Citat:
Ursprungligen postat av fuckinghellstorm
Problemet är att hennes svenska barn är med, hon vill ha tillbaka sin unge som pappan tagit.
Rasism ignoreras i fortsättningen.
Vänta, han har alltså inte bara sitt eget barn utan även barn som han inte är pappa till med sig? Hur har han fått in de i landet? Kanske falska pass iof. Men det handlar alltså om fler försvunna barn än ett?
Ja, jag har ingen aning om hur man gör men tror med på att vända sig till polis osv för att få de efterlysta. Sen prata med sitt juridiska ombud. Om hans lägenhet redan är tom bör där inte finnas några ledtrådar där.
Sen undrar jag om det inte finns föreningar för anhöriga till barn som försvunnit på detta sätt. Vet att jag läste fortsättningen på "inte utan min dotter" och i den hjälper hon andra föräldrar att få hem sina barn. Då fick jag för mig att det fanns föreningar man kan vända sig till.
Hittade några länkar men det kanske mest är stötteorganisationer. Men de kanske kan hjälpa mer än FB:
http://www.saknadebarn.org/
http://www.helpbringthemhome.org.au/
http://www.childsearch.us/
http://www.helpfindmychild.net/
Jag har inte läst länkarna själv och där fanns fler på Google. Jag vet inte om de hjälper men kanske din väninna kan få kontakt med någon som kan hjälpa henne!
Håller tummarna och hoppas att barnet/barnen snart kommer hem.