Citat:
Ursprungligen postat av silberstein
Naturligvis finns det sakert dem som har daliga erfarenheter av sertralin, det later dock lite som att du malar upp ett katastrofscenario. Latt att det blir sjalvuppfyllande till viss del. Jag har sjalv gatt pa sertralin i ca 7 ar, madde skit i ca 5 av dem. Det som blev vandpunkten var nar jag borjade tvinga mig sjalv till att jobba med intellektuellt utamanande uppgifter. Det har tagit ett tag men nu borjar hjarnan vakna till liv igen och ar nog om nagot smartare an tidigare. Sen tror jag inte Sertralin varit boven i dramat varesig for min del eller de flesta andra som upplever detta, utan det ar depressionen man blir dum, trott och orkeslos av i 99 av 100 fall. Forsok hitta nagot som gor att du tvingas aktivera dig. For egen del sa var det nyttigt att borja jobba (har tur som har ett jobb som ar intellektuellt utmanande), for andra kanske det fungerar att studera (det gjorde det inte for mig). Det varsta man kan gora ar att ga och grubbla, forsok undvika det till varje pris. Distrahera och lura din hjarna, later du den ga pa tomgang blir den latt din varsta fiende.

Du är en fullkomlig idiot som propagerar ut rent skitsnack. Hur blir man "dummare" av deppressioner? ja, trött, ja orklös, men man tappar inte sin förmåga till att känna och tänka och ett dussintal andra egenskaper som öht gör en mänsklig och skiljer en från tex. mekaniskating så som robotar. Men visst vore det behagligt att kunna måla över oss med stämpeln deppression som med varje annan som kommer in på psykakuten. Men så är knappast fallet med vissa, då vi alla vet med jämnförelse hur det är nu och hur det var då. Ja och att tänka är ju ett jävla lagbrott nu för tiden, helst ska man vara i farten 24/7.
Förövrigt var ju dina "tips" rena budord...

"spelar yatzy på jobbet, e skit pra nu, intelleltuelltstimulerande som faen. aktiverar min hjärna WO WO. doserar dubblellt när jag förlorar, så blir jag extra smart. gör som jag bli proffs på yatzy så får du drivet o allt tillbaka

"...