Citat:
Ursprungligen postat av
86spanare
Agree - but you and I do not know EXACTLY what information PU has. I would think that if OP's jacket had DNA from taxi rides and subway rides todays technology could easily exclude those profiles pretty fast.
Ja tror du har fått DNA om bakfoten. Det är inte som i CSI där allting sker utefter en mall och ett manus.
Låt oss säga att du hittar 5000 DNA-profiler på OPs rock, hypotetiskt. Men kanske hälften av dessa personer är döda idag - Det kommer alltså att alltid finnas DNA-spår som inte kan knytas till någon specifik person, och blir till återvändsgränder i utredningen. Det är verkligen gissningsvis ett orimligt jobb. Plus att vi med största sannolikhet kan vara säkra på att GM inte lämnade något DNA på OPs rock. Visst finns ju möjligheten men jag tror att den är jäkligt liten. Så liten att jag har svårt att tro att det skulle vara mödan värt.
Det är lite som letandet efter det försvunna flygplanet MH370, fast det har bättre odds, eftersom vi helt säkert vet att flygplanet ligger på havsbottnen någonstans. Det är fakta. Det är alltså bara att fortsätta att leta.
Men det gäller inte OPs rock, vi vet inte ens om det finns något DNA ifrån GM, eller hur ?
Såklart att det blir ett annat läge om vapnet hittas, att det visst kan finnas kvar DNA på det, helt omöjligt är det inte.
Mögel, bakterier och fukt kan förstås förstöra DNA ganska fort.
Men om GM har sin puffra förvarad i frysen så kan den nog ligga i 100-tals år, kanske 1000-tals år och man kan hitta DNA ändå.
Skulle GM varit tex kuban, kines eller eskimå så skulle det vara enklare att leta efter en sådan profil, javisst. Men så ligger det ju inte till
Citat:
Ursprungligen postat av
86spanare
In my opinion I believe motive is $ (money) i.e. taxation and choice of weapon & ammo - is what was easily available.
Keep It Simple!
OP var inte ensam om skattepolitiken. Men en sak som skapade mycket ilska var de sk löntagarfonderna. I princip så kunde de orsaka katastrof för enskilda bönder, skogsbönder plus en del privata företag. Det kunde också innebära problem för företag som innehade patent mm.
För bönder och skogsbönder innebar detta att det skulle bli ännu svårare att låta verksamheten gå i arv, och det var redan svårt nog.
Löntagarfonderna var och förblir en flört med kommunismen, ett sätt att flytta ägandet ifrån det privata till Staten. De var ju tillräckligt för att göra vilken företagare som helst ilsken.
Men att ge sig på OP för de höga skatterna skulle väl varit kontraproduktivt. De enskilda personer och företag som har protesterat emot skattetrycket har i regel alltid attackerat de lokala skattekontoren istället, tex Tingström. Fast det innebar ju bara att skkatteärendena flyttades fram i tiden.
Mängder med rykten florerade kring MOP, tex att det skulle varit bla Refaat El Sayed som låg bakom
Citat:
Ursprungligen postat av
andersaanderssona
Enligt mig finns det inte en chans att mordet var resultatet av en långvarig planering.
Nej, det ser så ut. Det är ju klart att en riktigt hängiven grupp kan ha mäktat med det med roterande scheman mm, om de var tillräckligt många. Vi vet ju inte om OPs förehavanden några veckor innan mordet om hur länge han i så fall har skuggats
Samtidigt så måste man ju påpeka att Sverige är ett land i Världspolitikens absoluta utkant. Vi svenskar vill gärna tro att vi har större inflytande än vad vi har. Skulle OP ha fått en hög position inom tex FN så skulle OP ändå varit indirekt styrd, eftersom länderna omkring oss är så mycket starkare. Hans förmåga till inre reflektion hade dock säkert varit en tillgång. Men samtidigt hade det nog blivit rejält bekymmersamt för OP när han varit tvungen att ta impopulära beslut.
Citat:
Ursprungligen postat av
boboslacke
Dessutom är ju baggagevikterna begränsade så någon större packning finns ej att göra och det är en dålig ide att lämna bilen full av baggage i ett parkerat fordon över natten.
Då 1986 kunde man lämna bilen med packning i, det var sällsynt med bilinbrott, inte ens cykelstölder var så vanligt. Först när det började stjälas bilstereo apparater ett par år senare så ökade bilinbrotten. Man kunde då på den tiden rentav lämna bilen olåst och med nycklarna i utan att den stals. I och för sig om bilen var olåst så kunde man ju råkat ut för att någon stulit ciggen inne i bilen, en del tjuvar var så desperata på cigg att de snodde fimparna också.
De som var kriminella på den tiden hade oftast tillgång till bil ändå, de behövde inte stjäla bilar.