Flashback bygger pepparkakshus!
2010-11-25, 08:37
  #1
Medlem
sebazalms avatar
Har 2 st Acer Aspire 3000, på den ena är cdläsaren trasig. Så jag tog ur hårddisken och satte in den i den andra Acern, formaterade och installerade windows. Bytte sedan tbk hårddisken till den andra och allt fungerade bra. Sen installerade jag sp3 från sp1 och allt blev skitsegt. Bytte tbk till den andra datorn igen och där funkar allt som det ska. Vad kan vara fel, det är ju exakt samma datorer med exakt samma minne?

mvh
Citera
2010-11-25, 10:29
  #2
Medlem
felet kan sitta i hårddisken. HAr du upptäckt några andra buggar?
Citera
2010-11-25, 10:57
  #3
Medlem
GenKans avatar
Vad jag skulle föreslå är att du testar köra in windows 7 och testar om du har samma problem.

Datorer brukar även bli väldigt sega (laptops) när dom går varmt. Är datorn varm?

Testa att köra ett gratis program: http://www.almico.com/speedfan.php

Ligger datorn över 70grader (cpu) så bör du göra rent fläkten. Det kan vara halv knivigt att få loss alla delar så är du inte tekniskt kunnig så lämna in för guds skull.


ps. Testa även att köra över cd läsaren alt fixa en extern. Är läsaren trasig ska den inte sitta i datorn. Testa boota utan läsaren kopplad.
Citera
2010-11-26, 07:47
  #4
Medlem
sebazalms avatar
Hårddisken är helt ny! och datorn har inte gått varm alls....däremot fungerar inte cd läsaren, utan den läser endast dvd skivor.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in