Det är någonting med den officiella tekniska sammanställningen av vad som hände på mordplatsen som är skum, det har ju de flesta insett här på forumet.
Jag har försökt finna en ny infallsvinkel på det hela, precis som många andra.
Den ska ju passa så bra in i helhetsmönstret.
Jag konstaterar bl.a att det är något mystiskt med utgångshålet.
Jag framlägger härmed ett nytt scenario:
OP blir beskjuten med två dum-dum kulor (eller motsvarande) från ett mindre vapen än 357 med en mindre kaliber än den officiella. Kulorna splittras i kroppen och endast ett splitter, (eller två) lämnar OPs kropp, (se slipsen). Den första kulan skjuts framifrån och sliter av luftstrupen. Det andra skottet skjuts i ryggen, någon sekund senare, och sliter av ryggraden.
Detta styrks av följande:
1. GM går så som LR redogör på sin hemsida, d.v.s på vänster sida med höger arm på OPs axlar, varvid han tar fram ett handeldvapen med vänster hand och riktar det mot OPs bröstkorg. Enligt LR så missar GM OP och kulan rispar istället LPs rygg. Jag tror enl detta scenario att han träffar OP i bröstkorgen med en kulriktning som går in i bröstet snett framifrån med ett ingångshål som därav blir rektangulärt.
http://www.itdemokrati.nu/page16.html
2. ”Utgångsöppningen” är som sagt mycket skum. Den är rektagulär i sin form och mindre än den officiella kulans dimension. Det borde vara tvärtom, eller snarare en krater som utgångshål. Vidare så är slipsen inte blodig, vilket är konstigt då hela skjortan är det.
Det finns också ett litet utgångshål efter splitter eller dylikt, synlig på slipsen, vilken inte kan styrkas på de funna kulorna.
http://www.itdemokrati.nu/page16.html
3. Vidare så nämner Kari Ormstad inte något nämnvärt om utgångshålet, utan snarare undviker? det i sin presentation av obduktionen på OP (som hon gjorde inför Marjasinkommissionen och Palmegruppen.)
http://www.leopoldreport.com/Obdukt.html
4. Skotten uppfattas som smällare eller knallar, knappast förenligt med 357 Magnum med Winchester ammunition. Skadorna som detta enda officiella skott ska ha åsamkat är väldigt stort, samtidigt som det inte ska ha skapat någon utgångskrater.
Skadorna är: sönderblåst luftstrupe, avklippt ryggrad, samt söndersprängd aorta.
5. Obduktionen gjordes 860301, därefter kunde man ganska snabbt beräkna var tänkbara kulor skulle ha hamnat om de var magnumkulor., och därefter placera ut dem. Därför hittas utplacerade kulor efter detta och inte direkt efter mordet av tekniker som skannat av den kommande fyndplatsen flera gånger om. Dessutom ”syr man ihop” de två ingånshålen till ett ingångshål samt ett utgångshål åsamkat av EN kula.
6. LP åker med i ambulansen, men anländer enligt uppgifter i en polisbil till Sabb. Den ambulansen går förövrigt en omväg via Odenplan och anländer efter den andra ambulansen (som är den ditlarmade ambulansen) till Sabb. Där har LP bytt färdmedel och enligt viss information så anländer hon i en annan kappa.
7. Enligt Lars Krantz så nämner Milan Valverius till LK att hålen i LPs kappa är gjorda i polisens labb. Ponera att detta stämmer, hur skulle Milan kunna veta det? Jo, om han kunde konstatera att OP är skjuten med dum-dum kulor som blivit kvar i OPs kropp. Vidare så skriver han i dödsbevist att OP är skjuten i bröstkorgen, d.v.s så kan det tolkas som att hålet på framsidan är ett ingångshål.
8. Hans Holmér leder hela utredningen och mörkläggningen.
Obduktionsprotokollet hemligstämplas härmed för att dölja allt detta.