Citat:
Ursprungligen postat av
andersaanderssona
Vem var egentligen pappa till Ebbes affär. Jag är inte säker på att det var just Ebbe. Mannen som påstod att alla i denna världen som han verkade i ljuger. Underförstått även han själv.
Går vi bakåt i tiden så kan man få intrycket att det har rötter i IB och KrigsIB där inte ens betrodda socialdemokrater när det begav sig kunde avgöra om det var Säpo, IB eller krigsIB (som delvis övertog det sk arbetsplatsnätverkets roll).
Mönstren är bra lika när det gäller Ebbeaffären och lån av Säkpersonal och de gamla affärerna.
I sådant fall kan vi kanske ana den "pensionerade" gamle IB chefen och dennes nätverk i skuggorna som den som drog i trådarna men som inte kunde vara så aktiv.
Det är ur det perspektivet mina hypoteser sprungit bland annat. Också den gemensamma misstron mot OP förenar dessa och t ex JG och förklarar den märkliga alliansen i Palmeattacker "inifrån" som manifesterar sig i JG:s lansering av Harwardaffären.
Granskar man IB affären och JG ser man märkligheter. Varför tipsades Säpo i förväg som vidarebefodrade till OP av JG? Samme JG som också tipsade om "farliga" personer i de palestinska kontakterna? Tänk om JG var en tillgång för IB redan då som inte kunde röja sig när IB affären var på G?