• 1
  • 2
2010-11-22, 09:21
  #13
Medlem
epost72s avatar
Trådar om SCB sammanfogade
/Mod
Citera
2010-11-22, 10:37
  #14
Bannlyst
"Hej!

Urvalen av vilka som ska vara med i undersökningarna görs ur Registret över totalbefolkningen, som vi inte har möjlighet att ta bort människor från.

Däremot kan du alltid säga nej till att vara med i en enskild undersökning.


Med vänlig hälsning

Statistiska centralbyrån"
Citera
2011-02-25, 23:25
  #15
Medlem
Terrad av Scb.

Hej

För 5 veckor sen så damp ett brev ner i brevlådan om att jag blivit utvald att få svara på ett par frågor, det jag skulle göra var att kryssa i och sända tillbaka pappret i ett kuvär dom sänt i samma post. På så sätt visar jag att jag ställer upp på att svara på några frågor och sedan ringer dom upp mig. Då jag vet att Scb är några som säljer information eller statistik som dom får gratis av Svenska folket så kastade jag allt i papperskorgen.

Två veckor senare ringer en gubbe från Scb och undrar om det är okej att svara på några frågor. Då jag vet att jag inte får något för besväret så sa jag att jag är upptagen och att han kan ringa då jag slutat jobbet 03.00 (jag vet ju att han inte har möjlighet att ringa då )

Gubben frågar om han kan ringa på Måndag istället vilket jag ställer mig positiv till. Får själv bestämma tid och då svarar jag 07.00 då jag vet att telefon är avstängd och jag ligger och sover då. Hatar folk som ringer så här och stjäl min tid, vill bara jävlas med dem och göra deras jobb ännu svårare. Gubben i fråga ringer dock inte den utsatta tiden utan 19.00 på kvällen, själv svarar jag inte. Sen ringer han två dagar senare. Och sen dess har han ringt två gånger i veckan i fyra veckor.

Så min fråga till er är: är jag så jävla viktig att han måste ringa nästan tio gånger utan att någon gång tänka tanken att det kanske inte är värt besväret att stalka någon på det här viset?

Och för det andra. Varför ringer dom/han ändån även fast dom inte fått det där jävla brevet från mig att jag tackar ja och ställer upp?

Citera
2011-02-25, 23:49
  #16
Medlem
epost72s avatar
Trådar om SCB sammanfogade
/Mod
Citera
2013-06-01, 12:06
  #17
Medlem
alroberts avatar
Nån som vet hur man får dom att sluta terrorisera en?

Dom ringde för 5min sen ca, en lördag klockan 12??

Dom ringer kanske två gånger om dagen och har gjort det i några veckor, jag svarar aldrig då jag har Whoiscalling i min telefon och ser att det är dom..

Kan man svara och säga att jag inte vill vara med i deras undersökning? Har läst om många andra som blir stalkade och att det inte hjälper att säga detta till dom?.. Är så trött på att dom ringer hela tiden, ibland ringer dom klockan 21 på vardagar och liknande :S
Citera
2013-06-04, 14:37
  #18
Medlem
AnnaAnderssons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av alrobert
Nån som vet hur man får dom att sluta terrorisera en?

Dom ringde för 5min sen ca, en lördag klockan 12??

Dom ringer kanske två gånger om dagen och har gjort det i några veckor, jag svarar aldrig då jag har Whoiscalling i min telefon och ser att det är dom..

Kan man svara och säga att jag inte vill vara med i deras undersökning? Har läst om många andra som blir stalkade och att det inte hjälper att säga detta till dom?.. Är så trött på att dom ringer hela tiden, ibland ringer dom klockan 21 på vardagar och liknande :S

Smartast är att svara och säga att du inte är intresserad. De behöver få höra det från dig personligen för att komma kryssa i dig som bortfall.
Citera
2013-06-04, 16:45
  #19
Medlem
alroberts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaAndersson
Smartast är att svara och säga att du inte är intresserad. De behöver få höra det från dig personligen för att komma kryssa i dig som bortfall.
jag jag får nog svara, dom har ringt två gånger idag :P
Citera
2020-11-23, 05:11
  #20
Medlem
avcs avatar
Scb är ett jävla helvete om man väl råkat ut för dem. Fick tillbaka min lur från reparation för en vecka sedan, naturligtvis fabriksåterställd med blockerade nummer borttagna.

Vem börjar då inte spamringa med typ 10 olika nummer på 5 vardagar, morgon till kväll? Och när de märker att de blir blockerade, börjar ringa med ytterligare nummer, och tom talar in i mobilsvar?

I 3-4 år har de jävlarna ringt, och fortfarande inte fattat att jag inte är intresserad. Ska nog fan svara nästa gång och se hur mycket av deras tid jag lyckas slösa.
Citera
2020-11-23, 12:33
  #21
Medlem
TillTalandeTalmuds avatar
Se till att ni får ersättning för att medverka i statistiken. Jag får poäng av Sifo som man kan lösa in mot trisslotter, biobiljetter o annat.
Citera
2020-11-30, 20:55
  #22
Medlem
Sökte lite om undersökningar, i allmänhet. Statistik.
Om en byrå tar sig tid att slumpa fram ett fint genomsnitt av ett land, kanske 2000 slumpade pers, som är ett perfekt Sverige i miniatyr, i deras ögon.
Är det väldigt väldigt viktigt att alla svarar, annars går hela undersökningen i soporna. Direkt. Man kan inte använda något av undersökningen.
Att ALLA svarar verkar vara enormt viktigt. Mysko
Citera
2024-08-26, 12:49
  #23
Medlem
Nån som vet hur SCB tänker. Jag bor i en del av stockholm som varit lite mer utsatt på sistone - låt oss säga att det är en del gänguppgörelser i närområdet. Jag är en 30åring man med städad ekonomi och eget boende och haft så i 6 år. De senaste 6 åren har jag jobbat åtminstone 4 av dessa.

Har varit arbetslös i ca 6 månader och jag verkar falla in under en grupp som tydligen är väldigt intressant för dem. Men enligt mej så är jag som vilken annan svensk man som helst. Jobbar ett år där och ett annat år där.. På enkäten de skickade ut till mej så är den skriven på engelska och faller helt klart in under en grupp "utlandsfödda - arbetslösa". Men då jag är född i Sverige och vit så förstår jag inte varför jag ens fått enkäten. Hela min familj är 100 % svensk. Ingen i min familj kan arabiska eller turkiska eller nåt annat.

Jag vill varken vara med i denna undersökning och jag anser inte att jag representerar en minioritet av befolkningen då jag är svensk och alltid jobbat och har god ekonomi utan skuld eller brottsregister. Och 6 månader är inte heller långtidsarbetslös lol. Hur hade ni tänkt. Bara ignorera? De har ringt och jagat mej i 3 veckors tid. Har ingen lust. Undersökningen borde egentligen gå till brottsdömda Mohammed 31 från enskededalen och varför han är arbetslös. Är det inte sån statistik som SCB borde kolla närmre på? Än att försöka gotta sig i varför en vit svensk man är arbetslös 6 månader? (p.ga av ryggskada? Fråga istället mohammed som inte behöver jobba en dag i sitt liv och som har en miljon på kontot tack vare drogförsäljning och att vara torped- scb i ett nötskal.
__________________
Senast redigerad av fonzen 2024-08-26 kl. 13:09.
Citera
2025-05-29, 14:48
  #24
Medlem
Även jag har blivit kontaktad av SCB. Saken är den att jag i kanske 15 års tid varit en god medborgare som svarat, men nu känner jag att någon annan får ta över. Givetvis får man ingen kompensation förutom vetskapen att mitt svar ligger till grund för välgrundade beslut av politikerna.

Men varför skickar SCB till SAMMA personer år ut och år in? Det blir väl ingen bra statistik av det? Kan det vara så enkelt att bortfallet är >95 % så att man är tvungen att göra så.

Det skulle vara oerhört intressant att höra från någon som jobbar på SCB som under skydd av anonymitet kan berätta här vad som sägs på de interna mötena. Det kanske är fullständigt kaos och medarbetare som till varje pris vill hålla fast vid sin skattefinansierade anställning......
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in