2010-12-13, 19:05
  #1
Medlem
Tänkte köpa en förlovningsring till tjejen. En simpel enstensbriljant-ring.
Prisidé ca 15kkr plus minus lite... hon är värd det efter det hon har utstått med mig ;-)

Var får man "most bang for the bucks"? Jag tänkte besöka Kaplans auktionshus på biblioteksgatan lr ngt liknande. Kanske är det mer lönsamt att bara köpa stenen där och fixa en ring hos en juvelare?

Att köpa direkt hos en juvelare måste väl vara det dyraste alternativet pga marginaltillägg etc.. eller?!?

Vad säger Ni kära och gifta FB members?
Citera
2010-12-13, 19:09
  #2
Medlem
Celenos avatar
När jag en gång i tiden gifte mig så var Albrekts guld mest prisvärd bland guld-kedjorna. Inget som passade damen i fråga dock, så det blev en dyr jävla ring från nån annanstans som hon givetvis behöll efter skilsmässan.
Kontrollera diamanter med lupp innan köp (eller efter, om köpet är öppet). Har själv gått på en nit där, då jag inte visste att billiga stenar kan vara fulla med skit.

Edit: Nu menar jag inte att Albrekts gulds diamanter skulle vara av lägre kvalitet, utan ett generellt råd. Det var inte någon av de stora kedjorna som sålde mig en diamantring med en diamant med en stor svart blob i.
Citera
2010-12-13, 19:19
  #3
Medlem
Kaplans är bra men jag hoppas du vet att det är begagnade smycken du köper där så det blir nog svårt om hon inte tycker om ringen eller vill byta till annan modell. Annars är det alltid bra priset med tanke på second hand värdet.

Kurt Ribbhagen, kvalité och prisvärt. http://www.kurtribbhagen.com/ de har nyttillverkat, second hand och antikt.

WA Bolin, fina kvalitésmycken kanske lite dyrare än snittet. nytt och second hand. http://www.bolin.se/

jovenia juveler, fina smycken mycket modern design. Om hon ska ha ringen ett tag kanske du ska satsa på ngt klassiskt. http://www.joveniajuveler.se/

Dessa tre skulle jag rekommendera.

Jag tycker inte du ska gå till de stora kedjorna guldfynd, albrekts guld m.fl. efter min egna erfarenhet så har tyvärr inte personalen där någon större kunskap och de har ingen bra kvalité på smycken, stenar etc.

Lycka till!

Ps. Jag har stort intresse av smycken och därför så har jag gjort egna "efterforskningar" och fått erfarenheter och åsikter.
__________________
Senast redigerad av vi7891 2010-12-13 kl. 19:24.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in