Citat:
Ursprungligen postat av
tv4ove
Jo bakom metoderna man använder för att ge sken av neutralitet gömmer sig de värsta brotten mot riket.
Jag tror att det från Sveriges högsta politiska ledning, efter mordet, bestämdes att MOP skulle utredas så långt det gick utan att det framkom graverande uppgifter mot Sverige, SAP eller OPs person. Tror att sådant stöttes på tämligen snabbt och istället spreds desinformation för att skydda ovan nämnda punkter.
1. Sverige var en del av det västliga underrättelseväsendet. Sverige hade utfört avancerade tjänster åt NATO och var inte alls så neutrala som man vill ge sken .
2. Samarbetet var väl sammanlänkat med SAP. Partiet stod för en ståndpunkt officiellt samtidigt som man utförde tjänster åt uppdragsgivare i hemlighet som stod klart i kollisionkurs med partiets officiella ståndpunkter.
3. OP var troligen djupt involverad i detta och ev rent utav en av de som byggde upp verksamheten SB. Här framträder ju klart en bild av OP som SAP absolut inte vill att världen ska se av deras "helige" Olof. OP bedrev dubbelspel på hög nivå. 68 demonstrerade OP med nordvietnams Moskva-ambassadör mot USA samtidigt som det svenska kärnvapenprogrammet pågick och Sverige fick garanterat skydd av USA då landet hamnade under NATOs vapenparaply.
OP kan orimligen varit ovetandes om detta. Han tvekade inte ett ögonblick att ljuga riksdagen och hela folket rakt i a siktet under bordellhärvan. Sån var OP och den bilden passar inte SAPs syften.
4.Detta leder ju då till att, om som jag tror, mannen som väntar vid Dekorima är inte nödvändigtvis någon som OP känner personligen men ingår i något som OP varit med och byggt upp och en gång i tiden var mycket nära OP. GM företräder inte denna organisation i stort vid mordet men han och medkonspiratörerna kommer ur denna organisation. GM är alltså inte personligen närstående OP men gruppen konspiratörerna tillhör kan anses vara i OPs omedelbara närhet.
5. MP är ingen slump. Faktum kan vara att platsens hemliga verksamhet utgör det perfekta alibit. GM vet redan innan mordet att ingen kommer att gräva i denna härva då det stort stör bilden av Sverige i världen.