Jag vädjar ödmjukast om flashback-kollektivets hjälp!
Uppgiften lyder så här:
En bil ökar hastigheten från 10 m/s till 18 m/s längs en vägsträcka på 80 m. Accelerationen är konstant.
a. Beräkna accelerationen. (svaret är 1,4 m/s^2)
b. Beräkna också den hastighet bilen hade mitt på sträckan.
Den första delen är busenkelt. Problemet dyker upp i uträkningen av den andra frågeställningen. Nu förstår ju jag också att man får använda sig av s=a*t^2/2+v0*t formeln (då v0 inte är lika med noll).
Det är själva uträkningen jag inte verkar lyckas med. Det var så längesen jag läste matematik och jag befarar att det är nån viktig regel jag glömt bort. På ett annat forum hittade jag ett svar som menade att förenämnda formel är likvärdig med t=-v0/a+-sqrt((v0/a)^2+s). Det här steget hade jag aldrig kommit fram till själv? Vilka steg i omvandlingen är det jag missar/inte ser? Är det någon som har lust att räkna igenom svaret med de viktigaste stegen tydligt uppräknade. Det känns surt att bara acceptera den nya versionen av formeln utan att förstå hur man kommer fram till den.
Du vill lösa ut t ur ekvationen.
s=v_0*t+(a*t^2)/2
(a/2)*t^2 + v_0*t - s = 0
Gångra allt med 2/a så att t^2 blir själv. Lös sedan för t mha lösningsformeln för andragradare.
Alla termer utom t är konstanta, så bli inte lurad av deras namn.
Jag skulle använda mig av denna formel: v^2-u^2=2as u är samma som begynnelse hastighet då jag inte kunde skriva v0 sedan blir då uträkningen att v^2=2as+u^2 vilket är det samma som v^2=2*1,4*40+100. v^2=212 sedan tar du bara roten ur i båda leden.
Du vill lösa ut t ur ekvationen.
s=v_0*t+(a*t^2)/2
(a/2)*t^2 + v_0*t - s = 0
Gångra allt med 2/a så att t^2 blir själv. Lös sedan för t mha lösningsformeln för andragradare.
Alla termer utom t är konstanta, så bli inte lurad av deras namn.