2010-04-23, 22:06
  #8209
Medlem
Leif Ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
FRA vet man ju är köpt av CIA - åtminstone alla de högre tjänstemän som låtit sig lockas till all världens gamla uttjänta spioners paradisöar kring södra Afrika. Ryssar i tjänsten brukar ha större självakting och vara mer trogna sitt folk och mänskliga ursprung än så. / Ove M

Köpt och köpt... Sverige har sedan 1950 talet haft en samarbete med USA när det gäller underättelser. Vi har jobbat åt dom och fått information och löften och skydd tillbaka. Kalla det köpa om du vill. Politik är vad det är och pågår hit och dit hela tiden i alla länder. Det är helt normalt.
Citera
2010-04-23, 22:48
  #8210
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arcabo
Vad menar du med att Palme skulle vara mer nyfiken än rädd? Visste han om att man skulle försöka stoppa honom? Samt vilka av Palmes närmaste involverade är inblandad?`Fru/son/flickvän?
Palme var fullkomligt orädd till sin natur och drevs av vetgirighet över allt annat. Därför gick han heller inte att värva som CIA hade tänkt. Den i dessa kretsar sammanhållande ryssrädslan och självförnekelsen verkade enbart löjlig för Palme som ju hade sin onkel Skandiadirektören som närmast varnande exempel.
När Palmes gamle vän och välkända CIA-informatör Sven Aspling sa återbud och inte vågade komma till det avtalade mötet vid Skandia så måste Palme ha blivit än mer nyfiken på vad som var på gång.
Att Palmes närmaste ministrar KOFeldt och Carlsson hade svikit honom och gått ut med att Palme tappat förståndet då han inte ville ta ansvar för dessas finansiella äventyr hade han knappast kunnat föreställa sig skulle bli avgörande för att kuppövningen denna gång blev till allvar och konstitutionellt godtagbar för Säpos ingripande.
Värre än Lisbeths förståeliga svartsjuka, då Palme uppvaktades men säkert genomskådade Shirley McLaine som en typisk CIA honey trap, kunde det väl ändå aldrig bli.
Mot samspelande rädslor och svartsjukedramer sådana som CIA/Mossad planlagt lär dock ingen kunna försvara sig.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-04-23, 23:34
  #8211
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leif D
Köpt och köpt... Sverige har sedan 1950 talet haft en samarbete med USA när det gäller underättelser. Vi har jobbat åt dom och fått information och löften och skydd tillbaka. Kalla det köpa om du vill. Politik är vad det är och pågår hit och dit hela tiden i alla länder. Det är helt normalt.
Javisst är det normalt! Varför får vi bara inte lov att prata om det? Info är handelsvara. Sant eller falskt spelar då ingen roll bara man kan göra det lönsamt så som anglikanska presbyter, assimilerade judar eller jesuiter i hemlighet resonerar. Något religionskrig har det aldrig varit fråga om där eliten så varit överens.
Alla register och beredskapsplaner är sedan länge utsålda. Finansvärlden är totalitärt byggd på falska underrättelser. Sedan 30-åriga kriget eller Napoleon har vansinnet vuxit. Varför får vi nu inte lov att avstå från NATOs rättsvidriga beskydd när vi kommit på bättre tankar själva? Varför får vi inte göra affärer med öst likaväl som väst ens med den teknologi vi själva producerat?
Terrorekonomin tog över även det svenska samhället efter KOFeldts avregleringar i CIAs tjänst. NATO fick stora skälvan då Palme vågade ta kontakt med alla berörda parter för en kärnvapenfri zon i Europa. Därifrån beställdes mordet såsom cosmic top secret av CIA som var suverän ägare till all info och alla förbindelser med de lokala agenter som behövdes.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-04-24, 08:48
  #8212
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
FRA var ju också infiltrerat av ryssarna. Så ryssarna kanske fick kopior därifrån.

Visst var det "kul". Ryssarna blev först helt tysta när min stf chef började säga några väl valda ord när vi hörde dom på stridsledningsnätet sen började dom gapskratta när dom förstod att dom var "avslöjade" dvs hade klantat sig.


Jösses var trovärdig du är i ditt berättande. Naturligtvis signalspanade "ryssarna" på ett kompanis övningar på Svensk mark från en plats i närheten. Sådant måste ju ha varit högprioriterat och avslöja många spännande hemligheter för dem. Självklart pratade de också själva så att de skulle kunna lokaliseras och gripas.

Tyvärr har jag både varit officer (inte bara gjort lumpen och hört lumparskrönor) så det biter inte på men men lycka till!
Citera
2010-04-24, 09:10
  #8213
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Klippo
För dem som vill läsa om Sydafrika-spåret:

Jag kanske slår in öppna dörrar, men boken "Total onslaught" av De Wet Potgieter finns på Google books:

http://books.google.se


Det rekommenderas att man kollar upp denne författare. I samband med en rättegång påstod han i den tidning han arbetade för att han hade bevis för mycket allvarliga saker som ANC och höga medlemmar inom ANC skulle ha gjort. Det visade sig att han hittat på allt och tidningen fick be om ursäkt. Själv fick han sparken. Han tillhör de extrema inom Boerrörelsen som anser att de tidigare sydafrikanska myndigheterna är ansvariga för att deras privilegier försvunnit och därför attackerar de dessa på samma sätt som han gjorde med ANC. I verkliga livet mar han en obetydlig informatör som lämnade uppgifter om aktiviteter bland Kaffer i dennes whitetrashkretsars områden.

Läser man boken framstår det som att sydafrikas underrättelsetjänst begått massor av övergrepp på vita. Det som hänt de svarta är han inte intresserad av.

När han svartmålar sydafrikas underrättelsetjänst är det ungefär som att högerextrema grupper kan anse att säpo var vänstervridna och landsförrädare. Därför har varken boken eller det han påstår trovärdighet i några läger. För övrigt existerar dokumenten ha yrar om inte.

Att använda denne man och den boken som indicier i Palmemordet är som ett Tomas Qvickerkännande. Inte värt vatten enligt min mening.
Citera
2010-04-24, 09:28
  #8214
Bannlyst
Var den "självupplevda" vandringssägnen om avlyssnande "ryssar" som förekommit flitigt under åren kommer har jag en god uppfattning. Det finns troligen minst två ursprung.

Det ena är att en svensk Pilot vid ett tillfälle under en övning med skjutning mot sjömål undsluppit sig ett oöverlagt yttrande som avslöjade information om riktmedlets beskaffenhet (Sjömålsrobot) varvid rysk marchmusik spelades på frekvensen som en hälsning.

Det andra är en svensk rysktalande (underrättelseutbildad tolk) vid ett förband som skojjade med sina kompisar genom att tala ryska på frekvensen. Han lär ha skickat en lustig hälsning (fast på Ryska) till sina kompisar. Kompisarna fattade inte hoppet i logiken att kommunicera i det nätet på ryska och skrönan var född och spreds.

Säkert har också en och annat lustigkurre pratat låtsasryska under någon övning liksom att ett och annat befäl använt samma knep för att skärpa beredskapen då det blivit för mycket tristess i en övning.
__________________
Senast redigerad av uddis(s) 2010-04-24 kl. 09:43.
Citera
2010-04-24, 15:31
  #8215
Medlem
MXps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Att Palmes närmaste ministrar KOFeldt och Carlsson hade svikit honom och gått ut med att Palme tappat förståndet... [...]
Värre än Lisbeths förståeliga svartsjuka, då Palme uppvaktades men säkert genomskådade Shirley McLaine som en typisk CIA honey trap, kunde det väl ändå aldrig bli.
Mot samspelande rädslor och svartsjukedramer sådana som CIA/Mossad planlagt lär dock ingen kunna försvara sig.
/ Ove Mollvik

Som novisen vid spisen görs test hur FB funkar (ny sedan 12/4)...

TVÅ FRÅGOR:
(1) Har inte följt det interna politiska spelet, men var det alltså så att KOF och IC hade svikit OP och "gått ut med att Palme tappat förståndet"? Den känsla jag har är att SAP inte gärna öht kommunicerar P-mordet eller PU.
(2) OP uppvaktades således av Shirley McLaine... Hur pass ute var det i media? Och LP har konstaterats vara svartsjuk?
Citera
2010-04-24, 16:43
  #8216
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Utredaren
Vapentekniska frågor om Palmevapnet och kulorna.

Tack för dessa sammanställningar. Vapenfrågan som först fångade mitt intresse efter vissa vittnesmål är tydligen heller inte avgjord. Av SKL slutsats som denna står fortfarande flera möjligheter öppna:
"Med ledning av de vid undersökningen erhållna resultaten kan utsägas, (...) att inget talar emot att kulorna har skjutits ut ur ett och samma vapen och att erhållna bomdata överensstämmer med motsvarande data för revolvrarna Smith & Wesson, Ruger, Taurus och Kassnar."
En sådan formulering talar faktiskt inte heller emot att kulorna kan ha kommit från två helt olika vapen. Det är först om man låst sig vid ett enda vapen och måste göra en kompromiss mellan de båda fynden som man kommer fram till att piplängden måste vara närmare 6".
Skotten avlossades med minst en sekunds mellanrum, troligen 2 s. och mest sannolikt från två olika håll. Det första snett framför hinner Palme reagera på och kryper ihop med händerna för bröstet innan han träffas bakifrån snett uppifrån. Den dövstumme man som blev anhållen först tillsammans med Roger Östlund kan mycket väl också ha sett något avgörande. Det ena vittnesmålet blev tystat och det andra manipulerat genom olika instanser vet vi. Varför och i vems intresse måste man då fråga sig.
Obduktionsprotokollet som blev offentligt först på familjen Palmes begäran för att få tyst på skandalhistorierna visar entydigt på att ett grovkalibrigt gevär användes för det dödande skottet. Det första skrämskottet som fick Palme att stanna upp kan däremot mycket väl ha varit från en kortpipig Östling-pistol. Varför Sonny Björk då ville undvika klargörandet kan man mycket väl förstå.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-04-24, 17:12
  #8217
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MXp
TVÅ FRÅGOR:
(1) ... var det alltså så att KOF och IC hade svikit OP och "gått ut med att Palme tappat förståndet"? Den känsla jag har är att SAP inte gärna öht kommunicerar P-mordet eller PU.
(2) OP uppvaktades således av Shirley McLaine... Hur pass ute var det i media? Och LP har konstaterats vara svartsjuk?
(1) Jag gissar att KOF och IC lurades till svarta affärer bakom ryggen på Palme för att stärka partikassan. Båda hade gjort sig beroende av CIA för sin politiska karriär vilket topparna inom SAP mycket väl vet är brukligt. Ivan v Birhans varning för att CIA försökte värva en lokal hitman för att mörda Palme liksom varningen från Norrköping att också polis och militär var inblandade ignorerades helt av partisekreterare Toresson osv.
(2) "På yttersta grenen" kom ut på svenska året innan men då hade Palme säkert redan förklarat saken för Lisbeth. Han var säkert mer nyfiken än attraherad av McLaine och hade knappast något att dölja inför någon i familjen som han älskade över allt annat. Den som blev svartsjuk var snarare KOFeldt.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-04-24, 17:42
  #8218
Medlem
MXps avatar
Citat:
(1) Jag gissar att KOF och IC lurades till svarta affärer[...] Ivan v Birhans varning [...]
(2) "På yttersta grenen" kom ut på svenska året [...]
/ Ove Mollvik

Tack Ove! Då ska jag läsa in mej på Ivan och "På yttersta..."
Citera
2010-04-24, 17:56
  #8219
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av uddis(s)
Säkert har också en och annat lustigkurre pratat låtsasryska under någon övning liksom att ett och annat befäl använt samma knep för att skärpa beredskapen då det blivit för mycket tristess i en övning.
Man kan ju undra om inte ryssarna gör likadant dvs. låtsas tala NATO-språk då de råkar gå på grund i svensk skärgård eller gör bort sig på annat vis. Eller var det verkligen ett amerikanskt överbefäl bland skojarna på U137? CIA-agenter som gör bort sig kallar varandra för KGB-infiltratörer och så skrattar man gott från båda håll. Så larvade man bort flera viktiga uttalanden om Palmemordet också vet jag.
/ Ove Mollvik
Citera
2010-04-24, 18:32
  #8220
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MXp
Tack Ove! Då ska jag läsa in mej på Ivan och "På yttersta..."
Om Ivan finns knappast något kvar att läsa såvida man inte får tillgång till bulgariska pärmen hos Säpo där han av någon outgrundlig anledning har blivit införd. Redan innan han råkade kunna avslöja riksbedrägerier från polisledningen var han precis som jag stämplad som säkerhetsrisk. Först trodde man väl att vi visste för mycket. Nu vet vi men kan omöjligt förklara - för vem bryr sig?
Från förlagan till "Inuti Labyrinten" blev Ivan som sagt struken såsom huvudvittne för CIA-spåret och försöken att sänka hans trovärdighet pågår ännu. CIA-fjanten Bondeson inleder kapitlet "Red herrings" med Ivan som typexempel. Därifrån hämtades citatet som plötsligt även uddis återgav här och därefter menade handlade om en gangster som Charles Morgan hade försökt värva. Ingen skulle behöva tro på någon.
/ Ove Mollvik
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in