Citat:
Ursprungligen postat av Hellblau
Men om man bryter ner det: Är en ond handling en ond handling endast så länge den som "drabbas" är medveten om att den ägt rum? Är det fortfarande att fel att vara till exempel otrogen om ens partner är go' och glad i sin ovisshet?
Är det enda viktiga vad som uppfattas, inte vad som egentligen händer?
Jag tycker inte det spelar någon roll om det kommer fram eller inte, eftersom dels så kan man aldrig veta om det kommer fram eller inte då man gör handlingen, så man riskera att göra denna person ledsen, även om den aldrig fick reda på det.
Sedan tycker jag det blir en form av fasad, man beter sig på ett sätt då man träffar den, på ett annat sätt då man inte träffar den? Om man älskar personen så visar man väl kärlek emot den i alla situationer, även då den inte är i rummet.
Så ja, jag tycker en "ond" handling är en "ond" handling oavsett om den "drabbade" får reda på det eller inte.
Sen är det ju dock en skillnad på att få reda på det och märka av det.
Ta ett exempel på det.
En person tar varje månad en liten summa pengar ifrån ditt bankkonto. Du märker inte av det, men det är ju likväl stöld och du får ju mindre pengar på ditt bankkonto. Så när du ska använda dej av pengarna, så får du anpassa dej efter de pengar du har, alltså efter hur mycket du har kvar efter den personen har stulit ifrån dej, det oavsett om du vet om stölden eller inte. Så du kan ju då lida av det även om du inte vet om den onda handlingen.