Jag har försökt mig på en simulering av minuterna efter skotten med vittnet Lars, Yvonne och poliserna som deltog i jakten de första 5 minuterna. Jag tycker själv att jag har gjort det på ett genomarbetat och seriöst sätt, men tar gärna emot tankar om andra möjligheter.
https://tradevenue.se/miljonarinnan30/veckans-projekt-palmemördarens-flyktväg
Det går så klart att dra i sekunderna på alla moment men mina slutsatser är ändå:
- Det är mördaren Yvonne ser. Att det ska springa två olika män inom en radie på 30 meter inom 15-20 sekunder är osannolikt.
- Att mördaren skulle svänga in på Johannesgatan känns märkligt. Det borde Yvonne sett. Dvs han måste sprungit ner till Regeringsgatan.
- Argumentet att springa på höger sida av David Bagares skulle vara märkligt och att det talar emot att det är mördaren Yvonne ser stämmer inte. Det finns flera fullt logiska skäl till höger sida och det kan så klart också bara vara en slump vald i stressad flykt.
- Lars kan rimligtvis inte sett mördaren efter trappkrönet. Hans vittnesmål om rörelse mellan bilarna och vid byggplasten är också väldigt svaga. Ändå tjatar folk om att mördaren sist sågs vid polismannens nyss omparkerade bil. Jag anser att mördaren sist sågs 1,5 kvarter högre upp och på andra sidan vägen.
- Lars säger i förhör att polisen som kommer Regeringsgatan söderifrån borde mött mördaren om mördaren sprungit den vägen. Det stämmer troligtvis inte eftersom mördaren var i den korsningen runt 1 minut tidigare, även om Lars bara väntade 10 sekunder med att ta upp jakten. Fullt rimligt att Lars har lite tveksam tidsuppfattning, men jag tycker ändå hans känsla av att han är så pass nära efter talar emot att han skulle väntat 1-2 minuter med att ta upp jakten som vissa påstår.
Tar som sagt gärna emot feedback på beräkningarna och även mina slutsatser.