Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-06-19, 13:12
  #143149
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HarryScheinen
Joe Blow skriver:

SE sa ju att uppgifterna om blå täckjacka hade han hört LP säga. På TVn säger man att uppgifterna om en "mörk täckjacka möjligen mörkt blå" kommer från tre vittnen som befann sig 50-60 m från mordplatsen. Knappast att LP fått veta det av dom.

Jag svarar:

Förutsätter man att SE talar sanning, visst. Personligen tror jag inte att SE överhuvudtaget har pratat med Lisbeth, det finns inget som styrker hans påståenden om att han skulle ha talat med henne. Lisbeth har heller aldrig pekat ut SE som vittne eller närvarande vi mordplatsen efter mordet, eller att hon ska ha pratat med honom.

Visst, vittnena som det berättas om i sändningen behöver inte inkludera Lisbeth. Men, jag finner det ganska troligt att Rapport fått ta del av Lisbeths uppgift till polisen Rimborn, blå täckjacka, två gärningsmän, etc.

SE hade som bekant motiv, antingen att bli ett "stort" vittne, eller att försöka vilseleda polis/media om att det var han som var gärningsmannen. Att stå i valet och kvalet att välja mellan svart eller blå täckjacka är ingen big deal för SE.

Rikslarmet 02.05:

"Signalement på gärningsmän efter beskjutning av Sveriges statsminister: 2 gärningsmän, 40-45 år, mörkhåriga, en av gärningsmännen är påfallande lång, en av männen var iklädd mörkblå täckjacka, tillhör ev Ustasjarörelsen."


Detta var vad LP sa till Åke Rimborn.

Det finns alltså något som väldigt starkt tyder på att SE pratat med LP.
__________________
Senast redigerad av Sobrilbil 2020-06-19 kl. 13:17.
Citera
2020-06-19, 13:22
  #143150
Medlem
HarryScheinens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Rikslarmet 02.05:

"Signalement på gärningsmän efter beskjutning av Sveriges statsminister: 2 gärningsmän, 40-45 år, mörkhåriga, en av gärningsmännen är påfallande lång, en av männen var iklädd mörkblå täckjacka, tillhör ev Ustasjarörelsen."


Detta var vad LP sa till Åke Rimborn.

Det finns alltså något som väldigt starkt styrker SE:s påstående att han pratat med LP.


Kanske är det solen, som gör att jag inte förstår hur du tänker, men på vilket vis menar du att det styrker att SE pratat med LP? Eller var ordet du skrev egentligen stryker? Beklagar om jag missuppfattar.

Rikslarm går ut 02.05, Rapport gör en nyhetssändning med samma uppgifter 04.00. SE behöver inte ha varit en högintelligent mytoman, för att ha kunnat ljuga ihop om att "Lisbeth sa..." efter nattens rapporteringar om mordet och misstänkta gärningsmän, tvärtom.
Citera
2020-06-19, 13:31
  #143151
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HarryScheinen
Kanske är det solen, som gör att jag inte förstår hur du tänker, men på vilket vis menar du att det styrker att SE pratat med LP? Eller var ordet du skrev egentligen stryker? Beklagar om jag missuppfattar.

Rikslarm går ut 02.05, Rapport gör en nyhetssändning med samma uppgifter 04.00. SE behöver inte ha varit en högintelligent mytoman, för att ha kunnat ljuga ihop om att "Lisbeth sa..." efter nattens rapporteringar om mordet och misstänkta gärningsmän, tvärtom.
Jag ändrade i mitt inlägg "styrker" till "tyder på". LP sa mörkblå täckjacka till Åke Rimborn. SE sa att LP sa mörkblå täckjacka.

Antingen sa LP mörkblå täckjacka på mordplatsen, eller så gissar SE.
Citera
2020-06-19, 13:40
  #143152
Medlem
HarryScheinens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sobrilbil
Jag ändrade i mitt inlägg "styrker" till "tyder på". LP sa mörkblå täckjacka till Åke Rimborn. SE sa att LP sa mörkblå täckjacka.

Antingen sa LP mörkblå täckjacka till SE, eller så gissar SE.


Aha, okej.

Personligen tror jag att SE gissade. Om det enbart var för att bli ett bättre/större vittne än vad han egentligen var, eller om det var för att dölja sin inblandning i mordet (på något vis) kan man ju bara gissa kring.
Citera
2020-06-19, 13:41
  #143153
Medlem
The-Zombie-Hosts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HarryScheinen
Personligen tror jag inte att SE överhuvudtaget har pratat med Lisbeth, det finns inget som styrker hans påståenden om att han skulle ha talat med henne. Lisbeth har heller aldrig pekat ut SE som vittne eller närvarande vi mordplatsen efter mordet, eller att hon ska ha pratat med honom.

Inte för att jag vet om det är särskilt sannolikt att SE talade med Lisbeth Palme, men - en fråga jag har: det är en skillnad på att Lisbeth inte har pekat ut honom respektive har aktivt förnekat att hon gjort det. Vad stämmer? Som jag förstår det var hon väldigt motsträvigt till mer eller mindre allting, så är det klarlagt att hon har fått en fråga: "talade du med SE på mordplatsen?" eller är det en indirekt slutsats att det inte finns något skriftligt intygande från henne att hon samtalade med just Stig Engström?

(Over and out for midsommar!)
Citera
2020-06-19, 13:43
  #143154
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HarryScheinen
Aha, okej.

Personligen tror jag att SE gissade. Om det enbart var för att bli ett bättre/större vittne än vad han egentligen var, eller om det var för att dölja sin inblandning i mordet (på något vis) kan man ju bara gissa kring.
Vi måste bortse från vad du och jag gissar. Faktum är att detta tyder på att SE hört LP säga detta på mordplatsen.
Citera
2020-06-19, 13:52
  #143155
Medlem
mvagrippas avatar
Midsommaraftonen till ära delar jag med mig av en aktivitetslista jag vid ett tillfälle råkade se .vilket inte var meningen att jag skulle. Denna härrör från PU första halvåret -88 innan Christer Pettersson och Ebbe Carlssons SAPO-spaningar var kända.

Listan visar på de uppslag som var aktuella när den skrevs. Ger en bild av vad man jobbade på när PKK utretts i botten och som sagt innan CP tog allt fokus.

Jag såg endast rubrikerna och memorerade dessa och några få detaljer därtill. Har länge tvekat att lägga ut den pga hur en del trådanvändare inte tvekat att lägga ut personuppgifter på ex barn till misstänkta. Dessa har inget med MOP att göra och allt som oftast har det visat sig att det rört sig om fel person , kanske med samma namn.

Flertalet namn är kända sedan tidigare efter skrivningar framförallt av Åsheden, Tommy Lindström och Hans Holmér. En del av dessa har betett sig så att all hänsyn till anonymitet är förverkad. Viktigt att komma ihåg att av dessa femton namn är säkerligen minst tretton oskyldiga i MOP, kanske samtliga

Här kommer listan.

Min förhoppning är att någon kan se ett sammanhang och kanske delge någon ny fakta i MOP.
002. Viktor Gunnarsson
003. Alexander Zadik Kaukljia, Bosnier, gangsterkung i stockholm innan bosniska krigen.
017. Jean-Claude Darville,
021. Poliser
033. Miro Baresic
056. Rees, Vårdnadstvist i Uppsala
068. Finsk polis från finska lappland, inblandad i skumrask.
078. Ricardo V-F chilenare,Präst påstås jobbat med en operation mot OP, tolk åt SIPRI.
080. Jan Gustav C(RAF)
099. Laakso, finne, vapenleverantör VG, Hörd av finska säpo, kontakter med storväxt Ryss som kallades Doronin.
109. Anders E, läkare, hat mot OP
110. Gubben på Grand
111. David Fredin,
112. Veliko Popovic, hittar ej något på denne , kan vara felstavat, Hittar endast en ort i Dåvarande Jugoslavien med detta namn.
113. Civ Ing i Berlin
Citera
2020-06-19, 13:57
  #143156
Medlem
SigersonHolmess avatar
Har också reflekterat över att både SE och LP säger blå täckjacka. Enligt teorin om SE som gärningsman måste han då alltså antingen gissa detta eller på något outgrundligt sätt fått veta detta. (Återkomma till brottsplatsen och lyssna vad som sägs? Men inget annat vittne säger väl att LP sagt nåt om detta på brottsplatsen?)
Så varför skulle SE som gärningsman chansa och säga något han inte vet. Alternativt, hur kunde han veta detta som gärningsman?
(Spelar här ingen roll om LP såg fel eller inte, det är en annan sak.)
LP var ju inte särskilt talbar enligt GS. Men en möjlighet är ju att hon ännu inte var i fullskalig chock första minuterna.

Citat:
Ursprungligen postat av Sumer
Kari Poutiainen har gjort ett inlägg på Gunnar Walls blogg, citerar några i mitt tycke intressanta synpunkter.

" Engström ringde polisen klockan 12.20 den 1 mars 1986 (13 timmar efter mordet). Enligt förhörsprotokollet har Engström uppgivit följande: ”När han kom fram till Palme, sade Lisbet Palme att gärningsmannen hade mörkblå täckjacka.”

Samma dag klockan 15.35 (alltså 3 timmar efter Engström) hördes Lisbet Palme av polisen. Av utskriften av det förhörsprotokollet framgår att Lisbet Palme till förhörsledarna sagt att gärningsmannen bar en blå, något bullig, täckjacka.

Frågan som ingen ställde i onsdags var: Hur kunde Engström veta att Lisbet Palme till polisen den 1 mars skulle säga att mördaren bar blå täckjacka, om han inte talat med henne på brottsplatsen?"
Såvitt jag kan se så går det inte att komma förbi att Engström faktiskt talat med Lisbet Palme, precis som han själv beskriver. Därmed faller både åklagarens mordteori och Thomas Petterssons ihop som ett korthus. ”Hörnstenen” för dem var ju att Engström inte varit på mordplatsen (annat än som mördare), därför att ingen sett honom där efter mordet. Om han kan bevisas ha varit på mordplatsen under de dryga 6 minuter Lisbet befann sig där (som jag menar dessa förhörsprotokoll gör) förvandlas han från den ”osannolike mördaren” till den ”omöjlige mördaren”."

Det har också påståtts att det inte kan vara sant att polisen mer eller mindre struntade att höra Engström på brottsplatsen, om han var där. Det är faktiskt inte alls osannolikt. Jag hade ett 45 minuter långt telefonsamtal med Stefan G 1988. (G var den som försökte ge Olof Palme konstgjord andning. Jag hittade mina minnesanteckningar från samtalet häromveckan.) Han berättade att efter Olof Palmes kropp förts bort, gick han till en polispiket och fick en gasbinda att torka bort blod med. Till hans förvåning visade poliserna inget intresse att höra honom. De tog inte ens hans namn, vilket gjorde honom arg. I vredesmod lämnade han brottsplatsen innan journalisterna anlände. Detta går i linje med vad Engström uppgivit om polisens ointresse.

"Varför ville då Hans Holmér få Engström utmålad som ”elefant”? Det har med ”den blå täckjackan” att göra. Uppgiften var ju fel, och den hade kommit från Lisbet, huvudvittnet. Skulle det ha fastslagits att Lisbet trott att mördaren haft blå täckjacka, skulle det ha stått klart att hon blandat ihop mördaren med vittnet Anders B, som hade en blå, bullig täckjacka. Hennes värde som vittne hade drastiskt sjunkit. Detta ville Holmér undvika. Han behövde Lisbet som vittne med trovärdiga iakttagelser. Därför att hon var så lätt att manipulera. Mycket riktigt förhörde Holmér henne personligen tre veckor efter mordet. (Han hemlighöll dessa förhör för åklagare K G Svensson.) Det var då ett ansikte på mördaren började växa fram hos henne. I förhöret 1 mars sade hon att inte sett något ansikte. Hon tog tillbaka i stort sett alla uppgifter från den 1 mars. Hon förklarade att hon inte haft förtroende för poliserna som hörde henne då.

Uppgiften om ”den blå täckjackan” måste bort."

https://gunnarwall.wordpress.com/2020/06/12/ar-du-saker-pa-att-inte-engstrom-hade-alibi-krister-petersson/#comment-17130
Citera
2020-06-19, 14:09
  #143157
Medlem
FurirRevaers avatar
112. Popovic. Förnamnet är troligtvis Veljko, där j:et blivit ett "i". I så fall finns det en med det namnet som anges vara misstänkt krigsförbrytare i Bosnien.
Citat:
Ursprungligen postat av mvagrippa
Midsommaraftonen till ära delar jag med mig av en aktivitetslista jag vid ett tillfälle råkade se .vilket inte var meningen att jag skulle. Denna härrör från PU första halvåret -88 innan Christer Pettersson och Ebbe Carlssons SAPO-spaningar var kända.

Listan visar på de uppslag som var aktuella när den skrevs. Ger en bild av vad man jobbade på när PKK utretts i botten och som sagt innan CP tog allt fokus.

Jag såg endast rubrikerna och memorerade dessa och några få detaljer därtill. Har länge tvekat att lägga ut den pga hur en del trådanvändare inte tvekat att lägga ut personuppgifter på ex barn till misstänkta. Dessa har inget med MOP att göra och allt som oftast har det visat sig att det rört sig om fel person , kanske med samma namn.

Flertalet namn är kända sedan tidigare efter skrivningar framförallt av Åsheden, Tommy Lindström och Hans Holmér. En del av dessa har betett sig så att all hänsyn till anonymitet är förverkad. Viktigt att komma ihåg att av dessa femton namn är säkerligen minst tretton oskyldiga i MOP, kanske samtliga

Här kommer listan.

Min förhoppning är att någon kan se ett sammanhang och kanske delge någon ny fakta i MOP.
002. Viktor Gunnarsson
003. Alexander Zadik Kaukljia, Bosnier, gangsterkung i stockholm innan bosniska krigen.
017. Jean-Claude Darville,
021. Poliser
033. Miro Baresic
056. Rees, Vårdnadstvist i Uppsala
068. Finsk polis från finska lappland, inblandad i skumrask.
078. Ricardo V-F chilenare,Präst påstås jobbat med en operation mot OP, tolk åt SIPRI.
080. Jan Gustav C(RAF)
099. Laakso, finne, vapenleverantör VG, Hörd av finska säpo, kontakter med storväxt Ryss som kallades Doronin.
109. Anders E, läkare, hat mot OP
110. Gubben på Grand
111. David Fredin,
112. Veliko Popovic, hittar ej något på denne , kan vara felstavat, Hittar endast en ort i Dåvarande Jugoslavien med detta namn.
113. Civ Ing i Berlin
Citera
2020-06-19, 14:16
  #143158
Medlem
I-van-Toers avatar
Bakdörren till Skandiahuset, den som tydligen finns på Luntmakargatan (finns en på Adolf Fredriks Kyrkogata också), larmades tydligen av 23:22 (en googling) av förmodligen ALG. Idag står det "Godsmottagning till Sveavägen 44" över den. Palmemordet har bestämts till 23:21.20, plus/minus 10 sekunder. Vem eller vilka är det som kokat ihop dessa tider? Hade t ex den dörrens klocka också en förskjutning på en minut? Varför lämna sådana klockslag och spår efter sig om man vill bli förbli anonym för alltid?

En sak är säker LJ har aldrig sett någon springa in på Luntmakargatan, d v s runt hörnet, och springandes norrut till bakdörren. LJ står i rak linje mot Luntmakargatan. Han har endast sett en person springa upp för trapporna och under några sekunder när den förmodade GM passerar honom så är de bara några meter ifrån varandra. Om folk inne på Skandia skulle vara insyltade i MOP varför larma av en möjlig flyktväg, som inte används, så tätt in på mordet? Varför inte bara vänta en timme eller så? Den har ju tydligen stått uppställd sedan 22:35.

Om Skandiamannen också ska vara Grandmannen, och använts sig av den dörren för att ta sig ut till Grand och sen tillbaka, varför använde han inte dörren igen för att fly? Det är ju fysiskt möjligt att springa Tunnelgatan, runt hörnet och till ingången på den tiden. Även om MOP inträffade 23:21.30 så går det på 30 sekunder. Varför springa upp för trapporna och in i ett okänt område? Den personen som LJ såg har inte sett LJ bakom baracken. Igen, Om Skandiamannen också ska vara Grandmannen, varför använder han sig inte av dörren han förmodligen låtit vara öppen? Om han aldrig tänkt använda den, varför inte bara låsa den på väg tillbaka från Grand för inte dra uppmärksamhet till Skandia när väl dådet utförts?

Så där, ännu en infallsvinkel som visar hur galet det är att ha Skandiamannen och Grandmannen som samma person. SE har ju suttit inne på Skandia hela tiden sen han kom tillbaka från middagen, alltså kan han inte vara Grandmannen också. Detta faller också på sin egen orimlighet.
Citera
2020-06-19, 14:19
  #143159
Medlem
matsqqs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av I-van-Toer
Bakdörren till Skandiahuset, den som tydligen finns på Luntmakargatan (finns en på Adolf Fredriks Kyrkogata också), larmades tydligen av 23:22 (en googling) av förmodligen ALG. Idag står det "Godsmottagning till Sveavägen 44" över den. Palmemordet har bestämts till 23:21.20, plus/minus 10 sekunder. Vem eller vilka är det som kokat ihop dessa tider? Hade t ex den dörrens klocka också en förskjutning på en minut? Varför lämna sådana klockslag och spår efter sig om man vill bli förbli anonym för alltid?

En sak är säker LJ har aldrig sett någon springa in på Luntmakargatan, d v s runt hörnet, och springandes norrut till bakdörren. LJ står i rak linje mot Luntmakargatan. Han har endast sett en person springa upp för trapporna och under några sekunder när den förmodade GM passerar honom så är de bara några meter ifrån varandra. Om folk inne på Skandia skulle vara insyltade i MOP varför larma av en möjlig flyktväg, som inte används, så tätt in på mordet? Varför inte bara vänta en timme eller så? Den har ju tydligen stått uppställd sedan 22:35.

Om Skandiamannen också ska vara Grandmannen, och använts sig av den dörren för att ta sig ut till Grand och sen tillbaka, varför använde han inte dörren igen för att fly? Det är ju fysiskt möjligt att springa Tunnelgatan, runt hörnet och till ingången på den tiden. Även om MOP inträffade 23:21.30 så går det på 30 sekunder. Varför springa upp för trapporna och in i ett okänt område? Den personen som LJ såg har inte sett LJ bakom baracken. Igen, Om Skandiamannen också ska vara Grandmannen, varför använder han sig inte av dörren han förmodligen låtit vara öppen? Om han aldrig tänkt använda den, varför inte bara låsa den på väg tillbaka från Grand för inte dra uppmärksamhet till Skandia när väl dådet utförts?

Så där, ännu en infallsvinkel som visar hur galet det är att ha Skandiamannen och Grandmannen som samma person. SE har ju suttit inne på Skandia hela tiden sen han kom tillbaka från middagen, alltså kan han inte vara Grandmannen också. Detta faller också på sin egen orimlighet.
Men om GM såg LJ .... och LJ sen sett honom springa rakt in i Skandiahuset så hade det nog inte varit så bra för honom ...
Citera
2020-06-19, 14:21
  #143160
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Man väljer de vittnesmål man vill se. Du nämner en del outliers där.

Tittar du på SE på vissa bilder men framför allt rekonstruktionsvideon är han inte tjock, han ser snarare normalbyggd på gränsen till smal ut förutsatt att du döljer huvudet med ett finger på skärmen. Ty han har ett fullständigt malplacerat huvud högst upp med ansiktsplufs som inte passar kroppen, som att det transplanterats från en deltagare i Biggest Loser. Kinderna spiller ut över kragen. Det gör att han ser ut som han saknar hals. En del har också sagt kort hals, medan andra sagt uppdragna axlar, och det kan ju mycket väl vara samma observation uttryckt som två olika slutsatser.

SE stora huvud rimmar heller inte med det som AH (tror jag det var) tyckte sig se i att GM hade ett oproportionerligt litet huvud men att den minnesbilden kunde bero på att han eventuellt hade kapuschong.

Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Samstämmigheten är väl sådär, eftersom du lika gärna kan framhålla Delsborns vittnesmål om en GM som har herrhatt och inte rör sig med en yngre mans vigör. Schysst kondition - well, se honom springa som ett jehu i rekonstruktionsvideon och betänk sen att han inte är andfådd när han intervjuas kort efteråt.

Men SE rör sig ju helt klart med en yngre mans vigör, och förefaller vara betydligt mer vigulant än vad jag trodde var möjligt för en kontorsarbetande 50-plussare, han har heller inte samma stil som GM beskrivs ha i springet. Hans kondition vid tidpunkten är ju faktiskt okänd och kan mycket väl gå stick i stäv med den gubbiga oxfordimage han har. Om han var vältränad, i god fysisk form och t o m bredaxlad (fullt möjligt) så drunknar ev beskrivningar om det, tyvärr, i hans kroppshållning och sätt att klä sig. Det blir därför svårt att likställa honom med den person som vittnena beskriver sig ha sett.

Med SE som GM hade ögonvittnesskildringarna snarare nämnt GM som en äldre man, antagligen med hålfotsinlägg, och som trots sitt babyface ger intrycket av att vara mellan 50-60, har ett oproportionerligt stort, nästan lite svullet, huvud ovanpå sluttande axlar och en krummande rygg med skrivbordshållning och ett lite knubbigt, alldagligt utseende.

Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Utöver outliern ALG som säger att han hade beige duffel, pratar i princip alla om ett mörkt 3/4-plagg som är en rock, ulster, gubbjacka, täckjacka etc. Nästan alla är helt överens om en huvudbonad i någon form, det finns många kepsar i varierande utformning, en grå herrhatt och några stickade mössor, men det är försvinnande få som tagit GM för barhuvad.

SE var klädd i en svart loden och kostymbyxor ovanför sina medelålders promenadskor. Hans keps med tillhörande öronlappar tycker jag till form och funktion, bortsett från avsaknaden av en fjäder, påminner starkt om vad en lord på engelska landsbygden gärna skulle ta på sig inför räv- och fasanjakten.

Hur GM såg ut i klädesväg är svårt att ha någon cementerad uppfattning om annat än att den troligtvis var mera mörk än ljus. Då uppgifterna om klädseln varierar avsevärt mer än vad beskrivningarna om hans kroppskonstitution gör (i vilka man kan åtminstone kan skönja någon form av konsensus och röd tråd), väljer jag att lägga större tilltro till det senare, vilket ligger närmare någon annan, vilken som helst, GM än SE.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in