Citat:
Ursprungligen postat av bartram
Först: jag har aldrig påstått att hela ditt scenario är åt skogen. Det är det mest detaljerade jag sett här på FB ,det är därför jag tar upp det , men jag får inte tidsschemat avseende flickornas möte med DM att stämma med deras uppgift om att det small bara några få minuter senare. Det kan omöjligen vara hela 10 minuter. Då återstår två möjigheter eller en kombination av dem
a) flickorna har totalt missbedömt tidsrymden mellan mötet och skotten eller ljuger om detta
b) Mordet ägde rum långt tidigare än 23:21
Jag ser inte ngn av alternativen som speciellt sanolika men det gör tydligen du?
Mja, det är nog inte bara jag som tvekar inför den version som finns offentligt. När GK utan att ange om de läst de finska flickornas förhör i egna ord eller som sammandrag säger så här.
http://www.sweden.gov.se/content/1/c4/12/44/295e5712.pdf
Citat:
Sammanfattande anmärkningar
Uppslaget är på flera sätt svårgripbart. Uppgifterna har kommit in sent,
mer än sex år efter mordet, 1992. De var redan då svåra att kontrollera.
Utrymmet för minnesfel är betydande. Möjligheten att kvinnorna
misstar sig beträffande tidpunkten (datum) för sin iakttagelse kan inte
uteslutas. Det finns dock knappast skäl att anta annat än att en händelse
som gett upphov till tipset ägt rum, men dess koppling till mordet kan
vara en efterkonstruktion eller ett misstag. Det finns såvitt vi kunnat se
ingen annan utredning beträffande mordkvällen som stöder uppgifterna.
finns all anledning att misstänka att något i denna historia inte stämmer.
Jag är övertygad om att Dekorimamannen inte är GM men en av nyckelpersonerna vars identitet kommer att ge en god inblick i vilka som var med om Palmemordet nämligen en hemlig sektion inom Säpo.
Därav allt hemlighetsmakeri.
Stieg Larsson kallade denna hemliga sektion för Sektionen för särskild analys och jag har skrivit lite om den här.
https://www.flashback.org/sp23240764