Citat:
Ursprungligen postat av toby79
Du ska ju bara skatta för den del som överstiger 18 500 (grundavdraget, som sker automatiskt) så vill du göra det lätt för dig så tar du bara det överstigande beloppet och delar det på 4, dvs 25% som är ungefär vad man betalar i skatt. Självklart kan det diffa lite, men som fingervisning duger det.
Njae, tjänar du 17.999 är det skattefritt, men tjänar du 18.000 betalar du 1.300kr.
Citat:
Ursprungligen postat av toby79
Så kan någon förklara vad det är som gör att det blir restskatt?
I det här fallet har TS ansökt om jämkning vilket gör att han ej skattar på sina pengar, han får alltså pengarna rent i handen. Arbetsgivaren betalar fortfarande avgifterna för att ha honom anställd, men det hör ju inte till saken. När han då tjänar över 18000 trots att han sa innan att han ej skulle göra det får han betala skatt.
Andra orsaker att man kan få restskatt är att man t.ex. får lön från flera utbetalare, har olika stor lön under året osvosv.