Citat:
Ursprungligen postat av
Sumer
Det är väl ett av problemen med alla versioner och varianter att ingen har kunnat ge ett bra signalement på gm.
Björkman stod nära men var berusad .
Några har sett på avstånd , några har hört skotten och tittat efter skotten gått i väg.
Några har suttit i en bil.
Anna Hage såg OP strax efter skotten
Lisbet Palme säger i förhör 860301 15,23 att gm var cirka 180 cm lång, 40 års åldern med kompakt kropp och kort hals.
Rimborn förhörde LP mordnatten och han har pratat om två gm.
Det ska även finnas hemligstämplade förhör med LP och man får anta att det kan finnas saker där som man sparar till lämpligt tillfälle.
LP är ju också den som pekade ut CP och gjorde honom mycket intressant för dåvarande PU.
Fast nu berörde jag inte specifikt avsaknad av tydligt signalement för det är ett ständigt problem med fall där fler än ett vittne finns. Hur GM ser ut är ett annat problem än det som gäller var GM befann sig. Var hittar du någon oenighet om var GM befann sig (förutom LP som verkar uppfatta AB som åtminstone kopplad till GM och kanske även LJ) ?
Jag talar om den egenheten att man valde ett händelseförlopp där GM väntar in LOP innan han skjuter. Ingen vittnesutsaga stöder detta, som man av någon anledning valde vid åtalet mot CP.
De som sett något innan skotten:
AB ser tre personer som verkar vara i sällskap går på trottoaren drygt fem meter framför honom.
Delsborn står vid rödlyse, ser tre personer i sällskap gå på trottoaren.
IM ser tre personer stå och samtala som han uppfattar det, GM står vänd mot LOP men antagligt i sidled i förhållande till LOP.
Förvisso kan man anta att GM inte var i "sällskap" med LOP i egentlig mening, antagligt också smugit in i deras närhet rätt snart inpå det han skjuter. Men ändå, inget vittne har observerat att han möter dem framifrån och vänder upp bakom för att skjuta.