2010-07-09, 11:04
  #8821
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av uddis(s)
1) Nej det finns inget påtagligt som alls pekar på vare sig Öst eller väst organiserat med möjlgt undantag för den extremt tunna tråden aliaset Charles Morgan- VG som möjligen skulle kunna vara en lös tråd som skulle kunna vara kopplad till Ollies pojkar.
2) Inget konkret som idikerar vare sig Mossad, Vänsterterrorister eller Sydafrika heller... alltså återstår enskilda eller organiserade inhemska Palmehatare
3) Viss rivalitet fanns som sagt och SÄPO har väl aldrig riktigt respekterat de inoficiella bokstavskombinationerna.
4) Vapnet pekar mot en ytterst begränsad krets (max ett 20 tal personer) möjliga GM.
5) Enligt min och Tores mening hade GM gripits inom någon eller några veckor med ett korrekt arbetssätt och strålkastaren riktigt riktat mot de ställen där SÄPO ville leta men inte fick.

1) CIA med Ollies pojkar var bevisligen korrupta genom sin inblandning i Iran-Contras affären. CIA hade redan där all anledning att vilja tysta ner Palme. Men självklart skulle aldrig CIA riskera att det hela skulle kunna se ut som ett politiskt mord man själv tagit initiativet till. Ordern måste ha kommit från högre ort men absolut inte från Bush eller enbart amerikanska intressen utan NATO med formellt stöd av alla allierade. Endast på den nivån kunde mordet motiveras i hela dess omfattning.
Ivan v Birhan var bekant med både Charles Morgan och VG som i sin tur hade kontakt med Östlings skytteliga när också amerikanska marinkårsoldater gästade. Vilka vill kalla dessa samband för en tunn tråd och varför har Ivan blivit trakasserad av just Säpo, nertystad av utredarna och samtidigt blivit lika hatisk som du mot HH Ebbe osv?

2) Just förnekandet av alla spår som kan leda mot den sorts konspirationer Mossad är världsledande i, vänsterextremer utnyttjas för och Sydafrika finansierar samt den alltför snabba slutsatsen att enstaka galningar måste ligga bakom tyder på en mycket välplanerad operation av alla tillsammans med CIA osv.

3) CIA har infiltrerat polis, militär och Säpo sedan gammalt med SPF goda minne. När de övas mot varandra är det CIA-SPF som styr spelet. Oftast är några "ensamma galningar" inlurade att delta som det sedan gäller att få fast och utnyttja vidare som agenter eller kunna ge skulden om något skulle läcka ut.

4) Mordvapnet är ännu inte bestämt och ingen vill gärna veta hur Baresic offrades.

5) CIA och SPF styrde från var sitt håll över utredning, vilseledning och mörkande medan polis, militär, Säpo osv skulle misstänka och skylla på avarter hos varandra. Allt är uträknat och beprövat i takt med mediala teknikens utveckling sedan boktryckarkonsten.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-07-09, 12:52
  #8822
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leif D
... Man fick ju in HH och Ebbe C redan från start, två gamla klassiska mörkläggningsrävar...SÄPO har alltid haft lågt förtroende inom Rörelsen...

Tänk om HH och Ebbe precis som Ingvar Carlsson och Palme själv efter Lidboms utredning hade förstått att problemet med Säpo då Näss & Co dominerade var att dessa var så förblindade av CIA och stod under så starkt inflytande från väst att de omöjligt kunde företräda svensk neutralitet ens på låtsas inför Sovjet.
Palme litade mer än Carlsson och in i det längsta på hederligheten hos CIA liksom Säpo. Först när Palme fick reda på hur CIA var inblandad i alla vapenaffärer som ständigt saboterade de svenska principer han försökt göra gällande för att försvara svensk försvarsindustri inför Rörelsen så måste han ge Carlsson rätt. Varken CIA eller Säpo var längre att lita på. De förde sin egen säkerhetspolitik över huvudet på folk, demokrati och rättsstat.
HH och Ebbe måste spela dubbelt precis som Carlsson åt alla håll för att gemensamt kunna få fram bevis mot åtminstone CIA. Vad de inte kunde ana var SPF sedan länge etablerade samspel med NATO. Detta stod över regeringen på allra högsta nivå och var värre än allt annat ingen fick lov att tala om...
/ Ove Mollvik
Citera
2010-07-09, 16:23
  #8823
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kn Krok
1) Min simpla teori är att det måste ha funnits en hel del skarpt på Palme för att låta ett statsministermord passera som man gjorde.

2) Betänk att OPs familj och efterträdare (som ev var med om mörkningen) ju bör ha fått någon förklaring varför man satt Bill & Bull att sköta en av Sveriges genom tidernas viktigaste mordutredning.

3) Var misstankarna mot Palme så starka att 'man' ansåg sig ha motiv att ta bort Palme och sedan exekverade?

4) Annars ser jag inte att det skulle vara svårt att under toksekretess finka typ 4 sammansvurna och sätta just dem på enskild anstallt i norrland och tysta saken på det sättet men ändå straffa dem som sköt vår statsminister.

5) Annars har ju staten sanktionerat mordet?

6) Om, det nu är så att, 'man' vet vem/vilka som troligast sköt Palme men man skiter i det då det kostar för mycket publicitet och politiskt jobb för att städa upp.

1) Tydligen är det värre än så. Palme hade via Carlsson kunnat lugna Rörelsen med att hans personliga kontakter till CIA garanterade att aldrig USA den vägen skulle vilja påverka svensk politik. Nu tog istället NATO ansvaret och befälet över CIA på ett sätt som ingen hade kunnat räkna ut. Operationen måste dock lokala förmågor ta ansvaret för. SPF fick ju mandatet att klassa OP som sinnessjuk efter KOFäldts bedömning och så blev det krislagar som gällde över konstitutionen. Ingen skulle därmed kunna dömas för den faktiska statskuppen.

2) LP och IC fick saken bekräftad av HH och man valde att för familjens och rikets fortsatta säkerhets skull tysta ner de verkliga förhållandena. HH fick aldrig förklara sig inför någon annan men han lyckades rädda sitt förstånd, heder och samvete genom att skriva en serie utmärkta deckare. Ebbe och Lidbom däremot fick dö i förtid.

3) Ja misstankarna för att Palme skulle vara agent åt KGB fantiserades men bestämdes först av en helt hysterisk Jennone Walker.

4) Så där kan man inte hålla på i längden och denna gång var alltför många inblandade från hela världens terroragenturer.

5) Rättsstaten upplöstes istället. Steg för steg hur det gick till och hur vi helt oskyldiga drabbades då ingen med heder och ansvar på riksnivå längre fanns att hänvisa till finns närmast beskrivet på Bankrättsföreningens debattsida.

6) Bildt och Carlsson fick säkert besked då saken var klar och HH lämnade över. Båda åkte över till USA och fick saken bekräftad av Bush själv. Sverige hade väl sig självt att skylla i den världen.

/ Ove Mollvik
Citera
2010-07-09, 18:03
  #8824
Medlem
Vicious Edds avatar
Nån som vet lite mer exakt vart Oxen låg? Var på Oxtorgsgränd idag bara för att bli lite mer bevandrad i områdets geografi och insupa atmosfären i träsket

Misstänker att det är längst in på Oxtorgsgränd vid de två vita skumma metalldörrarna i torgets nordvästra hörn? Här: http://kartor.eniro.se/m/pyES3

Lite OT kanske, men precis som jag vill veta exakt var Palme föll, vart hans mördare sprang osv, vill jag veta var Oxen låg.
Citera
2010-07-09, 19:43
  #8825
Medlem
Leif Ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kn Krok
Betänk att OPs familj och efterträdare (som ev var med om mörkningen) ju bör ha fått någon förklaring varför man satt Bill & Bull att sköta en av Sveriges genom tidernas viktigaste mordutredning.

När det gäller efterträdaren så tror jag att han tyckte HH passade alldels utmärkt. När det gäller familjen vet jag inte, men jag såg en interjuv en gång (såg den flera gånger, men sparade inte till disk ) med Leif GW Persson. Han sa i interjuvn att "Holmér var den enda polis som Palme litade på. Det är ju sånt som kan få en att tro på Vår Herre, då det är han som kommer in och stökar till mordutredningen bortom allt förstånd...). Om resten av familjen Palme hade samma syn på HH som den som Leif GW nämnde vet jag inte. Fan, att jag inte sparade interjuvn. Han sa en massa bra, den handlade egnetligen om Bordellhärvan.
Ett intryck jag har är att HH och Palme var lite bekanta. HH höll ju förhör privat med LP i Ebbe Cs lägenhet.
Citera
2010-07-09, 21:38
  #8826
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vicious Edd
Nån som vet lite mer exakt vart Oxen låg? Var på Oxtorgsgränd idag bara för att bli lite mer bevandrad i områdets geografi och insupa atmosfären i träsket

Misstänker att det är längst in på Oxtorgsgränd vid de två vita skumma metalldörrarna i torgets nordvästra hörn? Här: http://kartor.eniro.se/m/pyES3

Lite OT kanske, men precis som jag vill veta exakt var Palme föll, vart hans mördare sprang osv, vill jag veta var Oxen låg.
Oxen låg här:

http://www.hitta.se/LargeMap.aspx?gatubild&gvX=6581490&gvY=1628658&gvH =56

Det fanns iallafall en restaurang där som hette Oxen som låg här.

Jag ser nu att restaurangen har flyttat till en annan lokal i samma fastighet:
http://kartor.eniro.se/m/pyOHy
__________________
Senast redigerad av Drasut 2010-07-09 kl. 21:50.
Citera
2010-07-09, 21:52
  #8827
Medlem
Vicious Edds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drasut
Oxen låg här:

http://www.hitta.se/LargeMap.aspx?gatubild&gvX=6581490&gvY=1628658&gvH =56

Det fanns iallafall en restaurang där som hette Oxen som låg här.

Jag ser nu att restaurangen har flyttat till en annan lokal i samma fastighet:
http://kartor.eniro.se/m/pyOHy
Det där är något annat ställe. Oxen låg på Oxtorgsgränd vid Malmskillnadsgatan, det finns en videobutik däruppe bland annat inne på samma torg.
Citera
2010-07-09, 22:49
  #8828
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vicious Edd
...jag vill veta exakt var Palme föll, vart hans mördare sprang osv,

Den exakta platsen framgår av bilderna på Portnoys utmärkta sight. Tydligast är den med sträckfigur inritad föreställande OP i framstupat läge. Där det dödande skottet rikoschetterade mot trottoaren syns sedan en liten vit markering i mindre delen av blodpölen närmast Dekorima. Hur denna skottvinkel blivit möjlig får inte lov att diskuteras.
Det var knappast gm utan någon som sköt lösa skott från gatuplanet som sedan sprang uppför trapporna så som sannolikt polisen planerat för att göra CP misstänkt i det elaka spel som pågick för att förvirra varje form av utredning.
Säpo och polisens olika avdelningar skulle tydligen testas för att se om det förhoppningsvis(?) fanns någon "ensam galning" i någotdera laget eller var det fanns infiltratörer från CIA bl.a som kunde medverkade i eget syfte så som skedde i Göteborg 2001.
Inför Lindhmordet sedan var metoden fulländad och media under totalitär kontroll.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-07-09, 23:02
  #8829
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leif D
... Leif GW Persson. Han sa i interjuvn att "Holmér var den enda polis som Palme litade på.

Med tanke på vad Leif GW Persson åstadkommit för böcker så borde han ha starka komplex gentemot Palme och Holmér. Deras intelligens moral och omdömen efterlämnade i skrift står i en avsevärt högre klass.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-07-09, 23:49
  #8830
Medlem
Leif Ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Med tanke på vad Leif GW Persson åstadkommit för böcker så borde han ha starka komplex gentemot Palme och Holmér. Deras intelligens moral och omdömen efterlämnade i skrift står i en avsevärt högre klass.
/ Ove Mollvik

Komplex? Palme var den som såg till att Leif GW åkte ut på dagen från polisskolan på 70-talet. Tror fan att han inte gillade Palme efter det. Så så gick det till, Leif GW som bekräftade bordellaffären åkte ut med huvvet före och i TV satt OP, Geijer och HH på rad på presskonferens och avfärdade allt som "polishusskvaller". Den typen av moral ger jag inte mycket för.
Citera
2010-07-10, 02:10
  #8831
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Kn Krok
Uddi(s)

Min simpla teori är att det måste ha funnits en hel del skarpt på Palme för att låta ett statsministermord passera som man gjorde.

Betänk att OPs familj och efterträdare (som ev var med om mörkningen) ju bör ha fått någon förklaring varför man satt Bill & Bull att sköta en av Sveriges genom tidernas viktigaste mordutredning.

Var misstankarna mot Palme så starka att 'man' ansåg sig ha motiv att ta bort Palme och sedan exekverade?
Annars ser jag inte att det skulle vara svårt att under toksekretess finka typ 4 sammansvurna och sätta just dem på enskild anstallt i norrland och tysta saken på det sättet men ändå straffa dem som sköt vår statsminister.

Annars har ju staten sanktionerat mordet?

Om, det nu är så att, 'man' vet vem/vilka som troligast sköt Palme men man skiter i det då det kostar för mycket publicitet och politiskt jobb för att städa upp.

Det behövde inte vara så skarpt med det gänget vid rodret där bröllop = mord! Men allt är ju i betraktarens öga... hade man skäl att ogilla OP kanske man såg det så.

Ebbe och Holmer var ju redan aktiva och "sambos" när det hände och så att säga utsåg sig själva. Sedan baktalade de SÄPO för att hålla dem utanför och fick till och med folk i partiet att skriva fribrev och tvinga säpo att medverka. Frågan är väl mer varför ingen vågade utmana dem som hade all inside från affärerna de fingrat på i den rollen. Flera var ju förvånade hur Ebbe var med från dag 1.

Om man tänker att någon pekat på OP:s kontakter med misstänksamhet när det gäller öst. Vem skulle då få ansvaret att utreda det? Det fanns bara teamet Ebbe & HH som var tänkbara för ett sådant uppdrag. Inte kunde de använda några Säporesurser heller i sådana fall utan fick gå andra vägar. Ponerar man att Ebbe/HH drev någon slags spaning med "löst folk" kring OP:s kontakter när han var obevakad med folk som var betrodda men kanske inte alltid så profesionella och tystlåtna. Ordet är ute i vissa kretsar och de dras som flugor till sockret den där kvällen med ärkliga svängar av piketer och andra. I sörjan kliver en figur i periferin in och klipper OP. Sedan är cirkusen igång. Ingen har intresse av att historien kommer fram. blir LP besvärligt är det bara att bre på lite med att allt om spaningen och tecknen på att OP haft tvivelaktiga kontakter skulle komma ut. Lika bra hon pekar ut CP. Spanarna såg att det var han men kan inte träda fram av förklarliga skäl. Skolexempel på manipulation.
__________________
Senast redigerad av uddis(s) 2010-07-10 kl. 02:12.
Citera
2010-07-10, 15:28
  #8832
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leif D
Så så gick det till, Leif GW som bekräftade bordellaffären åkte ut med huvvet före och i TV satt OP, Geijer och HH på rad på presskonferens och avfärdade allt som "polishusskvaller". Den typen av moral ger jag inte mycket för.

Tänk om det var just sådant polishusskvaller som CIA-Mossads infiltratörer är experter på att sprida i maskopi med SPF och media! OP Geijer och HH hade inte bedragit någon och förstod varandra som hedersmän. De genomskådade Leif GW och hela fegflocken. Den anglikanska bisexmoral som gäller på den nivå där det är ren sport att bedra varandra ger jag ingenting alls för.
/ Ove Mollvik
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in