2014-10-14, 15:04
  #2893
Medlem
72mms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Infensus
Både SD och KD borde portas från Nobelfesten.

Därför att KD och SD är de mest vetenskapsfientliga partierna. SD bryr sig inte ett skit om miljöproblemen och inte ett skit om bristen på jämställdhet. SD har aldrig presenterat slagkraftiga åtgärder på dessa två områden. Inte heller KD.

Att porta SD och KD är lika självklart som att porta religiösa organisationer.
SD är väl bland de mest kärnkraftsvänligaste partier som finns? Det ensamt gör ju deras politik mer miljövänlig än hela MPs partiprogram.
Citera
2014-10-14, 15:09
  #2894
Bannlyst
Jag som sverigedemokrat känner mig kränkt över detta beslut. Att stänga ute en grupp människor, pga obefogad rasiststämpel, borde väl vara brottsrubricering på det? Förtal? Kommer ihåg alla zigernare som var i detta polisregister, som skulle få kränga en massa pengar i skadestånd tillslut. Något liknande borde väl ske här i en normal värld?
Citera
2014-10-14, 15:11
  #2895
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av WailingJohn
http://www.dn.se/nyheter/sverige/sd-portas-fran-nobelfesten/


Nämen det var då själva...!

"Bristande respekt för den grundläggande demokratiska principen"? Jaha, vad är det inte att utesluta någon pga en persons åsikter då?

Var är Sverige påväg?

Vilka konsekvenser kommer det här få för SD? Min gissning är att detta kommer gynna dem som parti. "Martyrer".

Helt rätt. Skit ska skit ha. Fight fire with fire. SD-pöbeln måste stoppas! Demokratin är död.
Citera
2014-10-14, 15:11
  #2896
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 72mm
SD är väl bland de mest kärnkraftsvänligaste partier som finns? Det ensamt gör ju deras politik mer miljövänlig än hela MPs partiprogram.

SD är för kärnkraft, men uranet kommer från Ryssland och kärnkraftstekniken också troligen, om det byggs nya. Det är fullt möjligt att under en 20 års period fasa ut kärnkraften och ersätta med förnybart.

SD vill inte höja någon klimatskatt, SD vill inte stoppa väggbyggen, SD vill inte medverka till ökad urbanisering. Allting som är måsten om människan ska kunna bo på den här planeten. Om alla människor hade svenskt levnadsstandard skulle det behövas 3 jordklot för att tillhandahålla alla resurser som krävs. Vi har nyss sett en fasansfull rapport där hälften av världens vilda djurpopulation har utraderats av människan bara sedan 70-talet.. Det är en tickande katastrof som pågår. Krafttag måste till.

Jämställdheten, struntar SD fullständigt i forskningen. Det behövs utökad kvotering om dagens nyfödda ska kunna få växa upp på samma villkor. Dessutom stärker det den svenska ekonomin, då det blir ett mer effektivt användande av kompetensen, arbetskraften.
Citera
2014-10-14, 15:12
  #2897
Medlem
nuwns avatar
Om omvärlden fått veta detta oc i ren protest vägrat gå. Snacka om impact det blivit^^men folk är så fixerade av att få nått pris så..
Citera
2014-10-14, 15:13
  #2898
Medlem
blowns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hydrargyrum
Som libertarian sympatiserar jag inte med SD och anser att Nobelstiftelsen naturligtvis själv får välja vilka som skall bjudas till festligheterna. Dock kan man fråga sig om Romson, med sitt hat mot vita, medelålders män, kan anses stå för principen om "alla människors lika värde"

Det gäller att kunna hantera dubbeltänkets ädla konst. Demokrati är bra, och alla som har fel åsikt i en demokrati måste därför vara att anse som odemokratiska, fast de är demokratiskt valda och dåliga. Ergo: Demokrati är bra och dåligt samtidigt.

Likadant är det med rasism, sexism och hat mot sexuella läggningar – vansinnigt hemska brott som helst ska resultera i fruktansvärt våld riktat mot person, men inte om man riktar sitt hat och sina förutfattade meningar mot en grupp som enligt den marxistiska samhällsanalysen är att anse som "privilegierad". Man blir liksom immun mot hatiska uttryck, sexism och rasism bara för att man råkar vara vit, man eller heterosexuell.

Det goda hatet är en realitet i Sverige, och det bör bemötas med resoluta medel.
Citera
2014-10-14, 15:15
  #2899
Medlem
jag tycker de bra...nassegrisar får inte syns i detta landet de skämmer ut sverige....skäms att nassar får 13 prcent av sveriges röster.skäms att va svensk!!!!
Citera
2014-10-14, 15:18
  #2900
Medlem
Steff83s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av acab-666
de verkar inte vara som man får tycka vad man vill utan att alla börjar med personangrepp.
vad vill du diskutera?
Jag förstår inte vad du gör här när du uppenbarligen vet med dig din bristfälliga argumentation?

Man kan liksom inte skriva något här..och sedan inte kunna motivera sig själv.
Citera
2014-10-14, 15:18
  #2901
Moderator
Tinuviels avatar
Håll topic. Allmänt tjafs om stavning och andra irrelevanta utsvävningar om andra användare kommer att raderas som OT.

// mod
Citera
2014-10-14, 15:20
  #2902
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av clappen
Jag som sverigedemokrat känner mig kränkt över detta beslut. Att stänga ute en grupp människor, pga obefogad rasiststämpel, borde väl vara brottsrubricering på det? Förtal? Kommer ihåg alla zigernare som var i detta polisregister, som skulle få kränga en massa pengar i skadestånd tillslut. Något liknande borde väl ske här i en normal värld?


Du och dina SD-polare har hemmafest. Ni har inte bjudit den lokala gruppen av miljömuppar (MP) som sitter i KF. Diskriminering? Förtal? Nej. Din fest, dina regler, du bjuder dom DU vill ska komma.



Du har rött hår. Du ska köpa snus på din lokala tobaksbutik. Tobaksbutiken har en skylt på dörren: "Rödhåriga ej välkomna". Detta är högst diskutabelt.

Vad vill jag säga. Att inte bjuda någon på en privat tillställning är kanske korkat, otaktiskt, inte särkskilt genomtänkt, taskigt, rentav omoraliskt. Men inte olagligt. Eller tycker ni att staten ska tvinga privatpersoner, företag, organisationer att bjuda in alla och envar till sina interna fester?
Citera
2014-10-14, 15:25
  #2903
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av acab-666
"Sverigedemokraterna är inte ett parti som alla andra. Partiets bakgrund i högerextremism och företrädarnas agerande i nuet visar på en bristande respekt för den grundläggande demokratiska principen om alla människors lika värde – oavsett hudfärg, härkomst eller religion. Nobelstiftelsen väljer därför att inte bjuda in Sverigedemokraterna till årets Nobelfestligheter", skriver Nobelstiftelsens vd Lars Heikensten i en kommentar till TT.


dom e ej demokratiska!


Vilka partier är egentligen demokratiska? Vilka vill att folk ska få rösta om massinvandringens vara eller icke vara?
Direktdemokraterna, insomnade Nationaldemokraterna... Vilka mer egentligen?
Vill ens SD att folket ska tillfrågas i invandringsfrågan?
Citera
2014-10-14, 15:28
  #2904
Medlem
undra hur stora måste bli innan inbjudningarna kommer haha!

Alternativt så kommer SD avskaffa denna Pk skara som ger priser till folk ingen har hört talas om och slösar bort massa miljoner till författare som inte kan engelska eller 17 åriga tjejer som inte gjort ett skit eller krigande presidenter som får fredspriser för de är negrer.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in