Citat:
Så återigen; tror de verkligen på det där på riktigt?...men om så är fallet måste det ju vara något fel någonstans?
Jag tror att du kombinerar följande:
en stark känsla av att dagens samhälle känns totalt främmande, ev. droger / alkohol i varierande mängd, ett hopkok av pseudo-intellektuella texter uppblandat med religösa riter som fyller
ett spirituellt behov och som sanktionerar eller spär på ett redan egocentriskt sinne, med "tuffa" symboler och mycket mystik.
Inte nödvändigtvis i den ordningen.
Jag tror man måste vara född egoist eller ha knarkat sig dit för att köpa detta, alt. söker man något - vad som helst - som rättfärdigar ens
leverne. Yrkeskriminella slödder t.ex.
Sen kan man fråga sig hur många av de sistnämnda som tycker det är okej att pedofiler våldtar och mördar småbarn. Ska man dra tänkandet som förmedlas till sin spets så är exemplet ovan ok då det är "den starkes rätt" (empati är ett tecken på svaghet) och icke handlingskraftiga människor föraktas, självfallet är barn inget undantag. Tänk på det nästa gång du snackar men någon idiot som drar sig med uttryck som might is right.