyckades dom kvalificera sig och skulle, faktiskt likt Sverige, spela sin frsta VM match mot just Argentina. Dr frlorade Japan med 0-1 efter en ganska tapper insats. Det blev ingen seger i det msterskapet, men p hemmaplan 4 r senare skulle isen brytas! Japan spelade oavgjort mot Belgien och lyckades vinna mot bde Ryssland och Tunisien, och kvalificerade sig fr frsta gngen i Historien till en ttondelsfinal i VM. D frlorade man mot lilla ankungen Turkiet, men bara med 0-1.

I Tyskland 4 r senare blev det knappast roligt fr Japanerna. Man brjade frst och frmst i samma grupp som Brasilien, men frlorade ven inledningen mot Australien, och spelade sedan oavgjort mot Kroatien. Men mot Brasilien skulle Japanerna inte lyckas chocka Brassarna som dem gjort ret innan i Confederations Cup. Matchen d slutade 1-4 till Brasilien!

Men nu i somras kunde vi se ett ungt och mycket hungrit Japan som tog sig till Afrikas sydspets. Det var en vldigt svr grupp dem spelade i, med det som senare skulle bli Silvermedaljrerna, Hollan, Danmark (Som fre VM aldrig missat att g vidare frn ett gruppspel dom kvalificerat sig till), och d var det Kamerun med storstjrnan och lyckfgeln Eto'o. Men trots det stora motsndet lyckades Japanerna vinna mot Kamerun, vilket blev Japans frsta VM seger utanfr sitt hemland, och sin hemkontinent. Hollndarna var dock vldigt svra fr det annars s charmerande Japan, och dom frlorade med 0-1. Men i sissta matchen mot Danskasen gjorde Endu ett av de snyggare Frisparksmlen i turneringen, som matchens frsta ml av 4, 3 frn Japan och 1 frn Danmark, och Japan var vidare i turneringen. Kvartsfinalen blev ju dock lite trist inte Japans match, d man frlorade p straffar mot Paraguay. Men Japan var ett hungrit och ungt lag, och deras framtidshopp fr kommande turneringar var sjlvfallet possitiva.

Och s nu gr dom och vinner denna turnering, som jag ocks pstod innan, med lag som brjade nrma sig Fotbollsvrldens finrum med sina landslag. Jag kan med rlighet sl hl i myterna om Fjrranstern: Det r inte Kina som kommer att bli en stornation i fotboll i Framtiden, det r Japan. Bara kolla p vilket enormt arbete Japanerna lyckats stakomma p mindre n bara 20 r! Frn att ha varit en Amatrnation som var enormt anonym, ven i Asien, s har dem nu lyckats etablera sig stadigt i Fotbollsvrlden. Om Japans utveckling varit som den varit nu de senaste 20 ren, tnk er d nu idag och 20 r?

Grattis Japan! Det r framtidens lag vi sg idag!
Citera
2011-01-30, 00:48
  #271
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av feed-me
mexes5
Kndes mestadels som en ganska iskall och sker straff. Men som jag ser det r fasta situationer Japans specialitet.

Nu nr jag sett finalen p Eurosport (Ngra timmar frsenad iof ) s kan jag direkt konstatera att jag skulle vilja se att bde Japan och Australien tar sig vidare till ttondelen infr nsta VM, fr kapaciteten har dem verkligen!

Visst, det var ingen toppmatch, ssom den matchen mellan Japan och Sydkorea var. Men matchen var helt klar sevrd, likt mnga andra av denna otroligt skojiga turnerings matcher. Jag skulle helst vilja sga att min subjektiva sikt r att Finaler sllan brukar bli de dr extrema hjdarmatcherna man drmmer om, utan det brukar mestadels bara vara mycket antiklimax. Men en sak skiljer ut sig, och det r att ju lngre matchen gr, ju fler mlchanser och framfrallt ml blir det. Men vem r det som sger att en mlfattig match mste vara trkig? Efter att ha sett denna match kan jag knappast sga att jag r missnjd ver den spnning som tycktes rda ver hela Qatar under de dr 120 (!) minuterna.

Japan var verkligen vrda mstare, ven fast mina kulor frn brjan lg p Australien. Jag kan knappast sga att jag tycker att Australien bjd p en dlig turnering, och det mrks absolut att Australien r pvg att bli en fotbollsnation att rkna med. Men som sagt, kul att nu ocks Asien ftt en "Mesta Mstare" i form av Japan.

Just fotbollen i Japan r faktiskt vldigt intressant. Deras historia r knappast dligt prestigtfyllt, med mnga anrika matcher och mnga skrllsegrar dem gjort genom ren (Bland annat var deras frsta Olympiska match ngonsin, i Berlin 1936, en skrllseger mot Sverige). Deras bsta resultat mste nd vara en fjrdeplats i OS i Mexico City 1964, eller r det s att Japans strsta seger r just dessa 4 Asiatiska Guld? Jag skulle nog sjlvvlja de sisstnmnda, eftersom att det trots allt r mycket hrdare motstnd i en proffesionell turnering n i en amatr turnering som OS i Fotboll faktiskt var 1968.

Japanska fotbollen har under den sentida historien sett en enormt prestigefylld utveckling. Frn att ha varit en relativt dlig nation, med en amatrliga p lg niv, s valde Japanska Fotbollsfrbundet tillsammans med mnga av Japanska storfretagen att bilda en professionell liga, som genom den enorma ekonomin alla sponsoravtal skulle bidra till ocks skulle kunna vrva storspelare frn hela vrlden. Och visst blev det s! Tv Svenskar har t.ex. spelat i Japanska J-League. Noterbart r ocks att vid bildandet av J-league 1992 s hll Japan i Asian Cup fr frsta gngen, och vann hela turneringen! Och segern blev ett startskott fr en, starkt uttryckt, Japansk storhetstid i Fotbollen. Enbart ett ml p vertid fr Irak, i just Doha, ledde till att Japan missade VM 1994 i USA. Men till Frankrike lyckades dom kvalificera sig och skulle, faktiskt likt Sverige, spela sin frsta VM match mot just Argentina. Dr frlorade Japan med 0-1 efter en ganska tapper insats. Det blev ingen seger i det msterskapet, men p hemmaplan 4 r senare skulle isen brytas! Japan spelade oavgjort mot Belgien och lyckades vinna mot bde Ryssland och Tunisien, och kvalificerade sig fr frsta gngen i Historien till en ttondelsfinal i VM. D frlorade man mot lilla ankungen Turkiet, men bara med 0-1.

I Tyskland 4 r senare blev det knappast roligt fr Japanerna. Man brjade frst och frmst i samma grupp som Brasilien, men frlorade ven inledningen mot Australien, och spelade sedan oavgjort mot Kroatien. Men mot Brasilien skulle Japanerna inte lyckas chocka Brassarna som dem gjort ret innan i Confederations Cup. Matchen d slutade 1-4 till Brasilien!

Men nu i somras kunde vi se ett ungt och mycket hungrit Japan som tog sig till Afrikas sydspets. Det var en vldigt svr grupp dem spelade i, med det som senare skulle bli Silvermedaljrerna, Hollan, Danmark (Som fre VM aldrig missat att g vidare frn ett gruppspel dom kvalificerat sig till), och d var det Kamerun med storstjrnan och lyckfgeln Eto'o. Men trots det stora motsndet lyckades Japanerna vinna mot Kamerun, vilket blev Japans frsta VM seger utanfr sitt hemland, och sin hemkontinent. Hollndarna var dock vldigt svra fr det annars s charmerande Japan, och dom frlorade med 0-1. Men i sissta matchen mot Danskasen gjorde Endu ett av de snyggare Frisparksmlen i turneringen, som matchens frsta ml av 4, 3 frn Japan och 1 frn Danmark, och Japan var vidare i turneringen. Kvartsfinalen blev ju dock lite trist inte Japans match, d man frlorade p straffar mot Paraguay. Men Japan var ett hungrit och ungt lag, och deras framtidshopp fr kommande turneringar var sjlvfallet possitiva.

Och s nu gr dom och vinner denna turnering, som jag ocks pstod innan, med lag som brjade nrma sig Fotbollsvrldens finrum med sina landslag. Jag kan med rlighet sl hl i myterna om Fjrranstern: Det r inte Kina som kommer att bli en stornation i fotboll i Framtiden, det r Japan. Bara kolla p vilket enormt arbete Japanerna lyckats stakomma p mindre n bara 20 r! Frn att ha varit en Amatrnation som var enormt anonym, ven i Asien, s har dem nu lyckats etablera sig stadigt i Fotbollsvrlden. Om Japans utveckling varit som den varit nu de senaste 20 ren, tnk er d nu idag och 20 r?

Grattis Japan! Det r framtidens lag vi sg idag!

Att den inhemska ligan bara 19 r gammal sger ju en del. Fantastiskt.
Citera
2011-02-02, 09:15
  #272
Medlem
synd att karimi inte var med!
Citera
2011-02-02, 10:12
  #273
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av aliagha89
synd att karimi inte var med!
Ali Karimi har skrivit p fr Schalke 04 nu.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in