Citat:
Ursprungligen postat av Philosophicus
I granskningskommisionens rapport om Palmemordet (SOU 1999:88) kan man läsa att en viss Klas A skickade ett vykort till polisman A (C-G Ostling). I vykortet kunde man läsa följande text "Svinet på andra sidan låter sig fortfarande förfäras av fantombilden, men järnvägsspåret blir allt hetare. Sätt dig i kontakt med Enskedemannen."
Jag undrar lite vem denne Klas A kan vara. Jag har inte kunnat hitta någon bland poliserna i tex basebolligan med detta namn. Inte heller tycks han finnas bland Stockholms poliser under tiden för Palmemordet.
Likaså funderar jag på vem de kan mena som omskrivs svinet. Och vem skulle Enskedemannen vara?
Tips mottages tacksamt.
Denna Claes var en vän till Östling, dock ingen polis. Han var med i kretsen runt tidningen Contra. Du vet den som hade ett nummer med bild på Palme i en måltavla på omslaget. I övrigt vet jag inget mera om denna figur.
Polisen trodde att "Enskedemannen" var den torped som antogs ha levererat mordvapnet till 33-åringen. Vet inte vad han heter förrutom att han har initialer TA.
Har även läst att vykortet skulle vara skrivet på skämt angående en gemensam vän till de båda som skulle ha jobbat som lokförare eller dylikt. Kommer tyvärr inte ihåg vad jag har läst detta.
Carl Gustaf Östling är i övrigt en suspekt person som jag gissar har ett finger med i spelet vad det gäller mordet på Olof Palme. Det är förövrigt han som går under beteckningen "Ö" eller "Vapenhandlaren Ö".