2011-03-28, 19:46
  #14677
Medlem
portnoys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kavring
Hmmm....är det en rörelsedetektor precis till höger om kameran?

möjligt. det eller nåt el-aggregat av nåt slag.
Citera
2011-03-28, 20:08
  #14678
Medlem
Sluts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Ni kan ju kolla på dessa bilderna:


http://i810.photobucket.com/albums/zz22/fbportnoy/nybild1.jpg


http://i810.photobucket.com/albums/zz22/fbportnoy/nybild3.jpg

Tydlig bild på kameran. Vad är det för markeringar du gjort?
Citera
2011-03-28, 20:17
  #14679
Medlem
Leif Ds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
Ni kan ju kolla på dessa bilderna:


[b]http://i810.photobucket.com/albums/zz22/fbportnoy/nybild1.jpg

Vem är snubben 3an pekar på?
Är det bara jag som tycker att folk står och hänger för nära mordplatsen? Borde inte polisstyrkan som kom först på plats avdelat i alla fall en man till att sjasa bort nyfikna och satt igång med att få till något slagst provosorisk avspärrning, avsevärt större än man ser på bilden? Som det är nu verkar ju folk stått och trampat på i princip samma fläck där OP stupade. Det kanske inte spelade någon roll praktiskt i det här fallet, man kan ju inte gjort någon nytta heller. Utredningstekniskt måste det väl alltid vara bra att hålla brottsplatsen så ren som möjligt, även om det egentligen inte spelar någon roll? Hade GM stått och trampat i hörnet några minuter vid dekorima kanske man hade kunnat säkra skoavtryck om man varit lite alert och hållt undan folk.
Citera
2011-03-28, 20:34
  #14680
Medlem
Kavrings avatar
En del bra bilder från mordplatsen och dess närhet dagen efter mordet. Notera hur man kör omkring med en sopmaskin inte långt ifrån korsningen....ja, jävlar....vad säger man....

http://www.fotosidan.se/blogs/luxpix-fotografi/index.htm?date=2011-02-01
Citera
2011-03-28, 21:48
  #14681
Medlem
Kavrings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Mordkulan studsade dessutom mot gatan just där OP föll. Hålet som täcktes med blod markerades med ett vitt plaströr och syns på de flesta bilder som ingen seriöst vill förklara. / Ove M

Det enda jag kan se som liknar ett plaströr är detta, och det är ju faktiskt en intuberingstub!

http://svt.se/svt/road/Classic/article/615/jsp/Render.jsp?a=2333310&d=149146&index=0&popup=true
Citera
2011-03-28, 21:55
  #14682
Medlem
CapsLockss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ove Mollvik
Varför vara så konspiratorisk mot poliser? De som böjer sig ner passerar ju bara avspärrningen på baksidan pelaren. Mordkulan hittades på framsidan pelaren. Som jag konstaterat tidigare så är du och Portnoys skräddarlag inte seriösa i den här frågan. / Ove M


Förstår inte riktigt, men du kan väl länka dina fakta ibland, annars tror man du fantiserar iväg lite grann själv ibland

Vart har du hittat att kulan hittades framför pelaren? Framför pelaren från OP sett eller framför pelaren från T-banenedgången sett?

Palmekulan hittades av Elisabeth Belich söndagen den 2 mars kl 12.20. Invid jalusigallret till tunnelbanenedgången.

Här- http://i40.photobucket.com/albums/e244/windh/kulplats.jpg

Är detta framsidan menar du?

------------------------------------------------------------------------

För övrigt gällande OP kulan
Svensson begärde en provskjutning vid FOA - Försvarets Forskningsanstalt. Där skulle man framför allt undersöka hur mycket Palmes kropp kunnat dämpa den förmodade mordkulan.

"Men Holmér struntade i att genomföra någon provskjutning, eftersom han bestämt sig för att detta var de rätta kulorna."
http://ribe.biz/nationalmordet.nu/0073.html

Är det någon vapeninsatt som har en aning om med vilken hastighet kulan kan ha när den passerat igenom en människokropp?
Tycker kulan/kulorna borde skapa "märken" i någon fasad
Citera
2011-03-28, 21:59
  #14683
Medlem
CapsLockss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kavring
Det enda jag kan se som liknar ett plaströr är detta, och det är ju faktiskt en intuberingstub!

http://svt.se/svt/road/Classic/article/615/jsp/Render.jsp?a=2333310&d=149146&index=0&popup=true


hmmm.....och där skulle kulan gjort ett märke .. Som jag skrivit tidigare så är det väl genom ett vristskott från höger sida på OP den enda chansen att kulan kan göra ett märke där?
Citera
2011-03-28, 22:05
  #14684
Medlem
TinFoilBobs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kavring
I am working against Olof Palme and the Swedish government. I am doing that in
cooperation with the intelligence services in the Scandinavian countries. For me it
is important to work against Olof Palme. SÄK [Swedish Secret Service] and the
Swedish military are clearly in conflict with its own government.


Bertil Wedin, 1984

http://www.prio.no/sptrans/28222287/2004ot004.pdf

Ja, tack, det var intressant på fler sätt. Har läst om detta tidigare men inte läst hela Tunanders text. Det var helt nytt för mig att Carl-Fredrik Algernon varit chef för SSI före Bertil Lundin. Det dokument Tunander hänvisar till, var äkthet inte kan bekräftas, skulle kunna var den rykande pistolen i mordet på Olof Palme. Är dokumentet äkta bekräftar det att ledande och inflytelserika personer på allvar oroade sig för Palmes kommande resa till Moskva. Personer som kontrollerade Stay behind i Europa.

En annan intressant detalj som diskuterats de senaste sidorna är bevakningskamerorna runt Skandiahuset. Om det skulle vara så att det fanns en film på mordet skulle det naturligtvis vara sensationellt. Även om den inte visade just mordet skulle man kanske kunna se GM och vittnen. För oss som minns den här tiden är det dock klart att det var svårt att få tillstånd till övervakningskameror. Butiker fick det sällan och i så fall aldrig utanför butiken. Jag tror att inte ens banker fick ha kameror utanför lokalen. Att därtill få tillstånd till att spela in på band var mycket svårt. Det har faktiskt inte ändrats så mycket än. På företaget där jag jobbar har vi kameror runt om fasaden men restriktioner om hur och när vi får spela in från dem. Skulle det behöves spelas in t ex vid inbrott får inspelat material inte sparas längre än absolut nödvändigt. Visst kan det finnas film från Skandia men jag gissar att den för evigt kommer omfattas av förundersökningssekretess. Endast om någon som jobbade på Skandia på den här tiden kunde bekräfta om det spelades in eller inte kan det kasta ljus över den här frågan.
Citera
2011-03-28, 22:09
  #14685
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CapsLocks
Och lyssnar du eller läser Stig E´s förhör så vill han gärna framhäva sin väska. Det är tom så att han i tingsförhöret har lagt upp sin väska framför sig...
.....Hans Holmer var ju kvick som fan med att stoppa all analys av Stig E. Denne man skulle inte alls läggas någon tid på att fundera över....källa http://lege.net/blog.lege.net/redirect/Offr_uppdr_del_2.html

Tänk om Stig Engström precis som Victor G, Bertil Wedin, Anders Larsson och flera andra som låtit sig utnyttjas för som det verkar harmlösa övningsuppgifter av ren nyfikenhet men då de insett allvaret tagit ställning för att faktiskt försöka hjälpa utredningen. Men då Stig Engströms vittnesmål helt enkelt blev för bra kunde inte ens Holmér tro på det och Gösta Söderström eller någon annan fick han ju heller aldrig lov att prata med. Helt klart var SE förberedd och instruerad att gå ut en viss tid för att uppträda som låtsad gm med handväska precis som VG. Vad som helst kunde de sedan vittna om bara inte vilka de blivit lurade av. Tiderna ändrades för att få SE fast som gm helt enkelt. Bara en tanke..../ Ove M
Citera
2011-03-28, 22:15
  #14686
Medlem
portnoys avatar
För er som undrar:


Just när den första bilden togs diskuterade jag och bl.a. Russinkungen för ett par veckor sedan.

Jag gjorde sedan lite jämförelser av bilder o.s.v. : https://www.flashback.org/p29425404#p29425404


EDIT: Glömde detta... Kavring hittade f.ö. också bilder från dagen efter som mer tydligt fastslår att kameran verkligen satt där:

http://eb.se/bilder/Palme/palme2.jpg
__________________
Senast redigerad av portnoy 2011-03-28 kl. 22:17.
Citera
2011-03-28, 22:19
  #14687
Medlem
Ove Mollviks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kavring
Det enda jag kan se som liknar ett plaströr är detta, och det är ju faktiskt en intuberingstub!

http://svt.se/svt/road/Classic/article/615/jsp/Render.jsp?a=2333310&d=149146&index=0&popup=true
Javisst är det ett intuberingsrör men varför ligger det kvar just där skottet förklarades ha träffat? / Ove M
Citera
2011-03-28, 22:27
  #14688
Medlem
CapsLockss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av portnoy
För er som undrar:


Just när den första bilden togs diskuterade jag och bl.a. Russinkungen för ett par veckor sedan.

Jag gjorde sedan lite jämförelser av bilder o.s.v. : https://www.flashback.org/p29425404#p29425404


Portnoy"bildmannen". På din sida finns en tecknad bild av GM och OP&LP. Akvarell av mordet gjord kort efter attentatet av SVT, står det. GM med keps och mer jackliknande överdel.
GM var även lite "satt" i kroppen och kortare än OP.

Undrade var det var för uppgifter som låg bakom den bilden, vet du ?
För den tecknade GM stämmer inte så väl med den bild man senare fick av GM.

Fan att man inte spar mer......blir ett sabla letande jämt
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in