2010-11-04, 21:56
  #1
Medlem
Någon som vet vilka saker utifrån någon liten specifikation man ska ta reda på och vilka punkter man ska tänka på för att få fram ett tillståndsdiagram? Vi använder S0,S1 och så vidare.

Sen får man fram något schema tror jag, därifrån gör vi karnaugh-diagram som vi sedan gör ekvationer av. Men det är nog inte så svårt.

Det svåraste är väl egentligen att förstå vad den ska göra och framförallt att verkligen kunna få en rätt tillståndsgraf väl?

Någon som har några tips?
Citera
2010-11-04, 22:47
  #2
Medlem
Varje bubbla i ett tillståndsdiagram representerar ett tillstånd som sekvensnätet kan anta. Pilarna mellan bubblorna visar vilket tillstånd som ändras till ett annat vid ett givet villkor (tex x=1).

Det är mycket lättare att göra en tillståndstabell först och seda utgå från den.
Citera
2010-11-05, 22:42
  #3
Medlem
Men hur vet man vad t ex S0 har för siffervärden? För man kan väl inte veta var tillståndet går till vid en t ex 1a om man inte vet vad för siffror som var innan? För det kan väl bero på siffrorna väl?

(ngt med Moore och Mealy kanske?)


Ja det verkar ju som att det blir lätt att ta fram allt strax efter man fått hela tillståndsdiagrammet. Men från specifikation till tillståndsgraf är ju det svåraste.
Citera
2010-11-06, 12:10
  #4
Medlem
Tänk så här: Ifall sekvensnätet befinner sig i ett givet tillstånd (t ex 00 eller 01, beroende på hur många D-vippor eller whatever som finns) så kommer sekvensnätet byta tillstånd eller bli kvar i det nuvarande tillståndet, beroende på vad för insignaler du ger (t ex S0=1)

Sedan gör du samma sak med ett annat tillstånd som sekvensnätet kan tänkas anta.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in