Citat:
Ursprungligen postat av
Gwaha
Det kan tyckas jobbigt att ha mellanhänder, men detta är ett billigare alternativ på både lång och kort sikt än att lägga nya ledningar i havet. Man kan ju nog säga att Ryssland också har varit en bråkstake, så makten över ledningarna neutraliserar läget mellan länderna något och när man tar bort detta element så försvagar man det geopolitiska läget för hela centraleuropa till Rysslands och Tysklands fördel.
Billigare är inte bättre. Som leverantör har du ansvar att produkten når konsumenten. Det brukar finnas klausuler om vite vid utebliven leverans. Det ligger i Europas intresse att runda Ukraina med tanke på landets instabilitet. Kostnadskalkylen ska vi inte bry oss om. Den ligger på Gazproms sida, och jag utgår från att dess styrelse vet vad som är bäst för Gazprom.
Gasledningens sträckning landvägen på intet sätt "neutraliserar läget mellan länderna". Ett korkat argument! Det räcker att Gazprom stänger kranen, så står de andra med ett tomt stålrör i backen.
Å andra sidan har inte ens Sovjet krånglat med leveranserna, eller hotat med att avbryta dem.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gwaha
Dessa ledningar försämrar onekligen Polens och V4 ländernas förhandlingsläge och det kan inte vara någon bra nyhet för de som vill att Polen och Ungern ska gå sin egen väg.
Alla länder runt Östersjön har blivit tillfrågade av Ryssland om de var intresserade av en Nordstream-förgrening. Polen har valt att tacka nej pga solidaritet med Ukraina, som om det skulle få Gazprom på andra tankar. Nu får de köpa dyrare gas från gud vet varifrån.
Citat:
Ursprungligen postat av
Gwaha
Polen har miljontals gästarbetare från Ukraina och är även dess största handelspartner. Ukraina behöver Polen och det är en möjlighet till att skaffa sig inflytande.
Nej, Ryssland är Ukrainas största handelspartner. Polen kommer tvåa.
Ukraina behöver inte Polen av det enkla skälet att Polen inte har kapacitet att lösa Ukrainas problem, eller rättare sagt hålla Ukrainas huvud över vattenytan. Det kan bara de stora göra. Samma visa när det gäller ett eventuellt medlemskap i EU och NATO. USA, Tyskland, och naturligtvis Ryssland är adresser som oligarkerna i Kiev får användning av.
Russia: US$3.7 billion (7.7% of total Ukrainian exports)
Poland: $3.3 billion (6.9%)
Italy: $2.6 billion (5.6%)
Turkey: $2.4 billion (5%)
Germany: $2.2 billion (4.7%)